Turkija į Europą grąžina džihadistusnuotraukos (6)

2019 lapkričio mėn. 12 d. 07:00:40 Perskaitė 1691

Turkija vakar deportavo amerikietį, „Islamo valstybės“ (ISIS) džihadistą, dar septyni šalyje sulaikyti islamistai iš Vokietijos bus grąžinti vėliau šią savaitę. Taip pat pradėta 11 prancūzų ekstremistų deportacijos procedūra.

 

„Užbaigus procedūras, vienas amerikietis teroristas kovotojas buvo deportuotas iš Turkijos“, - sakė VRM atstovas. „Septynių užsieniečių teroristų kovotojų iš Vokietijos kelionės programa repatriacijos centruose jau užbaigta. Jie bus deportuoti lapkričio 14 d.“, - pridūrė jis.

VRM atstovas taip pat patvirtino, kad šalis ruošiasi deportuoti 11 Sirijos sučiuptų prancūzų, ISIS kovotojų. Jis taip pat pranešė, kad bus deportuojami ir airių bei danų džihadistai.

Turkija kritikavo Vakarų šalis, nes šios esą atsisako susigrąžinti savo piliečius, išvykusius prisijungti prie ISIS Sirijoje ir Irake. Kai kuriems džihadistams iš Vakarų net buvo atimtos pilietybės.

Praėjusią savaitę Turkijos vidaus reikalų ministras Suleimanas Soylu pareiškė, kad Turkijoje sulaikyta beveik 1200 užsieniečių ISIS narių, 287 iš kurių buvo sulaikyti neseniai vykusios karinės operacijos Šiaurės Sirijoje metu. „Išsiųsime atgal tris, penkis, dešimt žmonių“, - tuomet sakė ministras. „Nėra reikalo bandyti nuo to bėgti, mes juos nusiųsime atgal jums. Tvarkykitės su jais taip, kaip norite“, - pridūrė jis.

Kol kas neaišku, ar Turkijai pavyks deportuoti tuos, kuriems buvo atimtos pilietybės.

Nors 1961-ųjų Niujorko konvencija uždraudė palikti žmones be jokios valstybės pilietybės, kelios šalys, įskaitant Jungtinę Karalystę ir Prancūziją, nėra jos ratifikavusios, o sprendimai atimti pilietybę iš žmonių sukėlė ilgus teisinius ginčus. Vien tik JK atėmė daugiau nei 100 žmonių pilietybes už dalyvavimą džihadistų grupuočių veikloje užsienyje.

Politologo Vadimo VOLOVOJAUS komentaras:

Tokia situacija kilo todėl, kad europiečiai neduoda pinigų visų vadinamųjų „pabėgėlių“ išlaikymui. Juk buvo atitinkami susitarimai, europiečiai kaip visada daug pažadėjo, bet tikrovėje pažadų nevykdo. O turkai dabar ruošiasi perkelti pabėgėlius iš savo teritorijos atgal į Siriją ir tarsi sako: „Kadangi jūs tokie humanistai, patys nekariaujat, tai bent jau pinigų duokite jų išlaikymui.“ Bet pažadėtų pinigų turkai negauna, tai ir sako - pasiimkite juos atgal ir darykite, ką norite, mūsų tai nedomina... Tai yra principinis Turkijos žingsnis, nes jie galėtų ir toliau tuos džihadistus laikyti kalėjimuose, tačiau dėl bendrų nesutarimų su Europa mėgina parodyti, kad Turkija gina savo interesus visais frontais.

Žinoma, europiečiai bandys ieškoti įvairiausių teisinių „kabliukų“ - ar ta publika yra karo belaisviai, kuo jie yra kaltinami, kokiu statusu jie ten atsidūrė ir ką konkrečiai ten darė... Kitaip tariant, bus mėginama grąžinimo procesą sustabdyti, ieškant teisių priekabių, esą reikia viską išsiaiškinti. Turkai, aišku, sakys - imkite juos ir aiškinkitės patys, bandys nugabenti dar daugiau jų. Taigi, toks stumdymasis kurį laiką ir vyks. Nepriimti jų bus sunku, nes dauguma jų tikrai yra Europos šalių piliečiai. Žinoma, europiečiai nėra patys sau priešai (nors kartais tuo galima suabejoti), todėl tikriausiai juos mėgins filtruoti ir bent jau nepaleisti į laisvę.

Pastaruoju metu ES politika pabėgėlių klausimu buvo paprasta: nustumti pačią problemą į pakraščius arba dar geriau - anapus Europos sienų. Mes jums duosime pinigų, o jūs laikykite juos pas save. Taip buvo sakoma ir Turkijai, ir Libijai, tačiau pažadai liko pažadais. Viskas palikta likimo valiai. Todėl europiečiams pirmiausia reikėtų apsispręsti patiems: arba ES kažką daro ir virsta normaliu saugumo subjektu, arba lieka palaida bala ir nuolatinis chaosas. Tai ES koncepcijos, strategijos ir vizijos klausimas, kurį išsprendus būtų galima eiti toliau. O kol to nėra, tol plaukiame pasroviui ir visi gyvena šia diena - galbūt problemas kaip nors praneš pro šalį...

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net