respublika.lt

Padėtis neaiški, bet karo dar nebus

(131)
Publikuota: 2022 sausio 27 11:51:15, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 5 nuotr.
Nepaisant nuolat skelbiamų grėsmingų pranešimų apie artėjantį karą, Kijevo centre vakar buvo ramu - ukrainiečiai per 8 metus priprato prie grėsmės. EPA-Eltos nuotr.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba vakar teigė, kad dabartinių prie jo šalies sienų sutelktų Rusijos pajėgų didelei atakai nepakanka. „Mažo pergalingo" Rusijos karo galimybės neįžvelgia ir „Vakaro žinių" kalbintas ekspertas Ignas Stankovičius, tuo metu Vakarų ekspertai baiminasi, kad ES nepakenktų pati sau, mėgindama bausti Rusiją.

 

„Prie Ukrainos sienų ir okupuotose Ukrainos teritorijose sutelktų rusų karių skaičius yra didelis ir Ukrainai kelia tiesioginį pavojų", - reporteriams sakė D.Kuleba. „Tačiau šią akimirką tokio skaičiaus nepakanka, kad prieš Ukrainą būtų galima inicijuoti plataus masto ataką", - pridūrė ministras.

Tuo metu JAV ir Jungtinė Karalystė neatmeta tiesioginių sankcijų Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui invazijos į Ukrainą atveju. „Mes neatmetame jokios galimybės", - vakar teigė britų užsienio reikalų ministrė Liz Tras (Liz Truss). Didžioji Britanija esą gali prisijungti prie JAV. JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) užvakar sakė, kad tiesioginės baudžiamosios priemonės V.Putinui yra įmanomos. Rusijos įžengimas į Ukrainą būtų didžiausia invazija nuo Antrojo pasaulinio karo, ir tai esą pakeistų pasaulį.

Iki šiol JAV kalbėjo apie ekonomines sankcijas Rusijai, jei ši įžengs į Ukrainą. JAV verslo asociacijos įspėjo dėl pernelyg griežtų priemonių.

Rusija Ukrainos pasienyje yra sutelkusi 100 tūkst. karių. Vakarai baiminasi invazijos, Maskva tokius planus neigia. Rusija reikalauja Vakarų apriboti įtaką Rytų Europoje, o ypač - atsisakyti tolesnės NATO plėtros į Rytus.

Kremlius vakar pareiškė, kad asmeninių sankcijų įvedimas prezidentui Vladimirui Putinui neturės jokio poveikio ir bus neproduktyvus, siekiant sumažinti įtampą dėl Ukrainos. „Politiškai tai nėra skausminga, tai destruktyvu", - žurnalistams sakė V.Putino atstovas žiniasklaidai Dmitrijus Peskovas. „JAV kongresmenai ir senatoriai, kurie nėra susipažinę su šia tema, kalba apie Rusijos vadovybės atstovų turto įšaldymą", - sakė D.Peskovas. Pasak jo, jiems trūksta „ekspertinių" žinių, kadangi aukšto rango Rusijos pareigūnams draudžiama turėti turto užsienyje.

Aukšto rango Vokietijos, Rusijos, Prancūzijos ir Ukrainos atstovai vakar pradėjo derybas dėl Ukrainos Paryžiuje keturšaliu „Normandijos" formatu. „Tikiuosi, kad įvyks geras, atviras pokalbis su maksimaliai įmanomu rezultatu", - apie derybas kalbėjo D.Peskovas.

Vakariečiai bijo pakenkti sau

„Capital Economics" vyriausiasis Europos ekonomistas Endriu Keningemas (Andrew Kenningham) teigia, kad Rusijos karinė invazija į Ukrainą „neigiamai paveiks" euro zonos ekonomiką, padidindama energijos kainas ir infliaciją, pakenks namų ūkių ir įmonių pajamoms. Vis dėlto „bet koks ekonominis nuosmukis tikriausiai būtų gana mažas ir trumpalaikis", - pridūrė ekspertas.

Rusija yra trečias pagal dydį ES importo šaltinis po JAV ir Kinijos, 27 valstybių blokas labai priklausomas nuo energijos turtingos šalies dujų tiekimo. Dėl to Europa tampa ekonomiškai labiau pažeidžiama nei JAV, jei Vakarai privers Rusiją sumokėti už invaziją.

„Geografinis artumas eina koja kojon su glaudžiais ekonominiais ryšiais ir saugumo padariniais", - sakė Briuselio ekspertų grupės „Bruegel" direktorius Guntramas Volfas (Guntram Wolff).

„Europa neturi tokios laisvės manevruoti kaip Vašingtonas, - sakė „Ashurst" advokatų kontoros teisininkas Olivjė Dorgansas (Olivier Dorgans), besispecializuojantis ekonominių sankcijų srityje. - Blokas rizikuoja sankcionuoti save."

Pasak G.Volfo, ES turimų dujų atsargų pakaktų vos porai savaičių, jei Rusija užsuktų čiaupą.

Kita svarstoma bausmė būtų Rusijos atjungimas nuo SWIFT tinklo, jungiančio pasaulio bankus. Apie 300 Rusijos bankų ir organizacijų priklauso SWIFT, jungiančiam 11 tūkst. institucijų 200-uose teritorijų. Rusijos pašalinimas iš sistemos bumerangu atsilieptų įmonėms, turinčioms verslą šioje šalyje. Europiečiai galėtų imtis tikslingesnių priemonių, kad nepakenktų įmonėms, sakė O.Dorgansas. „Užuot taikę sankcijas Rusijos bankams, galbūt galėtume pradėti nuo tų, kurie labiausiai susiję su Vladimiro Putino artimiausia aplinka", - sakė jis. „Galbūt turėtume neliesti dujų sektoriaus, kuris pernelyg svarbus Europai, o vietoj to pradėti nuo naftos sektoriaus", - svarstė teisininkas.

Komentuoja Saugumo politikos ekspertas Ignas STANKOVIČIUS:

Į klausimą, bus karas ar nebus, atsakymo, manau, neturi net V.Putinas... Yra manančių, kad tai tėra jo blefas, tačiau manau, kad jie nebūtinai teisūs. Esu įsitikinęs, kad didelio masto karo čia nebus - mažiausiai, ko nori rusai, - nutiesti sausumos kelią į Krymą. O kalbos apie Kijevo „paėmimą" yra skirtos ukrainiečių bei vakariečių gąsdinimui, kaip ir Baltarusijos kariuomenės kaupimas prie šiaurinių Ukrainos sienų.

Mano įsitikinimu, Rusija šiandien yra nepajėgi dideliam kariniam konfliktui su stipriu priešininku. Yra tik vienintelis atvejis, kuris Rusijai gali lemti sėkmę - jeigu priešininką parklupdys pirmu greitu smūgiu konvencinėmis pajėgomis. Tokia tikimybė yra labai maža, jei kalbame apie Ukrainą. O Ukraina yra remiama šiuolaikiniais naujausiais vakarietiškais ginklais, be to, jos kariuomenė jau ne 2014 metų lygio, o gerokai sustiprėjusi, didžioji dalis visuomenės, ypač vakarietiškoji jos pusė, tikrai rems karines pajėgas ir priešinsis, todėl „blickrygas" beveik neįmanomas.

Nemanau, kad Rusija ryžtųsi panaudoti nedidelio galingumo taktinį branduolinį ginklą. Į tai turėtų itin skausmingai reaguoti Vakarų sąjungininkai: ką jie darys, jeigu rusai imtųsi tokios nesąmonės? Žodžiais tarsi kalbama, jog atsakas turi būti proporcingas. Ką tai reiškia? Į tokį klausimą Vakaruose visi bijo atsakyti, nenori apie tai net pagalvoti... Žiūrint formaliai, atsakas turėtų būti adekvatus - taip pat panaudoti taktinį branduolinį ginklą prieš Rusiją. Tuomet tai reikštų Trečiąjį pasaulinį karą. Nemanau, kad kas rizikuotų tą daryti, jeigu nėra praradę sveiko proto.

Kiekvienas blefas turi savo ribas. Juolab kad rusų žaidimas susiveda ne į tai, o į pastangas išlaikyti santykinai legitimią valdžią, remiamą didžiosios dalies visuomenės. Kad visuomenė remtų, reikia mažo pergalingo karo, kuris atneštų nedaug nuostolių. Tačiau šiuo metu nematau, kad rusams būtų tokia galimybė tai įgyvendinti - net ir lokalinis karas jiems atneštų didelių nuostolių (nekalbant apie visas įmanomas sankcijas), todėl V.Putinui turėtų būti labai sunku tam ryžtis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (131)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s