respublika.lt

Pasaulis ties karo slenksčiu (61)

2019 liepos 26 13:09:00
Vidmantas MISEVIČIUS

Stebint, kas pastaruoju metu vyksta pasaulyje, kyla pagrįstų baimių, kad jeigu ne Trečiasis pasaulinis karas, tai bent jau didelis karinis konfliktas yra neišvengiamas. Neabejotina - tokio konflikto pasekmes pajustume mes visi, nes „mažų karų“ šiais laikais nebebūna. Kovos viename regione lemia, kad kitame ima trūkti žaliavų arba daugėti ieškančiųjų prieglobsčio. Nors dažniausiai būna ir viena, ir kita. Nerimą keliančias tendencijas jau pastebi ne tik politologai, bet ir paprasti žmonės.

×
nuotr. 15 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

 

„Vakaro žinios“, pastaruoju metu nemažai dėmesio skyrusios pasaulinių galių persiskirstymo analizei sulaukė skaitytojo Antano laiško, kuriame nuogąstaujama, kad karinis burbulas gali netrukus sprogti. Vyro teigimu, jeigu ankstesni didžiųjų valstybių vadovai darė viską, kad įtampa pasaulyje mažėtų, dabartiniai ją tik didina.

Nors šiai dienai JAV karinė galia yra didesnė negu Europos Sąjungos ir Rusijos kartu sudėjus, Amerikos vadovas, užuot skatinęs nusiginklavimą, ragina sąjungininkų dar labiau didinti ginklavimuisi skirtą asignavimą ir pavydžiai stebi, kad jokios mažesnės ar sunkiau kontroliuojamos šalys nesusikurtų branduolinių ginklų.

Didelių konfliktų nebus. Kol kas

Karo istorikas Valdas Rakutis, analizuodamas padėtį pasaulyje, ją įvardino kaip visiškai naują. „Jeigu Antrasis pasaulinis karas buvo po Pirmojo likusių įtampų pasekmė, tai dabar daugiausia problemų gali sukelti pasaulyje prarandamas pozicijas siekianti išsaugoti JAV. Todėl šios dienos situacija tampa sunkiai prognozuojama. Pasaulis akivaizdžiai iš dvipolio persiformuoja į daugiapolį. Nors tai - ilgalaikis procesas, izoliacionistinę politiką pasirinkusi JAV „ieško sau vietos“. Amerika aiškiai jaučia iš Kinijos - vienos pirmaujančių pasaulio ekonomikų - kylantį pavojų ir jį diplomatinėmis bei ekonominėmis priemonėmis bando neutralizuoti. Kinija - naujas ir pavojingas žaidėjas. Ji mažai kalba, neviešina savo planų, tačiau daug daro, tad, tikėtina, kad kova dėl pasaulio „perdalinimo“ artimiausiu metu nesibaigs,“ - prognozavo V.Rakutis, atmetęs didelio, visuotinio karo galimybę, tačiau įžvelgiantis naujų lokalių konfliktų pavojų.

„Didesnis karas galėtų išaugti nebent iš lokalaus Irano konflikto, tačiau jeigu jis dar neprasidėjo, gal ir nebeprasidės. Gal, nes Iranas vis aktyviau reiškiasi regione ir ima grasinti JAV sąjungininkui Izraeliui, todėl nenuostabu, kad Amerikai kyla noras šią arabų valstybę „nusodinti“, - sakė istorikas.

Paklaustas apie vis agresyvesnę Turkijos politiką, V.Rakutis teigė, kad ši šalis nusivylė Vakarais, todėl pasirinko savo kelią.

„Pasaulyje stebimas agresyvių nacionalinių valstybių renesansas. Tokią poziciją vis aiškiau išsako gerokai „apkarpyta“ Vengrija, panašias nuotaikas demonstruoja Lenkija, tad nereiktų stebėtis, kad „plėstis“ nori ir Turkija. Deja, tenka pripažinti, kad tai silpnina Euroatlantinę sąjungą. Turkija ilgą laiką buvo savotiškas amortizuojantis objektas. Jos pasirinkimas eiti „kitu keliu“ tapo vienu iš destabilizuojančių veiksnių“, - realybės neslėpė pašnekovas.

Nacionaliniai interesai

Karo istoriko teigimu, nereiktų nustebti, jeigu pasaulyje prasidės „žemėlapių perbraižymas“. „Krymo aneksija parodė, kad, turint užtektinai jėgų, norimas teritorijas galima tiesiog „pasiimti“. Įvertinus tai, jog pastarųjų amžių konfliktai niekur nedingo, tokių bandymų gali būti ir daugiau.

Vis aktyviau besireiškiantys vengrai užsimena apie Didžiąją Vengriją. Tam tikrų ambicijų turi Lenkija. Tikrai nėra išspręsti buvusios Jugoslavijos ir gretimų tautų teritoriniai klausimai. Šių valstybių tarpusavio konfrontacija gali tapti naujų karų priežastimi“, - niūrią ateitį numatė V.Rakutis.

Situaciją dar labiau blogina tai, kad dauguma valstybių garsiai šneka, jog visus konfliktus galima išspręsti karinėmis priemonėmis, o tarptautinės, turinčios stabilumą užtikrinti, organizacijos prarado savo pozicijas. Pasaulinė saugumo sistema aižėja, karai pradedami nepasitarus su sąjungininkais ir tokiai šaliai, kaip Lietuva tai yra pavojinga.

Kita vertus, pašnekovas priminė, kad pasaulis niekada nebuvo ramus. „Tiesiog šiandieninėje situacijoje bet kuriai valstybei reikia gynyba rūpintis patiems. Privalome ne tik nustoti bijoti aptarinėti sunkius klausimus, bet ir daugiau dėmesio skirti švietimo sistemos tobulinimui bei pilietiniam ugdymui. Jeigu nuo mažumės auginsime patriotiškai nusiteikusius asmenis, konflikto atveju apginti savo šalį bus daug paprasčiau“, - reziumavo istorikas.

Kinai kelia galvą

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Rolandas Paulauskas sako, kad dabartinė padėtis - tam tikrų ekonominių ir civilizacinių procesų pasekmė, o ne priežastis.

„Pasaulis be perstojo ginkluojasi, nes visada yra ekonominių ir teritorinių pretenzijų. Dažniausiai tai siejasi su lokaliais, iki pasaulinio lygio neišaugančiais, konfliktais, - teigė pašnekovas. - Izraelis ginkluojasi, nes jam reikia kovoti dėl savo išlikimo, į kurį kėsinasi aplinkinės arabų valstybės. Iranas ginkluojasi, nes bando spręsti ne tik lokalias, bet ir pasaulines problemas. Turkijai reikia ginklų sprendžiant teritorinius-politinius (kurdai) ir ekonominius (šalia Kipro rastos dujos) klausimus. Visi šie konfliktai gali peraugti į pasaulinius ir užkabinti net ir atokiau esančią Lietuvą.“

Pašnekovas pastebėjo, kad buvo ramiau, kol kinams užteko informacinio verslo trupinių. Dabar su 5G sistema jie pretenduoja į pirmaujantį pasaulinį vaidmenį. Tai - visiškai naujas lygis tiek pelno, tiek įtakos prasme. JAV stengiasi šito neleisti.

Dar viena sritis, anot politiko, kur vystosi konfliktas, yra logistika ir jos kanalų kontrolė. „Tačiau kinai, tiesdami naują „Šilko kelią“, nusitaikė ir į ją. Tai - realus pavojus Vakarų dominavimui, kurį dar labiau stiprina tirpstantys Arkties ledynai ir naujo, Šiaurės kelio iš Kinijos į Europą galimybės. Rusija siekia kontroliuoti šį kelią, Amerika, kaip įprasta, nori tam trukdyti.“

R.Paulauskas priminė, kad tirpstantys Arkties ledynai gali tapti ir naujų karų dėl išteklių vieta, kadangi traukiantis ledams atsiveria nauji, dar neliesti naudingųjų iškasenų klodai, į kuriuos, kurdami karines bazes, taikosi pasaulio galingieji.

Siūlė pašnekovas nenuvertinti ir Rusijos vaidmens, kuri, nepaisant sankcijų, iš maisto importuotojos tapo pasaulinio lygio grūdų eksportuotoja bei didina paukštienos ir kiaulienos eksportą, taip atimdama rinkas iš senbuvių.

Apšilimas jau vyksta

„Įvertinus visus šiuos procesus turėtų tapti aiškiau, kodėl visi ginkluojasi ir suvokti, kad „pasaulinio pyrago“ perdalinimas yra neišvengiamas. Trečiasis pasaulinis karas jau vyksta, tačiau kol kas galingieji, „spardydami“ Siriją ar Ukrainą, dar tik „apšilinėja“ prieš pagrindines „rungtynes“.

Ar tokiomis sąlygomis galima susitarti? Neįmanoma, nes 4 pasaulio galingieji turėtų susitarti, kurie mažiau valgys? O visi valgyti nori tik daugiau. Tad Dieve duok, kad jie, kovodami dėl „kąsnių“, nepanaudotų branduolinių ginklų, nes niekas negali prognozuoti, kokias formas ši kova įgaus“, - didžiausią baimę išsakė R.Paulauskas, priminęs, kad visgi tai - ne mūsų karas.

Pašnekovas apgailestavo, kad mūsų politinis elitas nesuvokia, jog pagrindinis šiandienos Lietuvos uždavinys - nesivelti į galingųjų konfliktus: „Taip gal išliksime ir išsaugosime valstybingumą. Nepaisant to, kad aplink visi ginkluojasi, turime būti gudresni ir matyti pasaulį tokį, koks jis iš tikro yra, o ne tokį, kokį jį piešia nuomonių formuotojai. Neturime tapti „jauku“, kuriuo bus gaudoma didelė žuvis, nes kitaip patys tapsime istorija...“

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (61)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • LAIVYBA: Penktadienio vakarą, apie 22 val., laivyba Klaipėdos jūrų uoste atnaujinta, laivai plaukia kaip įprasta.
  • PASIENIS: Per praėjusią parą, nuo penktadienio vidurnakčio iki šeštadienio, pasieniečiai neleistinose vietose iš Baltarusijos neleido patekti 36 migrantams.
  • VAGYSTĖ: Savotišką vagystės rekordą pasiekė nenustatytas vagišius, tą pačią parduotuvę Šiaulių rajone apvogęs 16 kartų: turtinė žala - 362,56 eurų.
  • PATIKROS: Per savaitę matomas žymus nusižengimų sumažėjimas – drastiškiausiai krito pažeidimų, nustatytų viešajame transporte, skaičius, pastebi kassavaitinę ekstremalios situacijos metu taikomų apribojimų laikymosi kontrolę vykdančios institucijos.
  • ŠALYS: Nuo pirmadienio, rugsėjo 27 d., kas savaitę skelbiamame paveiktų šalių sąraše raudoną zoną paliko net trys šalys – Danija, Suomija, Liuksemburgas ir dvi teritorijos – Maljorka (Ispanija) ir Reunjonas (Prancūzija) - kartu su iš žalios zonos perėjusia Čekija jos papildė geltoną zoną.
  • BRANGSTA: Ekonomistas Marius Dubnikovas sako, kad dabar ekonomika yra priešaušryje, kur brangsta ir žaliavos, ir elektra bei dujos, o kainos dar didės.
  • KONKURSAI: Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, Kauno miesto savivaldybė šiemet turėjo įvykdyti 45 vadovų konkursus (26 - į bendrojo ugdymo mokyklas, 14 - į ikimokyklinio ugdymo įstaigas, 4 - į neformalaus vaikų ar suaugusiųjų švietimo įstaigas ir 1 - į švietimo pagalbos įstaigą).
  • KAMEROS: Rūpindamasi gyventojų saugumu, sostinė prie jau turimų 153 vaizdo stebėjimo kamerų įrengia dar 70.
  • BEDARBIAI: Ilgalaikiai bedarbiai sudaro 44 proc. visų Užimtumo tarnyboje registruotų darbo neturinčių asmenų.
  • PRATYBOS: Savaitgalį Raseiniuose vyks civilinės saugos kompleksinės pratybos ir mokymai „Tauras 2021“.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar gerai, kad verslininkai bylinėsis su valstybe, jei gaus baudas, jog veikia be Galimybių paso?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate rugsėjo 10d. mitingą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +10 C

+3 +9 C

 

+5 +10 C

+12 +17 C

+11 +16 C

 

+11 +12 C

0-4 m/s

0-4 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos