Sirijos karas kelia vis daugiau pavojųnuotraukos (11)

2019 spalio mėn. 15 d. 16:00:03 Perskaitė 2337

Sirijos kariuomenė vakar užėmė pozicijas vakariniuose Manbidžo priemiesčiuose, už 85 kilometrų nuo provincijos centro Alepo, o netrukus pajudėjo prie Turkijos pasienyje esančio Kobanės miesto. Tai reiškia, kad kyla tiesioginė grėsmė, jog NATO valstybė Turkija įsivels į karą su Sirija ir jos sąjunginkais rusais bei iraniečiais.

 

Manoma, jog dislokuoti Sirijos vyriausybės pajėgas trukdo tai, kad šiuose rajonuose yra JAV kariškių, kurie nespėjo palikti savo bazių kurdų formuočių kontroliuojamoje teritorijoje.

Kurdų liaudies savigynos pajėgos, priklausančios Demokratinės Sirijos koalicijai, praleido Sirijos kariškius per savo postus. Rakos provincijoje Sirijos vyriausybės pajėgos priartėjo prie karinio aerodromo Tabkos mieste netoli Eufrato hidroelektrinės. Šis objektas bus perduotas kontroliuoti Sirijos kariškiams. Iš Mansuros ir Tabkos vyriausybės pajėgos bus permestos į Ain Isos rajoną, kuris yra į šiaurę nuo Rakos provincijos administracinio centro, to paties pavadinimo miesto. Kaimyninėje Hasekės provincijoje Sirijos kariuomenė juda į Tel Tamerą.

Kaip sakoma kurdų autonomijos administracijos pareiškime, pagal susitarimą su Damasku vyriausybės kariuomenė „turi perimti sienos apsaugą ir priešinsis Turkijos agresijai kartu su kurdų būriais“. Pasak pareiškimo autorių, šis susitarimas su Sirijos vyriausybe „leis išvaduoti visus rajonus, kuriuos užėmė Turkijos armija ir jos pusėje kariaujantys samdiniai, įskaitant Afriną (65 kilometrai nuo Alepo)“.

Naujienų agentūra SANA dar užvakar pranešė, jog „Sirijos armija permetama į šiaurinius rajonus, kad priešintųsi Turkijos agresijai ir gintų civilius“.

Intensyvėjant Turkijos puolimui prieš kurdų pajėgas Sirijos šiaurinėje dalyje, JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) nurodė iš Šiaurės Sirijos išvesti iki 1000 JAV karių - beveik visas ten dislokuotas sausumos pajėgas, skelbė Pentagonas.

„Praėjusį vakarą - jau po diskusijų su likusia nacionalinio saugumo komanda - kalbėjausi su prezidentu ir jis nurodė, kad pradėtume apgalvotą pajėgų išvedimą iš Šiaurės Sirijos“, - sakė JAV gynybos sekretorius Markas Esperas. „Ten labai siaubinga padėtis, kurią sukėlė turkai. Nepaisant mūsų nepritarimo, jie nusprendė įsiveržti į Siriją“, - teigė M.Esperas, pridurdamas, kad gauta žinių, jog turkai planuoja išplėsti savo puolimą toliau į pietus, nei planuota iš pradžių, ir į vakarus.

Dėl Turkijos karinės operacijos Sirijos šiaurėje JAV nespėjo paimti iš kurdų pajėgų saugomų kalėjimų apie 50 teroristinės „Islamo valstybės“ grupuotės narių, turinčių vertingos informacijos. Sekmadienį keli šimtai radikalų, pasinaudoję panika ir suirute, paspruko iš kalėjimo šiaurinėje Sirijos dalyje. Apie 700 IS smogikų šeimų narių taip pat pabėgo iš laikinai perkeltų asmenų stovyklos šalies šiaurėje.

Kyla grėsmė aktyvuoti NATO 5-ąjį straipsnį

Liuksemburgo užsienio reikalų ministras Žanas Aselbornas (Jean Asselborn) vakar įspėjo, kad, Turkijai įžengus į Šiaurės Siriją, į karą gali būti įtrauktos NATO valstybės. „Tai, kas ten vyksta, man atrodo gana nežemiška“, - pareiškė jis vakar Bavarijos radijui. Jis atkreipė dėmesį į Sirijos kurdų susitarimus su Sirijos prezidento Bašaro al Asado (Bashar al-Assad) vyriausybe.

Ž.Aselbornas Turkijos vykdomą operaciją pavadino „nusikaltimu“. Turkija, pažymėjo jis, būdama NATO narė, yra susieta su kitomis šalimis gynybos paktu.

„Įsivaizduokite, Sirija ar Sirijos sąjungininkai smogia atgal ir užpuola Turkiją, - kalbėjo ministras. - Aš pasakiau NATO narė, dabar dar sakau ir 5-asis straipsnis. Tai reiškia, kad galioja gynybos paktas. Vadinasi, jei Turkija bus užpulta, visos NATO šalys privalės padėti Turkijai. Todėl aš ir sakau - tai nežemiška.“

Ž.Aselbornas paragino ES užsienio reikalų ministrus savo susitikime priimti sprendimą netiekti ginklų Turkijai. „Mane pozityviai nuteikia tai, kad Vokietija, Prancūzija, Nyderlandai, Suomija ir Švedija tai jau pareiškė, - sakė jis. - Bet jūs žinote ir tai, kad R.T.Erdoganas ginklus gauna ne iš Europos. Jis turi kitų šaltinių, kad gautų ginklų šiai operacijai.“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net