respublika.lt

Užsienis nepripažįsta A.Lukašenkos prezidentu: tai su kuo ketina bendrauti?

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 25 07:00:29, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 7 nuotr.
Lietuvos valdžia pastūmėjo Aliaksandrą Lukašenką į Maskvos glėbį. EPA-Eltos nuotr.

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad užvakar vykusi slapta jo inauguracija yra šalies vidaus reikalas, o Europos šalių reakcija į ją yra „nekonstruktyvi Vakarų šalių pozicija". Tuo metu ES ir dalis Bendrijos valstybių bei JAV nepripažįsta A.Lukašenkos teisėtu šalies vadovu.

 

„Ypač, kad ir kaip būtų keista, kaimynai. Kaimynus duoda Dievas, jų nesirenkame, ir mums lemta gyventi kartu, draugauti. Pasirodo, ne visada būna taip. Kaimyninės valstybės, ypač Lenkija, žinote, kokios pozicijos laikosi. Net dėl vakarykštės inauguracijos - ar įsižeidė, ar pretenzijos - kad mes lenkams, lietuviams, ukrainiečiams, čekams ar dar kažkam nepranešėme, kad vyks šis renginys", - kalbėjo A.Lukašenka.

Pasak jo, Baltarusijos prezidento inauguracija - šalies vidaus reikalas, o pati inauguracija neva buvo slapta, nes į ją buvo pakviesti valdžios aparato pareigūnai ir kariškiai. „Mano nuomone, pagal Baltarusijos įstatymus, mes neprivalome Vakarų valstybių informuoti ar perspėti. Tai yra mūsų šalies vidaus reikalas. Ir kritika tik dėl vieno: neva tai paslaptis, neva tai slaptumas. Žinote, į inauguraciją buvo pakviesta apie 2 tūkst. žmonių kartu su kariškiais. Paslaptyje to išlaikyti praktiškai neįmanoma", - teigė A.Lukašenka.

Tuo metu Europos Sąjunga atsisako pripažinti A.Lukašenką, kaip teisėtą Baltarusijos prezidentą, nes rugpjūčio 9 d. vykę prezidento rinkimai ir užvakar vykusi jo inauguracija nebuvo demokratiškai legitimūs, vakar pareiškė ES diplomatijos vadovas Chosepas Borelis (Josep Borrelli).

„Europos Sąjunga nepripažįsta šių suklastotų rezultatų. Tuo remiantis, vadinamoji 2020 m. rugsėjo 23 d. „inauguracija" ir nauji A.Lukašenkos prisiimti įgaliojimai neturi jokio demokratinio legitimumo", - teigė Ch.Borelis, pridurdamas, kad rinkimai nebuvo nei laisvi, nei teisingi.

„Ši inauguracija tiesiogiai prieštarauja didelės dalies Baltarusijos žmonių valiai, kurie ją išreiškė masiniuose, beprecedenčiuose ir taikiuose protestuose po rinkimų, ji tik gilina politinę krizę Baltarusijoje", - sakė buvęs Ispanijos užsienio reikalų ministras. Pranešime taip pat teigiama, kad Briuselis „įvertins savo santykius su Baltarusija".

Diplomatinio korpuso šaltinių teigimu, ES rengia sankcijas maždaug 40 pareigūnų, atsakingų už represijas. Taip pat esą svarstoma į sankcijų sąrašą įtraukti ir patį A.Lukašenką. Tiesa, sankcijų įvedimui reikalingas visų 27 ES valstybių narių pritarimas, o tam priešinasi Kipras, kuris reikalauja taip pat įvesti sankcijas Turkijai, kuri žvalgo gamtinių dujų telkinius Kipro išskirtinėje ekonominėje zonoje.

Šaltinių teigimu, Švedija ir Suomija taip pat nesutinka į sankcijų sąrašą įtraukti A.Lukašenkos, kad krizę spręsti galėtų Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO), kuriai pirmininkaus Švedija.

Baltarusijos krizę Europos šalių lyderiai aptars Europos Vadovų Tarybos (EVT) viršūnių susitikimo metu spalio 1-2 dienomis.

Situaciją kometuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Audrius BUTKEVIČIUS:

Visi tiesiog supranta, jog Batka yra laikinas reiškinys. Dabar mūsų politikų pastangų dėka jis visiškai priklausomas nuo Rusijos politikos, o pastariesiems toks sąjungininkas yra nereikalingas, be to, tam turi įtakos ir įvairios asmeninės nesantaikos, todėl Batka bus nuimtas. Tai yra kelių mėnesių ar vienerių metų klausimas...

Kur kas svarbesnis klausimas yra kita: ką mes darysime, dabar turėdami pašonėje teritoriją su tiesioginėmis Kremliaus įtakomis? Kaip mes pasielgsime su Lietuvos politikais, padariusiais viską, kad Kremlius sėkmingai žaistų žaidimą, nukreiptą prieš mūsų saugumo ir gynybos interesus? Šiandien svarbus klausimas yra tik vienas, t.y. Baltarusijos atstumo nuo Kremliaus klausimas.

Mes vis dar nesugebame įvertinti tos lengvatinių santykių politikos, kurią mums buvo suteikęs Batka, bandydamas atitrūkti nuo mirtino Maskvos glėbio. Mes iš esmės turėjome galimybę balansuoti jo politiką, derinant tai su ekonominiais interesais bei jo noru būti nepriklausomam. Tai visiškai atitiko mūsų interesus, tačiau visa tai sunaikino žmonės, šiandien esantys valdžioje. Šie mūsų (?) politikai, arba dėl savo rinkiminių žaidimų, arba tiesiogiai vykdydami Kremliaus valią, padėjo Batkai prarasti iki šiol turėtą galimybę manevruoti tarp Rytų ir Vakarų, palikdami jį Rytuose...

Na, o dabar Maskva ten pastatys kokį nors iliuzinį demokratišką, „nepriklausomą" asmenį, kuris tiesiog įvykdys visų ankstesnių ES pripažintų Baltarusijos parlamentų priimtą doktriną dėl bendros sąjunginės valstybės su Rusija. Kitaip sakant, atliks tuos veiksmus, kurių Batka mėgino atsikratyti paskutinės savo kadencijos laikotarpyje.

Žinoma, greičiausiai tai bus Viktoras Babaryka, kadangi Baltarusija yra „Gazpromo" protektoratas, o jis yra „Gazpromo" žmogus. Todėl situacija yra daugiau negu liūdna ir šiandien pasiekti kokių nors mūsų įtakų, per kurias būtų galima ginti Lietuvos interesus, bus labai sunku.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s