respublika.lt

Moldova: sunkaus pasirinkimo kryžkelė

(0)
Publikuota: 2020 lapkričio 03 10:37:30, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 7 nuotr.
Provakarietiškų pažiūrų Maida Sandu kovoja prieš prorusišką Igorį Dodoną, tačiau žmonėms labiau rūpi ne geopolitika, o galimybė užsidirbti. EPA-Eltos nuotr.

Būsimasis Moldovos prezidentas paaiškės po antrojo rinkimų rato: po dviejų savaičių jame susirungs dabartinis prorusiškas šalies vadovas Igoris Dodonas ir proeuropietiška kandidatė Maida Sandu. Pastaroji pirmajame rate aplenkė I.Dodoną.

 

Suskaičiavus 99,25 proc. balsų, Rinkimo komisija pranešė, kad M.Sandu gavo 35,8 proc. gyventojų pasitikėjimą, o I.Dodonas - 32,9 proc.

Šis rezultatas prognozuoja labai atkaklią kovą tarp abiejų kandidatų lapkričio 15-ąją. Antrasis rinkimų ratas reikalingas, kadangi nė vienas kandidatas negavo daugiau kaip 50 proc. balsų.

Pradėjus skaičiuoti balsus, pradžioje I.Dodonas lenkė M.Sandu. Suskaičiavus 80 proc. biuletenių, dabartinis vadovas pirmavo surinkęs 35 proc. balsų, o jo varžovė su 31 proc. buvo antra. Tačiau po to M.Sandu netikėtai išsiveržė į priekį.

Apklausose prieš rinkimus pirmavo I.Dodonas. Už netikėtą sėkmę pirmajame rate M.Sandu, Rinkimų komisijos duomenimis, pirmiausiai turi dėkoti rinkėjams, savo balsą atidavusiems užsienyje. Dauguma emigravusių moldavų rinkosi 48-erių M.Sandu.

Nuo Moldovos Respublikos nepriklausomybės nuo Sovietų Sąjungos 1991 metais emigravo beveik milijonas piliečių. Jų piniginės perlaidos šeimoms gimtinėje sudaro 15 proc. skurdžios šalies BVP.

Kol kas nė vienas kandidatų rinkimų rezultatų nekomentavo. Tačiau prezidentas netrukus po balsavimo punktų uždarymo pareiškė, kad rinkimai buvo „sąžiningi, laisvi ir demokratiški".

45 metų I.Dodonas vadovauja Moldovai nuo 2016 metų. Jis laikomas Maskvos sąjungininku. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prieš rinkimus pareiškė viltį, kad I.Dodonas liks poste. Šis per rinkimų kampaniją žadėjo ir toliau glaudžius santykius su „strategine partnere" Maskva ir pasisakė už tai, kad rusų kalba taptų privaloma mokyklose.

M.Sandu nuo 2019 birželio iki lapkričio buvo šalies ministrė pirmininkė, tada jos vyriausybė buvo nuversta. M.Sandu yra už ES draugišką kursą. Nuosaikių pažiūrų konservatorė anksčiau dirbo Pasaulio banke. Per rinkimus prieš ketverius metus I.Dodonas įveikė M.Sandu.

3,5 mln. gyventojų turinti šalis praeityje išgyveno kelias politines krizes. Šalis yra susiskaldžiusi tarp Europos šalininkų ir tų, kurie nori ir toliau glaudžių santykių su Rusija. Moldova yra viena skurdžiausių Europos valstybių.

Situaciją komentuoja politologas Vadimas Volovojus:

Moldovoje šiuo metu egzistuoja visos sąlygos didelei politinei audrai... Šalis smarkiai susiskaldžiusi, elite vyrauja vidiniai politiniai nesutarimai, nuolat egzistuoja priešprieša ir visuomenėje tarp Rytų ir Vakarų šalininkų, o ekonominė situacija šalyje yra tokia prasta, jog tikrai yra visos sąlygos žmonių nepasitenkinimui. Todėl manau, kad jeigu I.Dodonas bus pripažintas rinkimų nugalėtoju, provakarietiškos jėgos mėgins organizuoti protestus ir nepripažins tokių rinkimų rezultatų.

Kur kas mažiau tikėtina, jog destrukcinių veiksmų imsis I.Dodono šalininkai pralaimėjimo atveju, nes paprastai tokiomis technologijomis ši pusė nepasikliauja. Vis dėlto neatmeskime visiškai ir tokio scenarijaus, nors jis ir mažiau tikėtinas.

Dažnai daugelis svarsto, o kokia gi kryptis Moldovoje vyrauja: prorytietiška ar provakarietiška? Aš atsakyčiau paprastai - kryptis yra tokia: reikia darbo, pelno ir pinigų. Žmonėms ten iš esmės nesvarbu, kas tai gali suteikti: Rusija ar Europos Sąjunga. Kas tai gali duoti, už tuos ir balsuos. Na, o sprendžiant iš Ukrainos pavyzdžio, nelabai tikėtina, kad asociacijos sutartis su ES eiliniams moldavams gali būti labai patraukli, nes ji neduoda šaliai jokios apčiuopiamos naudos, ypač dabar, kai Vakarų Europa vėl uždaro sienas. Rusai tokius dalykus sprendžia labai konkrečiai: mes atidarome jums savo rinką ir viskas pradeda judėti. O vakarietiška stovykla nori viską gauti, ypač pigią darbo jėgą, bet nieko už tai neduoti mainais. Rusai gi duoda kažkiek daugiau. O eiliniams žmonėms, kaip sakiau, nelabai rūpi tos geopolitinės dėlionės: jie bus už tuos, kurie kažką duos. Kitaip sakant, žmonių nuotaikas pirmiausia lemia ekonominė padėtis, o ji yra labai sudėtinga. Todėl pirmiausia visiems rūpi, kaip išgyventi, o ne kaip kovoti su korupcija ar mąstyti apie demokratiją...

Jeigu I.Dodonas, nors yra laikomas prorusišku, tačiau neatmeta ir ES krypties, tai M.Sandu šalininkai yra kur kas kategoriškesni - jų žvilgsnis nukreiptas tik į Vakarus.

Moldova iš esmės yra mažesnė Ukrainos kopija, jeigu neskaitytume to, kas yra valdžioje: ta pati priešprieša tarp Rytų ir Vakarų, panaši sunki ekonominė padėtis, Rusijos kontroliuojami anklavai ir t.t. Tik spėju, kad moldavai, matydami, jog kaimynai ukrainiečiai, sparčiai eidami į Vakarus, taip niekur ir nenuėjo, pasirinks priešingą kryptį - žvelgiant iš pragmatinės pusės, iš Rusijos jie gali šiuo metu gauti daugiau naudos, nei iš Vakarų.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s