respublika.lt

Tarnai ponų visada klausosi už durų

(0)
Publikuota: 2016 spalio 22 08:00:58, Ričardas ČEKUTIS, „Respublikos“ žurnalistas
×
nuotr. 1 nuotr.
PLANAS. Už europiečių pinigus Afrikos vadukai dabar „skatins“ tokią publiką likti namuose. EPA-Eltos nuotr.

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, saugumo politikos ekspertas ir politikos apžvalgininkas Audrius Butkevičius.

 

- Amerikoje praėjo paskutiniai prezidento rinkimų debatai ir visi mūsų politologai bei apžvalgininkai, kaip visada, puolė uoliai juos komentuoti. Kodėl mums svarbesni rinkimai Amerikoje nei Lietuvoje? Juk pas mus vykusių debatų beveik niekas rimtai neanalizavo.

- Tarnai visada domisi šeimininkų ginčais. Nuo seno yra įprasta, kad tarnai klausosi už durų ir po to „pletkina“... Mes turime lygiai tą pačią situaciją - atrodytų, gyvename Europos centre, turime savo problemas, kurios nesprendžiamos metų metus... Deja, mes dažnai esame labiau priklausomi nuo Jungtinių Valstijų negu nuo savo partnerių Europoje. Kodėl? Pirmiausia todėl, kad turime visą masę neišspręstų saugumo problemų, o Europa nėra sukūrusi savo saugumo palaikymo mechanizmo ir visos šiandienės grėsmės yra sprendžiamos tik per Jungtines Valstijas. Antras aspektas: Lietuva tradiciškai nuo tų laikų, kai mus turėjo išvaduoti amerikonai, t.y. tarp 1945 ir 1956 m., visada plaukė JAV interesų farvateryje. Faktiškai visi mūsų vadovai yra kur kas labiau susirūpinę, kaip įtikti ponams Amerikoje, nei bet kurios kitos ES valstybės vadovai, net labiau nei latviai ar estai. Taigi čia susikerta du dalykai - saugumo politikos klausimai, tradicinė politika ir tarno mentalitetas.

- Britų premjerė Teresa Mei (Theresa May) šią savaitę eilinį kartą paskelbė, kad vėl griežtins migracijos į Didžiąją Britaniją tvarką ir dėl to bus įvestos kažkokios „tikslinės vizos“. Vadinasi, britai dabar priims tik tuos žmones, kurių jiems reikia?


- Be abejo, tiesiog jie įsileis tuos, kurie jiems yra reikalingi, o ne visą srautą, kuris iki šiol plūdo pagal susitarimus su ES dėl laisvos darbo jėgos judėjimo. Britai čia yra racionalūs, bet jie susidurs su dideliu ES valstybių priešiškumu, o ypač su prancūzų priešiškumu, ir jiems bus stipriai ribojama prieiga prie ES rinkos. Labai didelis klausimas, ar britams tai apsimokės. Užuot darę įtaką ES politikai ir gelbėję nuo bepročių, vadovaujančių ES, mus visus, britai pasirinko tokią autsaiderio poziciją ir dabar bando išsivirti sriubą puodo kampe... Jie galėjo duoti Briuselio politikai visai kitą toną ir kurti sąjungą Europoje, kuri galėtų atlaikyti bet kokią agresiją ir išspręsti bet kokią krizę, tačiau, užuot tai darę, britai paprasčiausiai pabėgo. Tai ir yra „Brexit“ problema, kad jie paliko mus vienus...

- Na, gerai, paliko, tai paliko. Bet kas tokiu atveju skins braškes jų laukuose ir pakuos silkes jų fabrikuose?


- Jie išsispręs šiuos klausimus taip, kaip ir anksčiau buvo išsisprendę. Nereikia pamiršti, kad Britanija yra buvusi pasaulinė imperija. Pažiūrėkime, kas pas juos sėdi migracijos vadovų postuose. O sėdi ten sikhai iš Indijos. Todėl Britanijoje nerasi balto žmogaus, dirbančio nekvalifikuotą darbą, neskaitant rytų europiečių. Žinoma, jie atsiveš savo buvusių kolonijų žmones, kurie įpratę žiūrėti į poną iš apačios, o esant reikalui bučiuoti ranką... Kam jiems reikalingi tie įžūlūs rytų europiečiai? Kam jiems reikalingi lietuvių girtuokliai ir lenkų prostitutės? Jie turi savo negeriančius musulmonus...

- Šią savaitę prasidėjo koalicijos pajėgų puolimas Irake, siekiant užimti islamistų tvirtovę Mosulą. Europos Komisija jau prabilo apie naują migrantų bangą, netgi paskaičiuota, kad maždaug 800 tūkstančių potencialių migrantų jau beveik sėdi ant lagaminų, be to, bijomasi naujų džihadistų, kurie gali patekti į Europą su šia migrantų banga. Ko galime tikėtis toliau?

- Reikia to ir tikėtis - ko bijaisi, tą ir gausi... Viena iš Vladimiro Putino atakų prasmių Sirijoje ir yra šios pabėgėlių bangos generavimas. Europiečiai, negalėdami peržengti per savo pačių suformuotas gero elgesio taisykles, žinoma, bandys ieškoti, kaip gelbėti visus, ir kartu skęs patys. Čia lygiai tas pats, kaip skęstant „Titanikui“ valtyse sėdintys veikėjai plaukė tolyn nuo vandenyje besikapstančių žmonių bijodami, kad tie apvers valtis ir teks skęsti kartu su jais. Taip bus ir čia.

- O tuo metu juk dar liepsnoja Alepas Sirijoje. Briuselyje šią savaitę nedrąsiai buvo užsiminta, kad Alepo bombardavimus esą būtų galima prilyginti karo nusikaltimams. Kita vertus, svarstoma, galbūt rusams reikėtų įvesti naujas sankcijas... Kokios yra šio konflikto perspektyvos?

- Aš manau, kad ES vadovai mąsto apie V.Putiną įsivaizduodami, kad jis turi tokią pačią vertybių sistemą ir sąmonę, kaip ir jie patys. O V.Putinas tuo metu kariauja karą. Tie pabėgėliai yra lygiai tokie patys jo kareiviai, kaip ir tie rusų kareivėliai Damaske ar Bašaro al Asado pajėgos prie Alepo. Tai tiesiog dar vienas instrumentas, skirtas generuoti krizei. V.Putinas turi savo tikslus, šiuo atveju tai yra ES sprogdinimas iš vidaus. Kartu būtų sunaikintas labai rimtas Rusijos konkurentas, kuris gali blokuoti jo žaidimus su dujomis ir nafta. Todėl niekas čia nepavyks, o visos tos pasakos, kad Rusija bus paskelbta karo nusikaltėle, yra gražios tik Angelai Merkel ir Fransua Olandui (Francois Hollande).

- Šią savaitę Europos Komisija pasigyrė, esą labai gerai sekasi derėtis su įvairiais Afrikos vadukais dėl migrantų stabdymo vietose. Kokia vis dėlto čia veikia schema? Kas ten gali būti konkrečiai susitarta?


- Mes seniausiai siūlėme tą daryti. O schema ten paprasta: susitarus su Afrikos vadukais ir jiems gerai pamokėjus, tikimasi, jog jie sulaikys migrantų bangą ir neleis jiems toliau plisti į Europą. Užuot stiprinę savo pasienio pajėgas, Europos komisarai tikisi Afrikoje susikurti krūvą mažų kadafių, kurie pas save įves tvarką... Muamaras Kadafis (Muammar Gaddafi) tą darė tikrai labai efektyviai ir dar pats primokėjo prancūzams už tai, kad jam leistų sėdėti valdžioje. Dabar gi teks mokėti visiems šitiems vadukams ir užmerkti akis į tai, kad jie minta savo gentainiais tiek perkeltine, tiek ir tiesiogine prasme... Vadinasi, norint susitarti su Afrikos vadukais, reikės toleruoti jų nusikaltimus žmogiškumui ir kitus panašius dalykus. Jeigu Europos vadovai yra pasiruošę tai daryti, tuomet reikia juos pasveikinti, o jeigu ne, tuomet tai yra eilinis išteklių švaistymas. Tai, apie ką kalbama, turi būti dalis bendros strategijos pabėgėlių klausimu, bet vien to neužtenka. Romėnų naudotos schemos bandant pirkti barbarų genčių vadus, kad jie nepuldinėtų romėnų fortų ir nesiveržtų į imperijos teritoriją, žlugo iškart, kai tik imperija tapo nepajėgi išlaikyti savo armijos. ES apskritai armijos neturi, o disponuoja tik kelių valstybių sukurtomis nedidelėmis pajėgomis, kurios negali spręsti jokių strateginių uždavinių. Tad šitų priemonių tikrai nepakanka.

- Dėl Ukrainos šią savaitę buvo susirinkęs vadinamasis Normandijos ketvertas, ir Briuselis jau paskelbė, kad nuspręsta apginkluoti ESBO stebėtojų misijas... O kas tuomet tas misijas sudarys? Kas tieks ginklus? Kokius uždavinius ESBO tuomet vykdys?


- Sunku pakomentuoti visiškai nekompetentingų žmonių šioje srityje pareiškimus...

Jeigu juos ruošiasi apginkluoti, tie žmonės visiškai nėra parengti su kuo nors kovoti. Vadinasi, prie jų turi būti priskirtos kažkokios karinės dalys, kurios užtikrintų jų saugumą. Tada kyla klausimas: kokie tai bus daliniai ir kokie uždaviniai bus keliami ESBO misijoms, jeigu jiems reikia ginkluotos karinės apsaugos? Todėl manau, kad tai yra žmonių, nelabai suprantančių, ką šneka, pareiškimai. Tuo mes ne kartą įsitikinome, vertindami ES vadovų įvairias kalbas.

- O kas šią savaitę susprogdino garsų separatistų vaduką Motorolą?

- Mano draugai Ukrainoje sako, kad tai yra vidinių nesantaikų tarp DNR ir LNR vadovų ir pas juos veikiančių kontrabandinių grupuočių klausimas. Man pasakojo apie labai glaudžius tų vadukų ryšius su einančio per Abchaziją narkotikų maršruto organizatoriais. Į tai yra įsivėlę labai daugelis neaišku kam priklausančių teritorijų vadukų. Aš kalbu apie Padniestrę, visas tas DNR ir LNR, Abchazijos teritoriją - kartais susidaro įspūdis, kad tos teritorijos yra tarsi specialiai tam ir sukurtos, kad nekontroliuojami narkotikų bei kitos kontrabandos srautai keliautų į Europą, t.y. visa tai vartojančias teritorijas. Sunku tą informaciją patvirtinti, kol neatliktas oficialus tyrimas, bet net jį atlikus sunku bus patikėti rezultatais...

Parengta pagal savaitraštį „Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s