Prezidentas ragina Baltarusiją užtikrinti saugius, laisvus ir sąžiningus rinkimusnuotraukos (13)

2020 rugpjūčio mėn. 07 d. 16:00:52 Perskaitė 1281

Prezidentas Gitanas Nausėda ragina Baltarusijos vadovybę užtikrinti saugius, laisvus, sąžiningus rinkimus ir fundamentalias žmogaus teises bei laisves, pažymėdamas, kad represijos yra netoleruotinos.

 

„Atidžiai stebime Baltarusijos prezidento rinkimų kampaniją ir raginame laikytis visuotinai pripažintų demokratijos principų. Baltarusijoje, Europos šalyje, netoleruotinos represijos prieš pilietinę visuomenę. Raginu Baltarusijos vadovybę užtikrinti saugius, laisvus, sąžiningus rinkimus ir fundamentalias žmogaus teises bei laisves. Smerkiu bet kokį Rusijos kišimąsi į Baltarusijos Prezidento rinkimų eigą ir baigtį“, – teigė prezidentas.

Pasak pranešimo, pokalbyje telefonu su užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi buvo aptartas politinės situacijos Baltarusijoje vertinimas, šaliai besirengiant Prezidento rinkimams rugpjūčio 9 dieną. Šalies vadovas paragino užsienio reikalų ministrą užtikrinti operatyvų dialogą su Baltarusija ir Europos Sąjungos institucijomis dėl Baltarusijos prezidento rinkimų proceso bei principingai ginti Lietuvos pozicijas dėl Astravo AE saugos problemų įtvirtinimo tarptautiniu lygiu, šiai pradėjus branduolinio kuro pakrovimo į pirmąjį reaktorių procesą.

Prezidentas dar kartą patvirtino, kad Lietuvos pozicija dėl Astravo AE nesikeičia. „Šis objektas yra grėsmė mūsų šalies nacionaliniam saugumui, visuomenės sveikatai ir aplinkai. Lietuva turi būti pasirengusi apsaugoti Lietuvos gyventojus ir gyvybinius interesus“, – sakė prezidentas.

Šalies vadovas akcentavo griežtą Lietuvos poziciją nepirkti elektros energijos, pagamintos šalyje, kurioje veikia nesaugi atominė elektrinė, bei nesuteikti Kruonio HAE rezervų Baltarusijai.

Užsienio reikalų ministrui pavesta sustiprinti Lietuvos institucijų ir ekspertų koordinaciją bei teisingos informacijos sklaidą ES ir tarptautiniams partneriams apie Astravo AE saugą, taip pat sutelkti jėgas ir mobilizuoti diplomatines pastangas, kad nesaugiai pagaminta elektros energija nepatektų ne tik į Lietuvos, bet ir į regiono bei ES rinkas.

Paryžius, Berlynas ir Varšuva ragina Baltarusiją užtikrinti laisvus ir sąžiningus prezidento rinkimus

Prancūzija, Vokietija ir Lenkija penktadienį paragino Baltarusijos vadovą Aliaksandrą Lukašenką užtikrinti „laisvus ir sąžiningus“ prezidento rinkimus sekmadienį.

Šių trijų šalių užsienio reikalų ministrų paskelbtame pareiškime teigiama, kad Lenkija, Prancūzija ir Vokietija „su dideliu susirūpinimu“ stebi įvykius Baltarusijoje artėjant rinkimams, ir paragino Baltarusijos institucijas vykdyti prezidento rinkimus laisvai ir sąžiningai, ypač užtikrinti nepriklausomą rinkimų stebėjimą.

Baltarusijoje prezidento rinkimai rengiami rugpjūčio 9-ąją. Prezidentas A. Lukašenka, autoritariškai valdantis Baltarusiją pastaruosius 26 metus, siekia šeštosios kadencijos. Prieš rinkimus šalyje buvo vykdomas susidorojimas su opozicija.

Pagrindine jo varžove laikoma 37 metų opozicijos kandidatė Svetlana Tichanovskaja. Moteris nusprendė dalyvauti rinkimuose vietoj savo vyro Sergejaus, kai jis buvo suimtas.

Lenkijos, Prancūzijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrai, be kita ko, paragino paleisti kalinius, sulaikytus dėl politinių priežasčių, ir paragino vyriausybę susilaikyti nuo bet kokio smurto ir pilietinių bei politinių teisių pažeidimų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net