respublika.lt

Pasaulio perdalijimo išvakarėsenuotraukos (75)

2020 gegužės mėn. 17 d. 07:00:00
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

×
nuotr. 6 nuotr.
NATO kariniai laivai Barenco jūroje - akivaizdus pasaulio išteklių perdalijimo ženklas. EPA-Eltos nuotr.

 

- Rusų programišiai eilinį kartą įsilaužė į Vokietijos valdžios serverius, Bundestago kompiuterius ir netgi asmeninio Angelos Merkel biuro elektroninį paštą, pagrobdami gausybę įvairiausių duomenų. Tuo metu ponia A.Merkel ir toliau nepavargsta kartoti, kad su „Rusija reikia draugauti“. Ką dar turi padaryti rusai, kad tokios „draugystės“ pageidavimai baigtųsi? Iš kur Vokietijos vadovybėje atsirado tokia vergiška trauka Rusijai?

- Mes ne kartą esame kalbėję apie Angelos Merkel praeitį: aktyvi komjaunuolė, buvusi paskutinio Vokietijos Demokratinės Respublikos vadovo Lotaro de Mizjero (Lothar de Maiziere) atstovė spaudai, o kaip vėliau paaiškėjo, jos šefas L.de Mizjeras buvo „Štazi“ agentas... Visa tai puikiai žinoma. Ir štai tokia moterėlė padaro stulbinančią karjerą, nukeliaudama iki pat Vokietijos Federacinės Respublikos kanclerės posto... Turėti Vokietijos kancleriu nevaldomą žmogų, matyt, tuo metu nenorėjo nei Jungtinės Valstijos, nei Rusija. Juk A.Merkel atveju nereikėjo pernelyg daug ieškoti „nuodėmių“, kad būtų galima ją laikyti „ant kabliuko“... Nereikėjo ieškoti ir skandalų, panašių į tuos, kurie šiandien vyksta Jungtinėse Valstijose, kai demokratų, buvusi Barako Obamos (Barack Obama), administracija nesutaria su respublikonų Donaldo Trampo (Donald Trump) administracija, kuri iš jų buvo labiau paveikiama rusų... Paskutinė naujiena iš šio fronto: D.Trampas jau pateikinėja žvalgybos institucijų pažymas, kuriose rašoma, kaip ir ką rusai susitarė su Hilari Klinton (Hilary Clinton)... Mūsų Vakarų partnerių tiek biografijose, tiek aplinkoje štai tokios velniavos apstu - čia galima prisiminti net ir buvusios JAV valstybės sekretorės Madlenos Olbrait (Madeleine Albright) interesus mūsų varganoje Mažeikių naftos perdirbimo gamykloje... Manau, panašių situacijų tarp Vakarų pasaulio politikų yra gausu, ką jau šnekėti apie Angelą Merkel. Tačiau čia reikia prisiminti, kas sėdi A.Merkel už nugaros. O ten sėdi Rytų Vokietijos pramonininkai ir fabrikantai, kuriems ryšiai su Rusija yra itin svarbūs. Jie Rusijoje mato galimybes išplėsti savo verslą ir pasinaudoti rusiškųjų žaliavų baze. Todėl santykiai su Rusija negali prastėti ir tai aiškiai pasakoma Angelai Merkel, kuri vėl vis dažniau vaizduojama kaip „stabilizacinis faktorius“, lyderiaujantis Europoje. Taigi, vos tik A.Merkel padėtis sutvirtėja, iškart pasigirsta sena giesmelė apie „draugystę su Rusija“.

- Ponios Angelos meilė Rusijai Briuselyje, tikriausiai, taip pat niekam nekliūva?


- Išties, yra ir kai kurie europiniai momentai, susiję su A.Merkel pareiškimais. Kaip suprantame, ES, kuri iš esmės yra tam tikra Vokietijos dominavimo sritis, turi tris rimtus priešus: Jungtines Valstijas su D.Trampu priešakyje, Kiniją ir Rusiją. Visi jie žiūri į ES teritoriją kaip į savo eksporto rinką. Todėl A.Merkel šiandien mąsto už visus europiečius - kieno pinigai, tam ir galvą skauda... Todėl jai tenka rinktis, su kuo draugauti. Vien tik dėl geopolitinių niuansų JAV ir Kinija yra sudėtingesni partneriai. Žinoma, tarsi būtų galima grįžti prie Euroatlantinės ašies, ginti baltojo žmogaus erdvę, tačiau Vokietijoje aiškiai suprantama, jog amerikiečiai yra kur kas gobšesni už rusus. O rusai dabar skursta, eina į dugną ir ten galima rasti kur kas daugiau manevro laisvės įvairiems susitarimams. Štai tau ir dar vienas motyvas: norėdami draugauti su rusais, mes nekreipsime dėmesio į jų vaikiškus žaidimus ir tai, kad „jie „prikakojo“ į mūsų smėlio dėžę“... Tačiau mes pasiimsime iš jų realius pinigus ir įtakas. Na, o pažvelgus istoriškai, Rusijos ir Vokietijos santykiai nuo tų laikų, kai vokiečiai Petrą I pradėjo mokyti valgyti su šaukštu ir šakute, visada buvo artimi, įskaitant ir vokiečių princesių masinį eksportą į Rusiją carienių vaidmeniui... Tik dėl labai efektyvios Didžiosios Britanijos veiklos nebuvo leista šiam Vokietijos ir Rusijos aljansui grėsmingai išplisti...

- Na, o kokie prancūzų motyvai plėtoti tokią pačią draugystę?

- Kažkada vienas iš Tarybų Sąjungos politikos grandų Aleksejus Kosyginas yra pasakęs: jūs labai nustebtumėte, jeigu sužinotumėte, kokiais motyvais remiantis priimami politiniai sprendimai... Jis pasakė dar aštriau: jeigu tai suprastumėte, tiesiog neišsaugotumėte sveiko proto. Čia yra lygiai tas pats. Prisiminkime prancūzų prezidento Nikolia Sarkozi (Nicolas Sarkozy) įvykdytą ataką prieš Libiją - jis nudaigojo Muamarą Kadafį (Muammar Gadaffi) vien tik dėl to, kad kadaise skolinosi iš jo pinigus savo rinkimų kampanijai. Beje, Libijos tema ir dabar dominuoja draugiškų rusų ir prancūzų santykių kontekste. Čia reikia atkreipti dėmesį, kad Prancūzija kur kas intensyviau negu kitos šalys eksploatuoja savo buvusias kolonijas Afrikoje, šiam reikalui efektyviai panaudodama savo Svetimšalių legiono pajėgas. Taigi, šiuo metu mes matome tokį įdomų rusų ir prancūzų aljansą, petys į petį kovojantį prieš Jungtinių Tautų pripažįstamą Libijos vyriausybę ir palaikantį žinomo vietos bandito „maršalo“ Chalifo Haftaro (Khalifa Gaftar) pajėgas... Vėlgi, nepamirškime istorijos - prancūzai nėra labai svetimi Rusijai. Net poetas Aleksandras Puškinas pirmiau išmoko kalbėti prancūziškai, o tik po to - rusiškai, kaip ir visas to meto Rusijos elitas - geriau kalbėjo prancūziškai negu rusiškai... Netgi Napoleono baudžiamoji ekspedicija į Rusiją 1812 metais, keršijant už kvailelio Aleksandro nuodėmes, neatšaldė rusų meilės Prancūzijai - pavyzdžių čia gausybė: nuo Jekaterinos meilės Volterui iki šių laikų. Visas šis istorinis kontekstas, nori nenori slegia smegenis ir tai yra abipusis procesas. Jeigu mums ir lenkams, kurie šimtmečiais mėgino sulaikyti Rusijos invazijas į Europą, rusai yra senas ir mirtinas priešas, tai vokiečiams ar prancūzams tai daugiau yra pasipelnymo šaltinis. Jie neturi tokio sveiko suvokimo, kas yra ta Rusija. Todėl, kaip ne kartą esu minėjęs, reikia restruktūrizuoti NATO, suvokiant, jog Rytų Europos flangas privalo turėti kur kas daugiau organizacinių galimybių, nei turėjo iki šiol organizacijos rėmuose.

- Šią savaitę paskelbta įdomi ataskaita, kad pernai visos šalys branduoliniams ginklams išleido 73 mlrd. dolerių, o tai yra 10 proc. daugiau negu užpernai. Kas čia tokio atsitiko, kad prireikė rimčiau ginkluotis?

- Mes visi žygiuojam į gilią ekonominę krizę. Iš tokių krizių visais laikais buvo išeinama per efektyvias karines kampanijas. Geriausias pavyzdys čia yra JAV, kuri tiek Pirmojo, tiek Antrojo pasaulinių karų atvejais kaip tik sprendė savo vidines problemas. Panašias problemas savo metu sprendė ir Europos valstybės, galios svertus investuodamos į kolonijas. Ši situacija stimuliuoja suvokimą, kada analogiškais mechanizmais bus sprendžiamos problemos ir dabar. Dabar ekonominė krizė mėginama nurašyti koronaviruso pandemijai - aiškinama, esą krizė artėja ir gilėja ne dėl neadekvataus ekonomikos valdymo ir įvairių elito grupuočių plėšrumo, ne dėl vadinamųjų tinklinių valstybių, kurios manipuliuoja nacionalinėmis valstybėmis per tarptautines organizacijas, atsiradimo. Bandymas paaiškinti krizės priežastis, kodėl visiems taip blogai, greitai nebus įmanomas, pasitelkiant vien tik antivirusinę retoriką. Tad nori nenori reikės imtis rimtesnių priemonių. Dabar padėtis Rusijoje yra tokia, kad poros mėnesių laikotarpiu galima tikėtis tokių vidinių perturbacijų ir žmonių nepasitenkinimo bangų, kad maža nepasirodys - apie tai kalba visi, pradedant vadovaujančiaisias Rusijos sociologais, baigiant vienu Jakutijos šamanu, kuris dabar vėl areštuotas, bet kuris numatė Rusijos elito galą tais pačiais terminais, kaip ir tie sociologai... Beje, praėjusią savaitę didžiausiuose Vokietijos miestuose nusirito protestų bei demonstracijų banga, kur dalyvavo dešimtys tūkstančių žmonių. Tuojau atsibus „geltonosios liemenės“ Prancūzijoje, o per Europos valstybes nusiris nepasitenkinimo bangos. Visa tai skatins politikus ieškoti išeičių, o karas, kaip žinoma, visais laikais buvo pats efektyviausias atsakymas...

- Kalbant apie artėjantį konfliktą, verta panagrinėti: ką neseniai veikė amerikiečių ir britų karo laivai Barenco jūroje?

- Tai yra aiški demonstracija, jog rusai Arkties negaus. Kova dėl Arkties yra vienas senojo geopolitinio konflikto elementų, o šiandien, kuomet vyksta naujas pasaulio perdalijimas, kuomet akivaizdžiai keičiantis klimatui atsidengia naujos teritorijos su naujais naudingųjų iškasenų klodais, niekas XIX a. klaidos, kai rusams buvo atiduotas visas Sibiras, nepakartos. Todėl dabar yra akivaizdžiai sakoma: ponai, nė nebandykite. Čia yra tos pačios istorijos tęsinys, kuomet karui baigiantis vienoje iš konferencijų dalijantis Europą įtakos zonomis tarp rusų ir anglosaksų Stalinas paklausė: O kaip dalinsime Mėnulį? Taigi, Mėnulio dalybos mūsų laukia netolimoje ateityje, o Arkties dalybos vyksta jau dabar, mūsų akyse...

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (75)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ŽEMĖS DREBĖJIMAS: prie Indonezijos Molukų salų ketvirtadienį įvyko 6,4 balo stiprumo žemės drebėjimas.
  • PAGYVĖJO: gegužės mėnuo pagal oficialiai įregistruotų nekilnojamojo turto sandorių skaičių vis dar atsiliko nuo ilgalaikio vidurkio, tačiau tam tikrose NT objektų kategorijose jau buvo galima matyti ir atsigavimo ženklų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar savo gyvenime jaučiate, kad karantinas Lietuvoje dar nesibaigė?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar jau atidarėte maudymosi sezoną?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +9 C

+8 +10 C

 

+13 +14 C

 +18+19 C

+20 +22 C

 

+18 +21 C

0-3 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1194 PLN - 4.4135
RUB - 77.0055 CHF - 1.0793
GBP - 0.8907 NOK - 10.6777

Nuorodos