Ukrainos prezidentas nori taikytis su Rusija?nuotraukos (15)

2019 liepos mėn. 19 d. 08:32:57 Perskaitė 1619

Naujasis Ukrainos vadovas Volodymyras Zelenskis įvardino pirmąjį Rusijos žingsnį, būtiną siekiant atkurti dialogą tarp šalių. Tai jis padarė savo paskyroje „Ze!Prezident“ socialiniame kanale „YouTube“.

 

Pasak jo, suimtų Ukrainos jūreivių sugrąžinimas į tėvynę taps „pirmu normaliu žingsniu siekiant pradėti kalbėtis ir nutraukti karą“. Tiesa, jis patikslino, kad belaisvių sugrąžinimo procesą apsunkina tai, kad šalys turi skirtingus tokių asmenų sąrašus.

„Mūsų sąrašas „visų“ mūsiškių, kurie yra laikinai okupuotose teritorijose, nesutampa su sąrašu tų, kurie tas teritorijas kontroliuoja“, - patikslino prezidentas.

Kiek anksčiau V.Zelenskio komanda prisižadėjo priversti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną sėsti prie derybų stalo. „Mes pademonstravome, kad norime tartis - patraukėme karius iš Luhansko, norime tiesti tiltą, atnaujinti Minsko procesą. Visais savo veiksmais ir per savo pasisakymus prezidentas aiškiai parodo, kad yra pasirengęs deryboms“, - Kijevo žingsnius įvardino pirmasis šalies vadovo padėjėjas Sergejus Šefiras.

Liepos 17-ąją Kijevas ir Donbasas susitarė, kad artimiausiu metu susės prie derybų stalo ir aptars apsikeitimo belaisviais klausimą. Apsikeitimas įvyks pagal formulę „69 į 208“. Nepripažintos respublikos atstovų duomenimis, Kijevas yra sulaikęs 101-ą Donecko prašomą išduoti asmenį, o Donecko Liaudies Respublikos teritorijoje yra 50 Kijevo ieškomų Ukrainos kariškių.

Rusijoje kali 24 Ukrainos kariškiai - 22 jūreiviai ir 2 saugumo tarnybų darbuotojai. Visi jie buvo suimti Kerčės sąsiauryje 2018-ųjų lapkritį Rusijai sulaikius tris Ukrainos laivus. Suimtieji kaltinami neteisėtu valstybinės sienos kirtimu ir nusikalstamos grupuotės organizavimu. Kijevas savo piliečius įvardina kaip karo belaisvius ir reikalauja juos grąžinti. Analogišką, bet Rusijos ignoruojamą, verdiktą gegužę paskelbė JTO Tarptautinis jūrų teisės tribunolas. Maskvos teigimu, šis klausimas nepatenka į minėtos institucijos jurisdikciją, todėl jūreivių klausimą turės spręsti Rusijos teismai.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net