respublika.lt

Manevrai geopolitinio konflikto prieangyje

(138)
Publikuota: 2022 sausio 18 07:51:00, Ričardas Čekutis
×
nuotr. 1 nuotr.
Gali būti, jog Kinijos vadovas Si Dzinpingas ir Vladimiras Putinas neblefuoja - jie yra nusiteikę rimtai pakeisti pasaulį. EPA-Eltos nuotr.

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas.

 


- Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas šiomis dienomis paskelbė, kad jo vyriausybė, siekdama kovoti su didėjančia infliacija, apribos šešių pagrindinių maisto produktų kainas. O štai kaimynai lenkai nuo vasario 1 d. naikina PVM tarifą maistui, kai tuo metu Lietuvos valdžia toliau postringauja apie „laisvąją rinką" ir visus tuos, kurie mėgina padėti žmonėms išgyventi infliaciją, vadina „populistais". Kodėl mūsiškiai yra patys protingiausi?

- Pirmiausia pradėkime nuo to, kodėl tos kainos pradėjo taip staiga kilti. Labai nesiplečiant, pagrindinės priežastys yra trys. Pirma - tai reiškinys, kurį galima pavadinti „žaliąja religija", kuri didina visų energijos rūšių kainas, nes visur yra uždaromos klasikinės, įprastos elektrinės. Antra ir trečia - koronaviruso situacija, kuri dar labiau padidino pinigų emisiją iki sunkiai įsivaizduojamų mastų, nors ir be viruso pinigų spausdinimo tempai buvo įspūdingi. Taigi visos šios trys priežastys - pinigų spausdinimas, koronavirusas ir „žalioji religija" - duoda sprogstamąjį mišinį, visa tai didina kainas ir, deja, tai yra tik pradžia...

- Bet juk viską turi reguliuoti „laisvoji rinka", tiesa?

- Laisvosios rinkos jau seniai nebėra. Nes jeigu ji egzistuotų, tuomet nebūtų įmanomos, pavyzdžiui, žemės ūkio dotacijos visame pasaulyje ar kokios nors valstybės automobilių pramonės... Antai visai neseniai buvo galima gauti 2 tūkst. eurų, jeigu Vokietijoje perki vokišką mašiną. Ir tokių bei panašių pavyzdžių yra gausybė, todėl tos „laisvosios rinkos" jau seniausiai niekur nėra. Tačiau čia dar atkreipčiau dėmesį, kad tiek lenkai, tiek vengrai turi išlaikę savo valiutą. Apie tai mes kalbame daugelį metų - turėdamas savo valiutą, tu dar pasilieki kažkokius instrumentus daryti įtaką ekonomikai bei finansams.

Mes juk neturime jokių instrumentų - pinigų neturime, centrinio banko, kuris emituotų tuos pinigus bei nustatytų palūkanų normas, taip pat neturime, todėl esame visiškai priklausomi nuo procesų, kurie vystosi globaliai. O Briuselis, kaip ir Vašingtonas, emituoja tiesiog neįsivaizduojamus kiekius visiškai niekuo nepadengtų pinigų. Tačiau ne tik lenkai ar vengrai reguliuoja kainas, bandydami sumažinti naštą, kuri užgriuvo jų gyventojus. Pavyzdžiui, ispanai jau nuo praėjusio rudens bando reguliuoti elektros kainas, nors ten yra nepalyginamai šilčiau ir jų energetinės sąnaudos yra nepalyginamai mažesnės nei pas mus.

Tačiau mūsų Vyriausybė elgiasi priešingai. Šios sunkios pasaulinės krizės akivaizdoje jie dar sugebėjo susipykti su Kinija bei Baltarusija, suduodami smūgį mūsų pačių verslui, t.y. ne palengvino, o dar labiau apsunkino finansinę naštą visiems žmonėms.

- Bet mūsų valdžia šventai tiki, kad elgiasi teisingai ir „vertybiškai"... Ar tik apsimeta?

- Ne, aš anaiptol nemanau, kad jie susirenka rytais ir svarsto, ką dar tokio blogo padarius Lietuvai. Jie iš tikrųjų tiki tuo, ką daro, ir tuo, ką šneka. Bent jau dauguma iš jų. Ir tai yra didžiausia mūsų visuomenės problema, kadangi didelė mūsų pačių visuomenės dalis mato absoliučiai iškreiptą pasaulio vaizdą...

- Tuomet persikelkime į geopolitiką ir apžvelkime neseniai Ženevoje vykusias derybas tarp amerikiečių, NATO atstovų bei Rusijos. Kokių rezultatų iš šių derybų tikėjotės ir kas suderėta realiai?

- Jau dabar aišku, kad jokių šių derybų rezultatų nėra, tačiau visiems iš anksto turėjo būti aišku, kad jokių rezultatų nebus. Man regis, dar prieš derybas rusų pateiktas pareiškimas, kuris labiau panašus į ultimatumą, specialiai buvo pateiktas tokia forma, kad Vakarai jo negalėtų priimti. Kitaip sakant, rusams to ir reikia. Kam? Čia yra du variantai.

Jeigu po Ženevos derybų ir to ultimatumo nebus kitų žingsnių iš Maskvos pusės, tuomet nesuprasiu, kam jie tą pradėjo, nes jų retorika pasikeitė labai staigiai ir radikaliai - rusai pastaruosius 30 metų tokių išsireiškimų nevartojo ir apskritai buvo gana nuolankūs Vakarų atžvilgiu. Todėl jeigu šis retorikos pasikeitimas nieko nereiškia ir nebus jokių veiksmų, tuomet tai - stambus Rusijos pralaimėjimas. O jeigu tai kažką reiškia, vadinasi, jie turi ir argumentus tolimesniems žingsniams.

- Kokie tai gali būti argumentai?

- Patys įvairiausi. Pavyzdžiui, tai gali būti informacija, kuria jie disponuoja dėl koronaviruso reikalo, taip pat ir dėl daugelio kitų garsių istorijų, kaip antai Rugsėjo 11-oji ir pan. Tai tiesiog versija. Tačiau kur kas aiškesni argumentai yra jų ginkluotė, kuri šiuo metu atskiruose segmentuose stipresnė už JAV ginkluotę, o rusai dabar turi kelių metų pranašumą, kol amerikiečiai pasieks tą patį lygį. Bet dar svarbesnis argumentas, manau, yra finansų sistema.

Štai dabar laukiamas V.Putino ir kinų prezidento susitikimas, kuris vyks vasario mėnesį olimpiados metu. Iš kinų jau nuskambėjo pareiškimas, jog šio susitikimo metu bus padaryti labai svarbūs politiniai pareiškimai. Toliau - po vieno iš susitikimų tarp Maskvos ir Pekino atstovų buvo pareikšta, kad jie jau yra pasiruošę visiškai naujai atsiskaitymų sistemai pasaulyje.

O mes jau daug metų sakome, jog Vakarų civilizacija gyvena ne pagal savo galimybes, iš tuščiai spausdinamų pinigų, o pastaraisiais metais dar ir stulbinančiais jų mastais, kurių nėra buvę istorijoje. Visa tai negali ilgai tęstis, todėl jeigu Rusija, Kinija ir dar kokia nors Indija sutars, kad jau laikas baigti su dolerio dominavimu, tuomet tai bus tas argumentas, prieš kurį Jungtinės Valstijos nelabai ką turės priešpastatyti. Būtent iš čia gali sklisti ir rusų drąsa...

- Iš rusų pusės kaip ir aišku, o kaip elgsis NATO su JAV priešakyje, iš kurių dabar rusai reikalauja, kad į Aljansą nepriimtų naujų narių? Kokie Vakarų argumentai? Ar gali jie sutikti su tokiais reikalavimais?

- Jau aišku, kad jie nesutiks, ir tą jie pareiškė atvirai. Tačiau šiuo atveju tai jau neturi jokios reikšmės. Ką besakytų NATO, konfliktas jau yra pasiekęs tokį mastą, kad toliau turi būti arba kažkokie žingsniai iš Kinijos bei Rusijos pusės, arba tai tėra „vėjų gainiojimas" ir jie atsitrauks.

Jeigu jie nieko nesiims, tuomet Rusijos ir Kinijos veiksmai yra visiškai nesuprantami. Tačiau neturiu pagrindo manyti, kad tas valstybes valdo saviveiklininkai, panašūs į mūsų „vertybininkus". Vis dėlto žmonės, kurie sėdi valdžioje dešimtmečius ir valdo tokias valstybes su milžiniška ginkluote, jeigu būtų tokie naivūs ir romantiški, tai tiesiog ten neišsilaikytų. Todėl darau prielaidą, kad tie žingsniai bus žengti, o NATO pareiškimai nelabai ką galės pakeisti...

- Bet dar egzistuoja karinės eskalacijos tikimybė. Štai kaip tik paskelbta, jog rusai prie sienos su Ukraina toliau gabena karinę techniką. Kodėl jie tai daro?

- Tame nėra jokios paslapties. Rusai ne kartą pareiškė, kad jeigu Ukraina pamėgins spręsti Donbaso klausimą jėga, iš Maskvos laukia neišvengiamas atsakas. Bet pažvelkime į Ukrainos situaciją amerikiečių akimis. Štai mes investavome į Ukrainą daugybę lėšų ir energijos tikrai ne tam, kad ukrainiečius padarytume laimingus. Ukraina Jungtinėms Valstijos bei Vakarams yra reikalinga kaip tam tikras vėzdas geopolitinėje kovoje su Rusija ir Kinija. Dėl to vargu ar jie paliks Ukrainą, taip ir nepanaudoję jos šiems tikslams...

Ji reikalinga sukelti tam tikrą konfliktą šioje Europos vietoje. Patys ukrainiečiai supranta, kuo jiems tai baigsis, dėl to jie ir spardosi, todėl nėra lengva juos įtraukti į šį konfliktą. Beje, jie, skirtingai nuo mūsų, savo televizijose atvirai apie tai diskutuoja. Jie supranta, kad, kaip ir mes, tėra kamuoliukas, šokinėjantis tarp geopolitinių pasaulio žaidėjų.

- Jungtinėse Valstijose šią savaitę paskelbta įdomi apklausa, iš kurios matyti, jog net 58 proc. amerikiečių mano, kad JAV demokratijai gresia žlugimas. Iš kur toks skepticizmas ir abejonės gėrio misija?

- Prie šių skaičių pridėčiau „Spiegel" žurnale pateiktą tyrimą, kuriame akivaizdu, jog 40 proc. amerikiečių mano, kad Džo Baidenas rinkimų nelaimėjo. Jeigu amerikietis galvoja, kad prezidentu tapo žmogus, kuris neturėjo juo tapti, jeigu jis mato, kaip gatvėse siautėja BLM „aktyvistai", kaip viešąją erdvę užgrobia visokie marksistai, švabistai, globalistai, leftistai ir kiti „netradicinių orientacijų" atstovai, kaip keičiamos tradicinės vertybės, pagaliau amerikiečiai jau mato nuolat tuštėjančias lentynas...

Amerikoje prasidėjo gyventojų persikėlimas pagal savo pažiūras į tradicijų besilaikančias ir „naujoviškas" valstijas. Atvirai JAV spaudoje sakoma, kad gresia pilietinis karas ir kad galbūt geriau tas valstijas perskelti į dvi dalis... Todėl pasaulis artėja prie labai „linksmų" permainų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (138)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s