respublika.lt

Taikos balandėliai nusipelnė premijų

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2021 vasario 02 12:35:29, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 2 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

Nobelio premija, siekianti beveik milijoną dolerių, geidžiamas įvairiausių sričių mokslininkų įvertinimas. Tačiau yra išimtis - Nobelio taikos premija, kone kasmet apauga skandalais. Štai šįkart į ją pretenduoja įdomūs personažai... Nuo riaušių kurstytojų Amerikoje iki Baltarusijos opozicijos damų, iš kurių vienai išskirtinį dėmesį rodo Lietuvos politikai.

 


Kandidatų sąrašas auga

Nobelio premija, dinamito išradėjo Alfredo Nobelio prašymu, teikiama nuo 1901 m. Kasmetinė apdovanojimų ceremonija vyksta A.Nobelio mirties metinių dieną - gruodžio 10-ąją. Visų kategorijų apdovanojimai teikiami Švedijoje, Stokholmo rotušėje. O ypatingo dėmesio bei prieštaringai vertinamų nominantų sulaukusi Taikos premija teikiama Norvegijoje, Osle.

Dar praėjusiais metais Norvegijos parlamentaras Kristianas Tiubringas Gjėdė (Christian Tybring-Gjedde) pasiūlė 2021-ųjų Nobelio taikos premiją skirti buvusiam JAV vadovui Donaldui Trampui (Donald Trump). Opozicinės Krikščionių demokratų partijos atstovas Geiras Toskedalas (Geir Toskedal) netrukus pareiškė nominavęs premijai Baltarusijos opozicijos lyderes - Sviatlaną Cichanouskają, Maryją Kalesnikavą ir Veraniką Capkalą.

Šiais metais dar vienas Norvegijos parlamentaras Peteris Eidė (Petter Eide) kandidatu į Nobelio taikos premiją pasiūlė judėjimą „Black Lives Matter" („Juodųjų gyvybės svarbios" - liet. k.).

BNS pranešė, kad mūsų šalies vadovas Gitanas Nausėda savaitgalį premijai nominavo dar ir išrinktąja Baltarusijos prezidente vadinamą S.Cichanouskają. Taip pat į šiųmetę Nobelio taikos premiją pretenduoja Rusijoje sulaikytas Aleksejus Navalnas, Pasaulio sveikatos organizacija ir praėjusiais metais premijos negavusi kovotoja su klimato kaitos pokyčiais Greta Tunberg (Greta Thunberg).

2020-aisiais Nobelio taikos premiją gavo Pasaulinė maisto programa. Ji buvo įvertinta už „kovą su badu, siekį gerinti žmonių gyvenimo sąlygas konfliktinėsė teritorijose ir tikslą, kad maisto trūkumas nevirstų karu".

Gal jie žino, ką daro?

Žurnalistas, kolekcininkas Vilius Kavaliauskas dabartinį kandidatų į Nobelio taikos premiją sąrašą buvo linkęs vertinti filosofiškai.

„Black Lives Matter" tapo įtakinga organizacija, tad nenuostabu, kad ji buvo nominuota.

Vertinti Baltarusijos opozicijos moterų nesiimčiau, nes asmeniškai jų nepažįstu, bendrauti neteko, tad gali būti, kad nežinau jų nuopelnų, už kuriuos jos buvo pasiūlytos, tačiau vertinant situaciją per asmeninę prizmę, kyla nemažai abejonių", - svarstė žurnalistas.

Lygindamas Rusijoje sulaikytą A.Navalną ir į Lietuvą sprukusią S.Cichanouskają, jis atkreipė dėmesį į vieną esminį skirtumą.

„A.Navalnas, nors ir žinojo, kad bus suimtas, vis tiek grįžo į Rusiją. Jam, kaip ir daugeliui panašių į jį, kova už demokratiją ir laisvę yra auka ir jis tą auką sudėjo. O ką dėl laisvės paaukojo S.Cichanouskaja?

Bendravau su praėjusio amžiaus pabaigos Baltarusijos opozicijos lyderiais. Jie turėjo minčių, turėjo vizijų ir pasitraukė tik tuomet, kai jų nepavyko įgyvendinti. Beje, mūsų šalis irgi prisidėjo prie jų nesėkmės. Mano nuomone, kai baltarusiai pradėjo statyti paminklus buvusiems LDK valdovams ar kitaip įamžinti bendrą mūsų praeitį, tai buvo akivaizdus ženklas, kad jie bando atsiplėšti nuo Rusijos ir suartėti su Vakarais. O mes, užuot tuomet jiems ištiesę pagalbos ranką, užsipuolėme, kad jie bando nusavinti didingą Lietuvos praeitį ir patys užkirtome kelią demokratiniams pokyčiams Baltarusijoje, - niuansus vardijo V.Kavaliauskas. - Praeities nebepakeisi, bet aš taip ir nesupratau, kokie šiandien yra S.Cichanouskajos tikslai? Kokie yra jos siekiai ir kokia yra Baltarusijos ateities vizija? Nes dabar keistai atrodo, kai kova už savo šalies laisvę vyksta kitos valstybės teritorijoje".

Nebent jai, kaip ir buvusiam JAV prezidentui Barakui Obamai (Barack Obama), premiją galvojama skirti avansu.

„Tarkim už tai, kad Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka kažkada paliks postą. Bet taip, greičiausiai, nutiks ne dėl opozicijos pastangų, o dėl Rusijos politikos. Tada išeitų, kad premiją avansu galima skirti ir Vladimirui Putinui?", - teiravosi V.Kavaliauskas.

Savaitgalį pasirodė žinia, esą S.Cichanouskają Taikos premija siūlo apdovanoti mūsiškis G.Nausėda. Kaip vertinti tokį žingsnį?

„Kalbant apie mūsų prezidento poziciją, tai ji Lietuvos piliečių atžvilgiu, irgi nėra pilietiška. Realiai „išrinktoji prezidentė" Lietuvai yra našta, už kurią jau sumokėjome Druskininkais ir Klaipėda.

Jeigu ji taip pasitarnavo savo liaudžiai, tai gal baltarusiai ją galėjo susigrąžinti ir patys nominuoti? O mes, jei laiko dar yra, būtume Nobelio taikos premijai nominavę dabartinių valdančiųjų partijų lyderes. Kuo mūsų moterys blogesnės už Baltarusijos opozicionieres?" - reziumavo V.Kavaliauskas.

Tik neduokime premijos D.Trampui

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras ir buvęs KAM vadovas Audrius Butkevičius priminė, kad Taikos premija visada buvo politizuota.

„Ji neturi nieko bendro nei su taika, nei su sveiku protu, nei su Nobelio premijos statusu. Užtenka prisiminti tokius laureatus kaip buvęs TSRS vadovas Michailas Gorbačiovas arba B.Obama, kuris premiją gavo pradėdamas eiti pareigas. Faktiškai į šią premiją galima nekreipti dėmesio, nes ji primena Lietuvos „Auksinius svogūnus". Tai - būdas įsiteikti vieniems ir pabučiuoti į užpakalį kitiems.

Kaip kitaip vertinti mūsų vado nominaciją moteriškei, kuri net nedalyvavo įvykiuose, susijusiuose su valdžios pakeitimu jos pačios šalyje? Kai M.Kolesnikova ėjo į gatves, S.Cichanouskaja tyliai išdūmė į Lietuvą ir iki šiol nėra grįžusi pas savo taip ginamus tautiečius", - kritikos negailėjo signataras.

Kodėl ne Lietuvos čigonams?

Vertindamas „Black Lives Matter" kandidatūrą, A.Butkevičius pabrėžė, kad nominuoti buvo galima ir Lietuvos čigonus.

„Logika būtų tokia pati. Jeigu „Black Lives Matter" bandys manipuliuoti vergovės tema, tai tikslinga prisiminti, kad pirmieji vergai Amerikoje buvo Didžiosios Britanijos karūnai neįtikę airiai bei pavergti ir beveik išnaikinti vietos gyventojai. Šioje vietoje išskirtinių teisių vienai socialinei grupei suteikimas gali netrukus peraugti į dar labiau visuomenę skaldančias lengvatas", - perspėjo politikas.

O ką bendro su taika turi Pasaulio sveikatos organizacija? Ilgai trypčiojusi vietoje, stebėjusi, kaip pasaulyje siaubingu greičiu plinta naujasis virusas? Pasak A.Butkevičiaus, nieko.

„Būtent šiai organizacijai turime būti dėkingi už laiku nepateiktą informaciją apie viruso keliamas grėsmes ir problemas Kinijoje. PSO, ignoruodama likusią pasaulio dalį, tokiais būdais bandė įsiteikti savo ideologiniams draugams", - pastebėjo A.Butkevičius.

Užtat signatarui labai patiko klimato aktyvistės G.Tunberg kandidatūra.

„Iš kol kas įvardintų ji - rimčiausia kandidatė. Tai, kad nominantė nežino, jog „žaliosios" energijos gavybai sunaudojama daugiau resursų, negu „nežaliosios", nieko tokio. Juk ji nespėjo baigti vidurinės mokyklos, tad gavusi premiją galėtų į ją grįžti, todėl, manau, kad būtent ji ir turėtų tapti laureate", - juokėsi signataras.

O štai buvusiam JAV vadovui D.Trampui Nobelio taikos premijos skirti jokiu būdu negalima.

„D.Trampas per savo kadenciją sustabdė karą Artimuosiuose Rytuose, neblogai susitvarkė Sirijoje ir Irane. Taip jis padidino NATO biudžetą, prisidėdamas prie taikos procesų pasaulyje stiprinimo. Pagal pastarojo meto premijos teikimo tradicijas, jis padarė per daug, todėl apdovanotas negali būti, - teigė. A.Butkevičius. - Apdovanoti D.Trampą būtų panašiai, kaip skirti Taikos premiją kovotojams už uigūrų teises Kinijoje ar Tiananmenio aikštės įvykių dalyviams. Komitetas tokiu atveju parodytų, jog turi „stuburą", tačiau būčiau nustebęs, jeigu taip nutiktų".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s