M.Pompeo: laisvė niekada nėra garantuotanuotraukos (3)

2019 lapkričio mėn. 08 d. 15:26:07 Perskaitė 1107

Berlyno sienos griūties 30 metinių proga Berlyne viešintis JAV valstybės sekretorius Mike‘as Pompeo paragino Vokietiją ir Vakarų sąjungininkes vėl ir vėl ginti laisvę.

 

„Turime pripažinti, kad laisvė niekad nėra garantuota“, - sakė jis savo kalboje „Körber“ fonde Berlyne. M. Pompeo pabrėžė, kad vėl atsiranda naujų autoritarinių struktūrų. „Šmėkla vėl plečiasi, - įspėjo jis. – Mūsų reikalas yra ginti laisvę ir ateitį“.

Pasak M. Pompeo, JAV žinojo, kad tokia nesąžininga sistema kaip VDR kažkada turės žlugti. Tačiau laiko esą nebuvo įmanoma nuspėti. M. Pompeo gyrė „rytų vokiečių drąsą nugriauti sieną“. Jis kalbėjo: „Tikiuosi, kad Dievas saugo kiekvieną jūsų, Dievas saugo šią nuostabią šalį Vokietiją ir mūsų glaudžią bendrą draugystę“.

M. Pompeo pripažino, kad po Berlyno sienos griuvimo nebuvo teisingai įvertinta situacija. Esą manyta, kada daba visur klestės laisvos visuomenės. Todėl galvota, kad galima atitraukti ginkluotąsias pajėgas. „Mes klydome, - sakė M. Pompeo. – Rusija, vadovaujama buvusio KGB karininko, įžygiuoja į savo kaimynines šalis ir žudo opozicionierius“. Komunistinę Kinijos vadovybę jis kaltino įgyvendinant „naują autoritarizmo viziją“.

M. Pompeo opozicijos situaciją Rusijoje ir Kinijoje palygino su situacija buvusioje VDR. Rusija Rytų Ukrainoje ir okupuotame Kryme vykdo „reidus ir kankinimus“ prieš Krymo totorius ir ukrainiečius, kurie priešinasi „rusų agresijai“, sakė JAV diplomatijos vadovas. Čečėnijoje tiesiog dingsta kiekvienas, kuris žinybų laikomas „nepageidautinu“.

M. Pompeo: NATO turi augti ir keistis

NATO privalo augti ir keistis, kitaip Aljansui kils rizika tapti atgyvenusiu, sakė JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo, praėjus dienai po Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono pareiškimo, kad NATO ištiko „smegenų mirtis“, informuoja „Reuters“.

Vokietijoje viešintis M. Pompeo penktadienį sakė kalbą Berlyne, po jos atsakė klausimus. JAV valstybės sekretorius sulaukė klausimų, ar NATO yra pasenęs ir ar Aljansą yra ištikusi „smegenų mirtis“.

„Praėjus 70 metų, NATO turi augti ir keistis. Aljansas turi pasipriešinti šiandienos realijoms ir dabarties iššūkiams“, – teigė M. Pompeo, pridurdamas, kad jei valstybės narės nevykdo savo įsipareigojimų, neskiria Aljansui reikiamų išteklių, tada yra grėsmė, kad NATO taps neveiksmingas ir pasenęs.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net