respublika.lt

Sudie, svajonių Amerika (63)

2021 sausio 25 07:58:01
Danutė ŠEPETYTĖ

Prieš keletą dienų pasaulio dėmesį prikausčiusi JAV prezidento Džo Baideno inauguracija vyko ekstremaliomis sąlygomis: aptverta spygliuotomis tvoromis ir betono luitais, saugoma 25 tūkstančių karių, turinčių teisę panaudoti šaunamąjį ginklą. Pusę savo gyvenimo Amerikoje praleidęs ir prezidentų prisaikdinimus su džiaugsmu stebėdavęs Lietuvoje gyvenantis verslininkas Arūnas Povilas Paliulis sako šiemet jautęsis kitaip. „Anais laikais inauguracija kone kiekvienam amerikiečiui keldavo pasididžiavimą savo valstybe prieš pasaulį, tačiau šįkart ją stebėti buvo skausmingai liūdna ir gėda", - kalbėjo jis.

×
nuotr. 1 nuotr.
Verslininkas Arūnas Povilas Paliulis. Stasio Žumbio nuotr.


- Amerikoje turite daug giminių, pažįstamų, su kuriais tikriausiai palaikote ryšį. Kokios jų nuotaikos? - „Respublika" paklausė A.P.PALIULIO.

- Daugelis jų sakytų, kad jau laikas užversti tą liūdną juodą Amerikos politinio gyvenimo istoriją ir pradėti tautos atgaivinimą ir susijungimą. Jie kalba, kad dabar yra vilčių nutraukti daugumą D.Trampo direktyvų, pvz., dėl migrantų, dėl klimato atšilimo, dėl Irano branduolinio ginklo sutarties ir panašiai. Jie optimistai, nes dauguma jų yra progresyvistai, remiantys Dž.Baideną. Jau prieš ketverius metus, likus savaitei iki D.Trampo inauguracijos, trys šimtai alumnatų, susirinkę Čikagoje, kaip ir kai kurie politfilosofai bei teisininkai, net neturėdami jokio pagrindo, viešai kalbėjo apie pasiruošimą prezidento apkaltai.

- Skelbiama, kad Lotynų Amerikoje jau tvinsta migrantų banga, pasirengusi žygiui į Ameriką...

- Taip, nes vienas pirmųjų prezidento Dž.Baideno užmojų - legalizuoti 12 milijonų nelegalų, kurie jau yra Amerikoje. Tai reiškia, jog juos teks maitinti, gydyti, o po kurio laiko ir suteikti teisę balsuoti. Dar ketinama atšaukti mokesčių mažinimą, nutraukti užtvaros prie Meksikos sienos statybas ir užtikrinti humaniškesnę migrantų politiką. Vadinasi, daugėtų po du milijonus migrantų, kasmet kertančių JAV sieną. Jie bus demokratų pergalių visuose būsimuose rinkimuose garantas.

- Bet ar įmanomas visuomenės suvienijimas, turint galvoje JAV valdžios institucijas, kuriose respublikonų atstovavimas minimalus?

- Užtat jau kalbama apie respublikonų suskaldymą, nutildymą ir neutralizavimą, pradedant nuo socialinių tinklų, spaudos, nuo ginklų prekybos ir ginklų laikymo taisyklių apribojimų iki respublikonų asimilicijos ir prisijungimo prie progresyvių kairiųjų. Sutriuškinti, uždusinti ir nutildyti - toks yra planas.

- Įspūdis toks, kad Amerikoje įvyko socialistinė revoliucija. Nenorėtumėt šiuo istoriniu metu būti ten?

- Kol kas Lietuvėlėj man geriausia ir saugiausia. Kol kas čia gražiau, žmoniškiau ir svarbiausia - sava. Čikagoje turbūt bijočiau važiuoti viešuoju transportu, nes pernai nuo gegužės, kada prasidėjo BLM ir „Antifos" pogromai, gerokai išaugo nužudymų ir užpuolimų skaičius: vasarą 42 proc., palyginti su praėjusių metu atitinkamu laikotarpiu, o rudenį - 34 proc.

- Štai tau ir amerikoniškoji demokratija...

- Kalbėti apie demokratiją - tai visų pirma kalbėti apie bendruomeniškumą, reiškiantį federalinės valdžios įsipareigojimą valstijai, rajonui, savivaldybei, bendruomenei, piliečiui. Tačiau šiandien išrinktieji į valdžią - ar Amerikoje, ar Prancūzijoje, ar Švedijoje, - jaučiasi visagaliai daryti bet kokias reformas, leisti bet kokius įstatymus, neatsiklausę rinkėjų nuomonės. Pavyzdžiui, Lietuvėlėje rinkimuose dalyvauja vos 50 proc. rinkėjų. Laisvės partija surinko nepilnus 10 proc. balsų, vadinasi, ją palaiko vos 5 proc. visuomenės, bet ji per šitą Vyriausybę išsireikalauja, kad būtų laikomasi jos platformos. Penki procentai ir, maža to, vienas lyderių rinkiminėje apygardoje patyrė fiasko, buvo išrinktas tik pagal sąrašą. Kur čia matote demokratiją?

- Nebijotumėt sakyti savo nuomonės Amerikoje? Feisbukas blokuoja už kiekvieną Dž.Baideno karikatūrą, nors D.Trampo atveju, regis, patyčios buvo tiktai skatinamos...

- Didieji žiniasklaidos ir socialinių tinklų banginiai sprendžia, ką galima skelbti, ką galima propaguoti ir ko ne. Amerika jau seniai serga, tik dabar pūlinys sprogo ir šešėlinė valstybė išėjo į paviršių. Amerikoj labai akivaizdu, kaip šešėlinė valdžia per žinias, įtakingus politikus, finansininkus ne tik niekina prezidentą Trampą, bet ir vykdo bjaurią cenzūrą tiklalapiuose. Pavyzdžiui, feisbuke blokuojami „antivakseriai", „Q' Anon"judėjimo aktyvistai ir jiems prijaučiantys, dešiniųjų ir D.Trampo rėmėjų pamėgtas socialinis tinklas „Parler" ir t.t.

- Ką turite galvoje sakydamas „šešėlinė valstybė"?

- Galima sakyti, ji pradėjo formuotis prieš 30 metų. Pirmoji liberalizmo sėkla buvo pasėta per socialinę 1969 metų revoliuciją, kai tiek oligarchai, tiek finansininkai, tiek politikai per žiniasklaidą ėmė tvirtinti savo pozicijas. Šiandien rotšildai, sorosai, rockfeleriai, zuckerbergai ir geitsai, Pasaulio ekonominio forumo (WEF) veikėjai ir šeimininkai turi globalių planų, kaip „perkrauti" žmoniją, įtvirtinant visuotinės lygybės ir privačios nuosavybės neigimo principus („globalus centras" esą pasirūpins, kad gyventojai nebūtų alkani, ir turėtų kur priglausti galvą). Davoso ekonomikos forumo vadovas, globalizmo siela Klausas Švabas ta tema yra išleidęs net knygą, ji taip ir vadinasi „Didysis perkrovimas". Globalistų užmačioms paranki tiek suirutė Amerikoje, tiek pasaulį parklupdžiusi COVID-19 pandemija.

Prieš ketverius metus D.Trampas žadėjo sunaikinti šešėlinę valstybę ir specialiuosius jos interesus. Tai jam iš dalies pavyko. Tačiau tik iš dalies. Matote, kaip prieš jį sukilo JAV Kongresas ir Senatas. Dabar jie nori iškelti baudžiamąją bylą dėl skatinimo smurtauti ir per apkaltą apskritai balsuoti, kad jis niekada ateityje negalėtų dalyvauti politiniame gyvenime. Žinoma, niekas negali pateisinti smurto valstybės kuluaruose. Tačiau aš stebiuosi, kas nuolat rašoma šia tema. Teisybė, Trampas sušaukė protestuotojus sausio 6 dieną. Teisybė, jis jiems siūlė žygiuoti iki Kapitolijaus. Bet jokie prokurorai, jokie senatoriai, jokie atstovai neįrodo, kad jis liepė užimti Kapitolijų, smurtauti, pagrobti viceprezidentą ar pakarti Atstovų rūmų pirmininkę.

- Pavykusi prezidento D.Trampo apkalta turbūt paverstų jį nacionaliniu didvyriu?

- Gilėtų tolesnis visuomenės ir valstybės skaldymasis į dvi radikalias puses. Jau šiandien nebėra dialogo, tolerancijos, nebėra žodžio laisvės ir daug kur prarastas žmogiškumas. Vienas prancūzų filosofas aiškino: kada kairieji ekstremistai nueina į pašalį, tai jie greitai susitinka su dešiniųjų eskremistais, - jų veiksmai ir principai tampa totalitariniai ir panašūs.

- Tiktai valdžios požiūris yra skirtingas. Ar pamenate kaip buvo reaguojama į „Antifos" ir „Black Lives Matter" smurtautojų riaušes?

- Gal ir teisėta, kad griežtai reaguojama į Kapitolijaus šturmą, juk šiaip ar taip jame posėdžiauja Kongresas. Tačiau labai mažai tebuvo kalbama, kai Portlende „antifininkai" su „BLM" sekėjais užėmė federalinio teismo patalpas, policijos komisariatą, visą kvartalą paskelbė savo valdomis, kiek parduotuvių ir salonų, restoranų, kavinių išdaužė ir sudegino, Čikagoje ir Portlende, Sietle ir kituose miestuose. Žiniasklaida net nepasmerkė barbariškos paminklų griovimo bangos, šlavusios visą šalį; ji tampa vis labiau tendencinga. Ir ne tik Amerikoje, bet ir Europoje. Žiūrėkit, ar ne tas pat šiuo atžvilgiu, tik mažesniu masteliu, vyksta ir Lietuvoje. Pamenat, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas prieš porą metų skelbė pažymą, kur detaliai išryškino, kaip koncernas „MG Baltic" per partijas politikus bei žurnalistus darė įtaką politiniams procesams šalyje... Tai ar ne šešėlinė valdžia slepia Antavilių įvykius, ar ne ji slepia, kas pasirašė mirties nuosprendį pulkininkui Vytautui Pociūnui, ir kodėl nutildyta pedofilų byla...

- Vienas iš FTB vadovų po Kapitolijaus šturmo nedviprasmiškai pareiškė, kad jų „rankos ilgos, atmintis gera" ir tų, kurie dalyvavo riaušėse, neturėtų nustebinti beldimas į duris...

- Jau šimtą suėmė, jau trims šimtams bylos iškeltos. Viena Atstovų rūmų veikėja, nebalsavusi patvirtinant prezidento rinkimų rezultatus, buvo atleista iš pareigų Harvardo universitete...

- Buvęs V.Putino patarėjas, ekonomistas Andrejus Ilarionovas buvo atleistas iš Katono instituto po to, kai internete pareiškė Kapitolijaus šturme matąs 1933 metų Reichstago padegimo bruožų, kitaip tariant, leidęs suprasti, jog riaušės galėjo būti imitacinis demokratų žingsnis.

- Demokratijos pagrindas yra laisvas mąstymas, laisvas kalbėjimas, - šis pagrindas jau sprūsta mums iš po kojų. Daugelis kalba apie galimą pilietinį karą JAV, bet aš dar taip nesakyčiau, nors sutikčiau, kad jos gatvėse bus riaušių, bus kruvinų susidūrimų tarp ultra kairiųjų ir ultra dešiniųjų...

- Mūsų akyse žlunga svajonių šalies mitas?

- Dabar man labiau rūpi ne tik mano brangi Amerika ir gimtinė, bet ir visa Vakarų civilizacija, kuri įkandin Amerikos grimzta į moralinę, socialinę, kultūrinę, finansinę ir politinę degradaciją. Prisimenu, pirmais metais universitete labai populiarus buvo kursas apie didžiųjų civilizacijų - Egipto, persų, romėnų, graikų - sužydėjimą ir žlugimą. Kaip jos iškyla ir kaip griūna veikiamos ne maro, karo, išorės priešų, bet supūva iš vidaus, visų pirma dėl žlugusios moralės. Tai ir matome Amerikoje.

- Kokios Amerikos ilgitės?

- Mano jaunystės metais vadovavomės principu: dirbk, nusipirk namą, nusipirk mašiną, sukurk normalią šeimą, gyvenk padoriai, sveikai, sąžiningai, tautiškai ir viskas bus gerai. Paskui jau universitete pasigirdo raginimų kvestionuoti autoritetus, už gryną pinigą nepriimti jų kalbų. Jiems įkandin pradėta abejoti ir politikais, valdžia, tėvais ir kunigais, mokytojais, - paeiliui visi ėmė prarasti autoritetą, o kartu su juo ir atsakomybę, kol galiausiai pasidarė palaida bala - visi daro kas ką nori. Į mokyklas eina apšepę, suplėšytais džinsais, su treningais, - nustojo galiojęs Dievo ir etiketo įstatymas. Jaunystėje autobuse prieš sėsdamas kaimynui sakydavai „labas", dabar tave sutiks šaltu žvilgsniu: kas tau užėjo, gal tu nenormalus.

Mano jaunystės Amerika buvo smetoniška: su pagarba išsilavinusiems žmonėms, su žmogiškumu, autoritetais. Tais laikais galėdavai pas kaimyną pasiprašyt miltų ar aliejaus, ar bokalo alaus, galėjai pasikviesti kaimyną pas save. Dabar užsibarikadavę bendrabučiuose ar daugiabučiuose net nenori pažinti vienas kito... Žinot, galvodamas apie Ameriką, labiausiai ilgiuosi bendruomeniškumo, žmogiškumo. Deja, to kartais pasigendu ir Lietuvoje.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (63)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
2. Lietuvos banko puota maro metu
3. Policiją V.Landsbergiui iškvietusiam kauniečiui gresia kalėjimas
4. Tautos parašus rinkęs R.Grinevičius: Valdantieji jau pralaimėjo (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
5. LGBT propagandistai jau puola kunigus
6. Visuomenininkas Valdas VIŽINIS: Valstybė privatizuota. Laimė, jie dar nenusavino Tėvynės
7. Gintaras Furmanavičius: Į JO EKSCELENCIJOS SVEIKATĄ!
8. Karantino žala didesnė už naudą
9. Misija Seime - ginti idėją
10. Kompensacijos už vakcinas bus?
11. Nusikaltimas prieš Lietuvos žmones
12. Sugriuvęs gyvenimas Druskininkuose
13. Apklausos vaikams be tėvų žinios
14. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
15. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
16. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
17. Valdžios „durnumą“ apmokės mūsų vaikai
18. Šešėlinės Vyriausybės premjeras R.Karbauskis: Prakeiksmas valdančiuosius užgrius labai greitai
19. Taikos balandėliai nusipelnė premijų
20. Advokatas Jonas Ivoška: Mūsų Seimas renkamas neteisėta
21. V.Rakutis smerkiamas už istorinę tiesą
22. Reikalavimas valdžiai - nustoti gąsdinti
23. Kodėl slepiasi Ingrida Šimonytė? (Su Vito TOMKAUS trigrašiu)
24. Sudie, svajonių Amerika
25. Vėjo jėgainės: Kur nuskęs milijonai?

Dienos klausimas

Ar karantino metu daug išlaidaujate?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar esate susipažinę su informacija apie Stambulo konvenciją?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +3 C

 -2  0 C

 

 0 C

+5 +7 C

 +2 +4 C

 

   +1 +2 C  

0-5 m/s

  0-3 m/s

 

0-4 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2053 PLN - 4.5263
RUB - 89.3155 CHF - 1.1014
GBP - 0.8656 NOK - 10.3600

Nuorodos