Rinkimai Armėnijoje: keista opozicijos tylanuotraukos (18)

2021 birželio 22 07:40:00 Perskaitė 956

Armėnijos premjeras Nikolas Pašinianas vakar ryte pareiškė laimėjęs pirmalaikius rinkimus, kuriuos sušaukė siekdamas numalšinti politinę krizę po nesėkmingo karo su Azerbaidžanu.

 

Tačiau jo pagrindinio konkurento, buvusio prezidento Roberto Kočariano rinkimų blokas tuojau užginčijo rinkimų rezultatus ir pareiškė įtarimų dėl sukčiavimo. Tiesa, kaip pastebėjo daugelis apžvalgininkų, opozicija visa tai darė be ypatingo entuziazmo, tarsi nenoromis.

Rinkimai buvo vertinami kaip N.Pašiniano ir R.Kočariano dvikova. Prieš rinkimus abu sutraukė didžiules minias į savo rinkimų kampanijų mitingus.

Preliminarūs sekmadienio rinkimų rezultatai rodo, kad N.Pašiniano partija pirmauja su 57 proc. balsų ir gerokai lenkia R.Kočariano bloką, kuris surinko vos 19 proc. balsų.

„Armėnijos žmonės suteikė mūsų „Pilietinio susitarimo" partijai mandatą valdyti šalį ir man asmeniškai - mandatą valdyti šalį kaip ministrui pirmininkui", - vakar anksti ryte paskelbė N.Pašinianas.

„Mes jau žinome, kad iškovojome užtikrintą pergalę rinkimuose ir turėsime užtikrintą daugumą parlamente", - pridūrė jis ir paragino savo šalininkus pirmadienio vakarą susirinkti į pagrindinę Jerevano aikštę.

R.Kočariano rinkimų blokas savo ruožtu pareiškė nepripažinsiantis „skuboto" N.Pašiniano pareiškimo apie pergalę, kurį pastarasis paskelbė suskaičiavus tik 30 proc. balsų.

„Šimtai ženklų iš rinkimų apylinkių apie organizuotą ir planuotą klastojimą yra rimta priežastis nepasitikėjimui", - sakoma bloko pranešime, kuriame priduriama, kad blokas „nepripažins" rezultatų, kol nebus išnagrinėti „pažeidimai".

Sekmadienio vakarą šalies Generalinė prokuratūra nurodė gavusi 319 pranešimų apie pažeidimus. Institucija teigė pradėjusi šešis kriminalinius tyrimus, kurie visi susiję su kyšiais rinkimų kampanijų metu.

Tačiau opozicijai smūgį vakar sudavė ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) tarptautiniai stebėtojai, paskelbę, jog Armėnijos pirmalaikiai rinkimai, kuriuose laimėjo premjero N.Pašiniano partija, buvo „konkurencingi ir gerai organizuoti".

Stebėtojai teigė, kad sekmadienį „iš esmės buvo laikomasi demokratiniuose rinkimuose svarbių pagrindinių laisvių", ir „balsavimo procesą įvertino itin teigiamai". „Balsų skaičiavimo procesas praėjo gerai ir buvo skaidrus", - sakė stebėtojai.

Rinkimus šioje maždaug 3 mln. gyventojų turinčioje Pietų Kaukazo šalyje stebėjo ne vien Armėnijos sąjungininkė Rusija, bet ir Turkija, kuri palaikė Azerbaidžaną pernai vykusiame šešių savaičių trukmės kariniame konflikte dėl Kalnų Karabacho regiono.

Politikos stebėtojai dar išvakarėse teigė, kad šių rinkimų rezultatus sunku nuspėti, kadangi daugelis rinkėjų nėra galutinai apsisprendę.

Per savo rinkimų kampanijas kandidatai apsikeitė įžeidimais bei grasinimais ir manoma, kad abu jie po rinkimų surengs demonstracijas. 46-erių N.Pašinianas per savo rinkimų kampanijos renginius mosavo plaktuku, o 66-erių R.Kočarianas teigė esąs pasirengęs susikauti su premjeru dvikovoje ir nurodė planuojąs neva suklastoti balsavimą.

Komentuoja politologas Vadimas VOLOVOJUS:

Kai perskaičiau šią naujieną, lygiai taip pat, kaip ir dauguma kitų, nustebau dėl tokių rezultatų. Juk prieš tai matėme masinius mitingus Jerevane, kur dešimtys tūkstančių opozicionierių reikalavo N.Pašiniano atsistatydinimo, be to, dar neseniai atrodė, kad tuoj sukils ir kariškiai, įvykdydami valstybės perversmą... Žodžiu, N.Pašiniano likimas tarsi pakibo ant plauko. Ir staiga viskas radikaliai pasikeitė, lyg jis būtų nugalėjęs Azerbaidžaną Karabacho kare, o ne atvirkščiai... Ir laimi jis ne kokius nors 10-20 proc., o absoliučią daugumą - per 50 proc... Maža to - visos apklausos rodė, kad R.Kočariano ir N.Pašiniano rezultatai bus apylygiai - maždaug 50 su 50. Atrodytų - įvyko stebuklas.

Todėl kilo klausimas: kas čia tokio nutiko, kad staiga N.Pašinianas laimėjo tokia didele persvara? Galima, aišku, ieškoti atsakymo praeityje - esą žmonės nubalsavo už N.Pašinianą, nenorėdami gauti senosios valdžios, kuri valdė prieš „rožių revoliuciją", kurios metu N.Pašinianas ir tapo premjeru - esą, koks blogas jis bebūtų, tai vis tiek geriau, nei senoji nomenklatūra. Tačiau toks paaiškinimas būtų gerokai „pritemptas" prie tikrovės, tarsi anekdote: aš tau pats paaiškinsiu, kaip yra, tik tu man pasakyk, kaip yra iš tikrųjų...

Tuomet tenka mąstyti apie masinį rezultatų klastojimą. Tačiau stebėtojai sako, kad viskas buvo gerai, išskyrus kelis smulkius pažeidimus. O tie stebėtojai yra ne tik iš Rusijos, bet ir iš Turkijos bei Europos šalių, tad nepasitikėti nelabai išeina.

O ką gi veikia opozicija? Žinoma, ji šneka apie vykusias manipuliacijas ir klastojimus, tačiau kažkaip labai vangiai. Juk paprastai dar nespėjus pasirodyti rezultatams, opozicija jau veda minias į aikštes ir daro spaudimą valdžiai. Tačiau tokių žinių iš Armėnijos nėra. Kitaip tariant, opozicija pasyvi.

Tuomet, kas čia vyksta? Vienintelis logiškas paaiškinimas yra tas, kad Rusija susitarė su N.Pašinianu. Prisiminkime, juk ir po Karabacho karo V.Putinas apie N.Pašinianą neatsiliepdavo kritiškai, o kaip tik jį gynė: na, žmogui buvo sunku, todėl jis priėmė labai drąsų sprendimą ir pan. V.Putinas nepasakė, kad mums teko įsikišti dėl to, kad armėnai patys nieko negalėjo padaryti... Manau, kad rusai galėjo pasinaudoti šia proga sustiprinti ten savo įtaką. Aišku, galima sakyti, kad jie galėjo „pastatyti" ir ant R.Kočariano, tačiau N.Pašinianas tam labiau tinkama figūra, nes jis yra labiau pažeidžiamas - juk karą pralaimėjo jis, o ne opozicija. Todėl rusai jį galėjo paremti, tikėdamiesi kur kas didesnio lojalumo, nei gautų iš opozicijos. Tuomet tampa aiškiau, kodėl opozicija nėra tokia aktyvi - jie suvokia, kad galima protestuoti kiek nori, bet nieko iš to nebus. Iš to galima daryti išvadą, kad N.Pašinianas ateityje nebus labai provakarietiškas, nes valdžioje jis greičiausiai išliko tik todėl, kad tai palaimino ir Rusija, be kurios dalyvavimo Armėnijos politikoje paprastai niekas nevyksta.

 

 

 

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net