Pakistano ministras: Iranas nori deeskaluoti situacijąnuotraukos

2020 sausio mėn. 18 d. 14:54:07 Perskaitė 1174

Su Jungtinių Valstijų ir Irano atstovais susitikęs Pakistano užsienio reikalų ministras Shahas Mehmoodas Qureshi užtikrintai pareiškė, kad Iranas siekia numalšinti pastarosiomis savaitėmis kilusią įtampą.

 

Sh. M. Qureshi penktadienį padėtį Irane ir Afganistano taikos procesą aptarė su JAV valstybės sekretoriumi Mike'u Pompeo. Anksčiau šią savaitę Pakistano diplomatijos vadovas buvo susitikęs su Irano prezidentu Hassanu Rouhani.

Nors jis netvirtino, kad perduoda Teherano siunčiamą žinią, Sh. M. Qureshi sakė supratęs, kad iraniečiai „nenori eskaluoti dalykų“.

„Jie nenori karo, jie nenori kraujo praliejimo“, – žurnalistams Vašingtone teigė ministras.

Jungtinės Valstijos sausio 3 d. Irake nukovė galingiausią Irano generolą Qasemą Soleimanį. Iranas savo ruožtu atsakė raketų smūgiais Irako bazėms, kuriose dislokuoti amerikiečių kariai. Visgi Sh. M. Qureshi, kaip ir daugelis apžvalgininkų, tikino, kad Iranas savo atsaku tyčia nesiekė žudyti JAV ir kitų šalių karių.

Sh. M. Qureshi, kurio šalis palaiko glaudžius santykius su Saudo Arabija, tvirtino, kad Irano lyderiai rodė norą malšinti įtampą, kilusią tarp arabų kaimynų.

Iraniečiai „pabrėžė klausimus ir skirtumus, kylančius tarp svarbių šalių šiame regione“, tikino ministras.

„Jie sakė, kad yra pasirengę pradėti bet kokio lygio ir bet kokio formato derybas“, – Irano poziciją perdavė Sh. M. Qureshi.

Saudo Arabijos sąjungininkas JAV prezidentas Donaldas Trumpas 2018 m. patraukė šalį iš Irano branduolinio susitarimo ir atnaujino griežtas sankcijas Teheranui, kuriomis siekiama sumažinti Irano įtaką regione.

JAV pareigūnai dėl rugsėjį įvykdytų atakų prieš Saudo Arabijos naftos perdirbimo gamyklas kaltino Iraną. Nuo tada Artimųjų Rytų valstybių lyderiai bando diplomatiniu būdu malšinti kilusią įtampą.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net