respublika.lt

Panašu, kad Sirija jau padalinta (0)

2016 kovo 19 10:03:03
Ričardas Čekutis, „Respublikos“ žurnalistas

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius bei reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas.

×
nuotr. 1 nuotr.
PABAIGA. Dalis rusų pilotų jau sugrįžo namo, tačiau pagrindinės pajėgos dar tęsia savo misiją Sirijoje. EPA-Eltos nuotr.

 

- Svarbiausia savaitės naujiena - Rusijos pareiškimas apie savo karinio kontingento išvedimą iš Sirijos. Įvairių spėlionių dėl tokio žingsnio priežasčių itin daug: vieni sako, kad Vladimiras Putinas ten pasiekė visus savo tikslus, kiti kalba atvirkščiai - kad baigėsi pinigai ir Rusija pralaimėjo. Kokia Jūsų versija?

- Pirmiausia pripažinkime, kad mes čia tikrai nežinome daugiau negu visi pasaulio analitikai, o tie analitikai nežino nieko... Tačiau bandykime svarstyti ir pradėkime nuo to, kodėl rusai ten apskritai įsikišo. Jeigu rusai ten būtų neįsikišę, egzistavo didelė tikimybė, kad Damasko režimas būtų žlugęs, o Sirija būtų pavirtusi absoliutaus chaoso zona, maždaug kaip Irakas ar Libija. Iš esmės tai jau nebūtų valstybė. Beje, tokiu atveju pabėgėlių srautas į Europą būtų tiesiog milžiniškas, nes dabar Sirijoje likę gyventojai faktiškai susikaupę Bašaro al Asado kontroliuojamoje Latakijoje. Jeigu Latakija būtų kritusi, tuomet tie milijonai būtų plūstelėję į Europą. Todėl tam tikra prasme, kai rusai įsikišo, tą pabėgėlių srautą sustabdė...

- Bet dažniausiai teigiama kaip tik atvirkščiai: kad būtent dėl rusų bombardavimų tas pabėgėlių srautas tik padidėjo.

- Taip, dabartinis srautas yra iš kitų sričių. Jie jį, be abejonės, padidino. Tačiau tas mastas nepalyginamai mažesnis, nei būtų, jeigu žlugtų Damaskas. Tačiau žiūrėkime toliau. Ko siekė rusai? Jie siekė stabilizuoti B.al Asado režimą ir kartu pradėti derybas dėl Sirijos ateities. Tokie buvo tikslai. Dabar žiūrime: praėjo beveik pusė metų, politinės derybos Ženevoje lyg ir prasideda, B.al Asado režimas yra stabilizuotas, tačiau sakyti, kad jis turi labai dideles garantijas ateičiai, niekaip negalima, nes jis nelabai išplėtė savo įtakos zoną, jei lygintume su tuo, kas buvo rudenį, - jie pasistūmėjo tik labai nedidelėje teritorijoje, maždaug keliasdešimt kilometrų. Net ir rudenį jau buvo aišku, kad be rimtų sausumos pajėgų vien bombarduoti iš oro nepakaks kovai su įvairaus plauko sukilėliais. Faktiškai viską turėjo nulemti Sirijos valstybinė kariuomenė, bet reikia turėti galvoje, kad ji kariauja jau ketvertą metų ir pusė tos kariuomenės yra išsibėgioję, o valdžios ištekliai papildant savo ginkluotąsias pajėgas labai menki. O štai įvairiausio plauko maištininkai turi kone neribotus išteklius, nes dauguma tų kovotojų yra samdiniai, kurių galima pririnkti iš viso pasaulio neribotą kiekį. Taigi jau rudenį iškilo kebliausias klausimas: kaip Sirijos kariuomenė gali rimtai pasistūmėti į priekį, jeigu neturės pakankamų sausumos pajėgų?

- Tačiau ir B.al Asadą remia kovotojai iš užsienio - Iranas bei Libano „Hezbollah“...

- Na, Iranas dalyvauja ten labai ribotomis pajėgomis, o ta grupuotė taip pat ne kažin kiek turi kovotojų. Vienaip ar kitaip paaiškėjo, kad B.al Asado kariuomenė ten nieko ypatingo padaryti negali, nepaisant rusų bombardavimų. Todėl turime tik kelias dešimtis kilometrų Sirijos valdžios užimtos teritorijos ir prasidėjusį politinių derybų raundą Ženevoje. Ir vis dėlto, kodėl rusai šitaip pasielgė? Viena vertus, tai panašu vos ne į bėgimą, bet šiomis dienomis pasirodė informacija, kad rusai atgabeno transportiniais lėktuvais kažkokios ginkluotės, spėjama, kad „iskanderus“. Juk jie ten palieka savo bazes, kurios turi būti ginamos. Tuo labiau, mes nežinome, kokią dalį savo lėktuvų bei kariuomenės jie išveda, be to, jie jau pareiškė, kad ir toliau ten bombarduos. Yra ir dar vienas reiškinys, apie kurį mažai kas kalba. Ten prasideda smėlio audrų sezonas, o jeigu tai daro rimtą įtaką aviacijai bei apsunkina bombardavimus, tuomet rusai galėjo padaryti viešųjų ryšių akciją šiuo pareiškimu, o kartu tai labai pasitarnauja Ženevos deryboms, nes rusai čia tarsi pademonstruoja gerą valią: štai, mes išvedame didžiąją dalį savo kariuomenės, žinodami, kad vis tiek lėktuvai negalės skraidyti... Čia gali būti visokių variantų.

- Tačiau Ženevos derybos prasidėjo bet kokiu atveju. Rusai paskelbė, kad iš ten traukiasi, bet to nepaskelbė nei amerikiečiai, nei prancūzai, nei britai, nei vokiečiai - visi ten ir toliau ramiai bombarduoja. Vadinasi, jokių griežtų karinio kontingento patraukimo iš regiono sąlygų nėra?


- Taip, niekas daugiau nesitraukia. Vadinasi, tai yra tik vienašališki, daliniai sprendimai, tuo labiau kad tose derybose dalyvauja toli gražu ne visos kariaujančios pusės. Gal jų ir neįmanoma ten visų susodinti, vien įvairiausių kariaujančių grupuočių ten priskaičiuojama apie 70. Situacija labai kebli, ten susipynę tiek daug įvairių interesų, kad visa tai suprasti sudėtinga. Yra dar vienas variantas. Galbūt rusai kartu su JAV matydami, kad B.al Asadas jau toli nenueis ir šalis nebus atkurta su buvusiomis sienomis, tyliai susitarė federalizuoti Siriją. Be to, seniai žinoma, kad nutarta ten steigti kurdų autonomiją, todėl galbūt nuspręsta nusispjauti į buvusią Siriją ir bandoma išgelbėti tai, ką dar įmanoma, t.y. Latakiją, kur ir stovi tos rusų bazės. Manau, kad jie tiesiog pamatė, kad arba reikia įvesti rimtas sausumos pajėgas, arba gelbėti tai, ką dar įmanoma išgelbėti.

- Kalbant apie Siriją negalima ignoruoti ir Turkijos bei Saudo Arabijos interesų, o būtent jos dabar bene aktyviausiai veikia visame tame regione. Ko jos siekia?


- Turkai labiausiai bijo bet kokios kurdų valstybės, todėl intensyviai bombarduoja Turkijoje gyvenančius kurdus. Jie dabar daro viską, kad sutrukdytų bet kokiai kurdų valstybingumo iniciatyvai. O Saudo Arabija daugelį metų finansavo visus tuos maištininkus, turėdama aiškų Vakarų politinį palaikymą. Be to, neužmirškime seno Saudo Arabijos konflikto su Iranu, kuris remia Siriją. Konfliktas daugiausia susijęs su dujų tranzito reikalais, nes buvo planas iš Kataro tiesti dujotiekį per Siriją į Turkiją, žodžiu, interesų ten yra galybė...

- Dabar ten matome dar vieną grėsmingą reiškinį: viena iš pagrindinių kovojančių grupuočių, ta vadinamoji „Islamo valstybė“, tame regione tik plečiasi - jau kalbama apie jos išpuolius ne tik Sirijoje ar Irake, bet ir Libijoje, Afganistane ar netgi Tunise. Gal ši grupuotė taip pat yra derybų tarp Rusijos ir Vakarų objektas? Juk tokia IS veikla teoriškai negali būti suinteresuotas niekas.

- Nesu toks tikras, kad niekas nesuinteresuotas. Galbūt rusai nesuinteresuoti, nes jeigu IS susikoncentruos prie buvusių sovietinių Azijos respublikų sienų - Uzbekistano, Tadžikistano, Kirgizijos, tai iš tos pusės jie grasins jau tiesiogiai Rusijai, nes kels chaosą visoje rusų pietinėje „papilvėje“. Bet aš iki šiol neradau argumentų, kodėl tai būtų nenaudinga amerikonams.

- Bet net tie patys prancūzai neturėtų būti baisiai laimingi, matydami IS siautėjimą, juolab kad jie neseniai siautėjo ir Paryžiuje?

- Tačiau ar JAV ir Europos interesai šioje vietoje sutampa? Štai šiomis dienomis Londono meras padarė sensacingą pareiškimą. Jis sako, jog amerikonams reikalinga Europos Sąjunga tam, kad turėtų placdarmą kovai su Rusija. Ir jis agituoja Angliją išstoti iš ES, kad nedalyvautų šitame konflikte. Taigi interesai labai skirtingi... Mes juk žinome, kad tos „Islamo valstybės“ pradžia yra Sadamo Huseino partijos nariai, jo karininkai, taip pat žinome, kad didžioji dalis tų IS vadų keletą metų sėdėjo JAV kalėjimuose Irake, žinome, kad Musulo mieste Irake labai keistai buvo sukoncentruota Irako armijos ginkluotė, kuri dėl sumanios organizacijos pateko į IS kovotojų rankas... Todėl aš niekaip negaliu atsikratyti minties, kad JAV visą šį reikalą kontroliuoja ir remia, be to, aš matau tokių veiksmų naudą. Nes jie šitą jėgą gali nukreipti ir į Kiniją, ir į buvusias sovietines musulmoniškas respublikas, po to ir į Rusijos pietus. Aš, jei būčiau amerikietis, šitokio darinio ne tik neatsisakyčiau, o tiesiog visokeriopai jį puoselėčiau, nes jis yra labai geras ginklas geopolitiniame konflikte.

- Bet nelabai panašu, kad amerikiečiai dabar tą IS darinį kontroliuotų.

- O šiuo atveju tai nelabai svarbu. Svarbu jį buvo sukurti ir paleisti, o dabar jis veikia savarankiškai. Pati IS egzistavimo logika jau automatiškai veda į konfliktą su Kinija, su Rusija, su Iranu... Tereikėjo juos suburti, duoti tam tikrą kryptį bei pagreitį, ginkluotę ir finansavimą. O dabar jie veikia autonomiškai JAV interesų naudai.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Kokiu būdu naudositės Galimybių pasu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +12 C

+7 +12 C

 

+6 +14 C

+12 +20 C

+10 +20 C

 

+17 +20 C

0-5 m/s

0-4 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos