„Spalvotų revoliucijų“ technologija Sakartvelenuotraukos (20)

2019 birželio mėn. 22 d. 14:20:08 Perskaitė 2373

Per protestus Sakartvelo sostinėje Tbilisyje sužeista dešimtys žmonių. Vyriausybės vadovo Mamukos Bachtadzės patarėjas vakar naktį sakė, kad į ligonines nuvežti 39 policininkai ir 30 protestuotojų.

 

Naujienų agentūros AFP reporteris teigė matęs, kaip greitosios pagalbos automobiliai išveža dešimtis sužeistų demonstrantų.

Oficiali įvykių versija skamba nelabai įtikinamai: esą pasipiktinę tuo, kad Sakartvelo parlamente Rusijos parlamentaras Sergejus Gavrilovas sakė kalbą, tūkstančiai žmonių mėgino šturmuoti pastatą. Saugumo pajėgos demonstrantus atstūmė naudodamos ašarines dujas ir gumines kulkas.

Per demonstraciją sostinės centre daugelis žmonių laikė rankose Sakartvelo ir ES vėliavas bei plakatus su užrašu „Rusija yra okupantė“.

Santykiai tarp provakarietiškos Sakartvelo ir Rusijos jau daug metų yra įtempti. Rusija buvusią sovietinę respubliką laiko savo įtakos zona. Sakartvelo siekis tapti ES ir NATO narėmis daug metų kelia konfliktus su Maskva. Šie 2008 metų rugpjūčio 8-ąją peraugo į karą dėl separatistinių Abchazijos ir Pietų Osetijos provincijų.

Sakartvelas mėgino separatistines teritorijas susigrąžinti. Tačiau rusų pajėgos per penkias dienas įveikė kartvelų dalinius. Per karą žuvo šimtai karių ir civilių. Netrukus Maskva pripažino Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybę ir įrengė čia karines bazes. Tbilisis ir jo Vakarų sąjungininkai šį žingsnį pasmerkė kaip „nelegalią karinę okupaciją“. Abu regionai sudaro 20 proc. Sakartvelo valstybės teritorijos.

Sakartvelo opozicijos lyderiai žada, kad Tbilisyje ir toliau bus tęsiami protestai. „Sakartvelo žmonės ir vyriausybė stovi skirtingose pusėse. Valdant dabartiniams valstybėms vadovams, iš mūsų piliečių daugybę kartų buvo atimtos jų konstitucinės teisės, daugybę kartų buvo klastojami rinkimai“, - sakė „Vieningo nacionalinio judėjimo“ lyderis Grigolas Vašadzė. Jis pridūrė, kad vyriausybė turi sutikti su trimis reikalavimais, jei nori sumažinti tvyrančią įtampą. Anot politiko, turi būti atleistas vidaus reikalų ministras Georgijus Gacharija, parlamento pirmininkas Iraklis Kobachidzė (vakar atsistatydino) ir paskirti pirmalaikiai parlamento rinkimai.

Situaciją komentuoja politologas Vadimas Volovojus:

Man kelia didelių abejonių oficialiai paskelbta protestų priežastis - būtų keista manyti, kad visi „spontaniškai“ puolė protestuoti dėl kažkokio rusų deputato kalbos... Dar įdomiau, kad viskas prasidėjo tada, kai iš šalies įšvyko Sakartvelo vadovai.

Faktas, kad tuo tikrai kažkas pasinaudojo ir specialiai sukėlė neramumus. Kitas faktas - tokie dalykai niekada nevyksta stichiškai, kažkas vis tiek turi tai organizuoti, kai kuriems žmonėms sumokėti ir pan., kitaip sakant, visa tai privalo turėti organizacinį pagrindą, nes be to nieko neprasideda. Taip pat akivaizdu, kad būtinai reikėjo išprovokuoti susirėmimus.

Belieka paspėlioti, kas visa tai daro? Įdomu tai, kad ponas Michailas Saakašvilis, kuris neseniai buvo visiškai reabilituotas Ukrainoje, jau spėjo pasakyti, kad šie protestai yra labai teisingi ir visą Sakartvelo valdžią reikia keisti... Iš pirmos žvilgsnio visa tai primena vidinę kovą dėl valdžios, nes kažkokių išronės politikos veiksnių nematyti - Sakartvelas nėra įsipainiojęs į kažkokius tarptautinius reikalus ar aferas. Vadinasi, revanšo nori tie, kurie anksčiau pralaimėjo rinkimus, juolab kad ir protestuotojai atvirai reikalauja priešlaikinių rinkimų...

Matome klasikinę, dar Ukrainoje ištobulintą, „spalvotų revoliucijų“ schemą: staiga dėl ko nors kyla „stichinis“ protestas, tuomet į policiją skrieja akmenys ir kiti daiktai, paskui mėginama policininkus ištempti iš rikiuotės, o kai pareigūnai pradeda gintis, tuomet šaukiama: „mus muša, nėra demokratijos...“. Ne kartą tai jau matėme, tačiau tokia technologija neblogai veikia nuo Maidano laikų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net