respublika.lt

Popiežius pareikalavo uždrausti branduolinį ginklą

papildyta

(0)
Publikuota: 2019 lapkričio 24 11:43:27, Rasa Strimaitytė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Pranciškus Nagasakyje padėjo vainiką branduolinės bombos aukoms ir pliaupiant lietui sustingo tyliai maldai. EPA-Eltos nuotr.

Lankydamasis Japonijos Nagasakio mieste, popiežius Pranciškus  pasmerkė branduolinio atgrasymo doktriną ir ginklų sandorius pasaulyje.

 

Atominės bombos numetimas ant Nagasakio 1945 metų rugpjūčio 9-ąją sukėlė „nenusakomą siaubą“, - sakė Katalikų bažnyčios vadovas. Jis pabrėžė, kad, siekiant saugumo, branduoliniai ginklai „nėra atsakas“, priešingai, tai esą greičiau kliuvinys.

Amerikiečių numesta branduolinė bomba Nagasakyje pražudė mažiausiai 74 000 žmonių. Trys dienos prieš tai Hirosimoje nuo atominės bombos žuvo mažiausiai 140 000 gyventojų. „Ši vieta labai gerai parodo mums tą skausmą ir siaubą, kurį žmonės gali sukelti vieni kitiems“, - Nagasakyje kalbėjo popiežius.

Jis įspėjo, kad branduolinis ginklavimasis kaip atgrasymo priemonė nėra indėlis į taiką. Taika esą nesuderinama su „abipusio sunaikinimo ar visiško sunaikinimo grėsme“. Taip kalbėdamas popiežius Pranciškus atsiribojo nuo popiežiaus Jono Pauliaus II, kuris 1982-aisiais savo kalboje Jungtinėse Tautose branduolinį atgrasymą pavadino būtinu blogiu.

Pranciškus taip pa kritikavo, kad prekiaujant ginklais „išeikvojama daug lėšų ir kaupiamas turtas“. Tai esą yra „siaubingas įžeidimas“ pasaulyje, kuriame „milijonai vaikų gyvena nežmoniškomis sąlygomis“.

Pranciškus Nagasakyje padėjo vainiką branduolinės bombos aukoms ir pliaupiant lietui sustingo tyliai maldai. Po to 82-ejų pontifikas Hirosimoje susitiko su branduolinės bombos incidentą išgyvenusiais žmonėmis.

Popiežius Hirosimoje: branduolinio ginklo naudojimas yra „nusikaltimas“

Branduolinio ginklo naudojimas, pasak popiežiaus Pranciškaus, „šiandien labiau nei kada nors anksčiau yra nusikaltimas“. „Naudoti branduolinę energiją karo tikslais yra amoralu“, - pareiškė Katalikų bažnyčios vadovas sekmadienį lankydamasis Japonijos Hirosimos mieste.

Amoralu, anot jo, jau yra turėti branduolinį ginklą. „Mes už tai būsime nuteisti. Naujos kartos pasmerks mūsų nesėkmę – jei mes apie taiką kalbėsime, tačiau (...) jos neįgyvendinsime“.

JAV per antrąjį pasaulinį karą ant Hirosimos numetė pirmąją branduolinę bombą, pražudydamos 140 000 žmonių. Popiežius prieš tai jau lankėsi Nagasakyje, kuris tapo dar vienos JAV atominės bombos taikiniu.

Ši katastrofa paženklino ne tik Japonijos istoriją, bet ir „žmonijos veidą“, kalbėjo pontifikas. „Kaip mes galime kalbėti apie taiką, kai tam tikrus neteisėtus veiksmus pateisiname diskriminuojančiomis ir neapykantos kupinomis kalbomis?“ – klausė jis.

Atominė grėsmė pastaraisiais metais vėl išaugo. Didžiosios branduolinės valstybės – JAV, Rusija ir Kinija – modernizuoja savo arsenalą. JAV pasitraukus iš INF sutarties su Rusija dėl branduolinių vidutinio nuotolio raketų draudimo, kilo būgštavimų, kad gali prasidėti naujos branduolinio ginklavimosi varžybos.

Pranciškus po Jono Pauliaus II yra antrasis popiežius, apsilankęs Nagasakyje ir Hirosimoje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s