Rusija šeštadienį įvedė sankcijas 25 britų pareigūnams, taip atsakydama į Jungtinės Karalystės (JK) liepą dėl žmogaus teisių pažeidimų įvestas sankcijas tokiam pačiam rusų pareigūnų skaičiui.
„Atsakydama į nedraugiškus britų valdžios veiksmus ir remdamasi abipusiškumo principu, Rusijos pusė priėmė sprendimą įvesti asmenines sankcijas 25 Didžiosios Britanijos atstovams, kuriems uždrausta patekti į Rusijos teritoriją“, – sakoma Rusijos Užsienio reikalų ministerijos (URM) pranešime.
Liepą JK įvedė sankcijas 25 Rusijos pareigūnams dėl įtarimų, kad jie prisidėjo prie teisininko Sergejaus Magnitskio mirties. Pareigūnams uždrausti atvykti į JK, taip pat įšaldytas Jungtinėje Karalystėje turimas jų turtas.
Tarp pareigūnų, kuriems įvestos sankcijos, yra ir Vladimirui Putinui tiesiogiai atskaitingas Rusijos Tyrimų komiteto pirmininkas Aleksandras Bastrykinas.
2009 m. Sergejus Magnitskis, britų finansininko Williamo Browderio mokesčių konsultantas, mirė kalėjime nuo negydomos ligos po to, kai viešai apkaltino rusų pareigūnus neteisėtai pasisavinus 230 mln. dolerių.
Rusija atmetė tokius kaltinimus ir apkaltino S. Magnitskį sukčiavimu bei po mirties pradėjo tyrimą dėl jo veiklos.
Rusijos URM atstovė Marija Zacharova JK sankcijas pavadino „mėginimu kištis į kitos valstybės vidaus reikalus“. Pasak jos, šių sankcijų galutinis tikslas yra „daryti spaudimą Rusijos teisinei sistemai“.
Rusijai pastaraisiais metais Vakarai yra įvedę daug sankcijų dėl virtinės nusikaltimų. Tarp jų – Krymo aneksija 2014 m., bandymai kištis į užsienio šalių rinkimus ir 2018 m. įvykęs buvusio agento Sergejaus Skripalio apnuodijimas Didžiojoje Britanijoje.
Iki 2021 m. pabaigos pratęsė maisto produktų iš Vakarų šalių embargą
Rusijos prezidentas V. Putinas šeštadienį iki 2021 m. pratęsė embargą, taikomą Vakarų šalių maisto produktams. Šis embargas daugiausia paveikė ES prekes.
Rusijos embargas buvo įvestas 2014 m. kaip atsakas į ES sankcijas, įvestas dėl Krymo aneksijos. Šias sankcijas Briuselis šiemet birželį pratęsė dar šešiems mėnesiams.
ES atsisakė pripažinti Rusijos 2014 m. kovą įvykdytą Krymo aneksiją ir pasmerkė Maskvos paramą separatistams, kurie kontroliuoja dalį Rytų Ukrainos, laikydama tai tarptautinės teisės pažeidimu.
Vakarų sankcijos smogė Rusijos ekonomikai ir, kartu su krintančiomis naftos kainomis, nustūmė šalį į ilgiausią recesiją nuo 2000-ųjų, kai valdžią perėmė V. Putinas.
Tiesa, pačios Rusijos pareigūnai tvirtina, kad sankcijos padėjo šaliai sustiprinti pramonę šalies viduje.