Lenkams vėl laužomas stuburasnuotraukos (16)

2020 balandžio mėn. 10 d. 07:00:45 Perskaitė 2732

Europos Teisingumo Teismas (ETT) trečiadienį nurodė Lenkijai stabdyti Aukščiausiojo Teismo teisėjų drausmės tarybos veiklą, kol bus nuspręsta, ar tokia taryba yra užtektinai „nepriklausoma“ nuo politikų, kaip to reikalauja ES biurokratai.Lenkijos ir ETT ginčas dėl teisėjų drausmės tarybos yra dalis didesnių nesutarimų tarp ES institucijų ir Lenkijos valdančiosios koalicijos.

Europos Komisijos teigimu, Lenkijos Aukščiausiojo Teismo teisėjų drausmės taryba yra pernelyg priklausoma nuo politikų, ji taip pat esą gali bausti teisėjus už jų sprendimus bylose. Matyt, būtų geriausia, kad Lenkijos teisėjai būtų priklausomi tik nuo Briuselio biurokratų pageidavimų...

Tačiau nepaisant ETT ir Lenkijos Aukščiausiojo Teismo praėjusių metų sprendimų dėl drausmės tarybos sustabdymo, ji vis dar veikia, nes lenkai nepasiduoda Briuselio bandymams „perlaužti jiems stuburą“. Todėl tai esą sukelia „nepataisomos žalos grėsmę Lenkijos teisėjams“, aiškina Europos Komisija, ragindama ETT nedelsiant imtis veiksmų.

Liuksemburge įsikūrusio teismo teisėjai užvakar patenkino EK prašymą ir nusprendė, kad EK argumentai „nėra nepagrįsti“, o ES teisėtvarkos sistemai iškilusi „rimtos žalos grėsmė“.

ETT galutinį sprendimą dėl Lenkijos Aukščiausiojo Teismo teisėjų drausmės tarybos skelbs vėliau.

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro, politikos apžvalgininko Audriaus BUTKEVIČIAUS komentaras:

Manau, kad čia dabar stebime Briuselio bandymus lenkams „sulaužyti stuburą“, o jeigu tai nepavyks, tuomet, žinoma, jie bandys atsiriboti nuo tokių „neklusniųjų“ kaip lenkai ar vengrai. Nes, akivaizdu, nebuvo tikimasi, jog Rytų europiečiai taip tvirtai stovės savo valstybingumo ir suvereniteto pozicijose. Lenkai, be to, demonstruoja pavyzdį, kuriuo užkrečia čekus ir vengrus. Čia dar reikia prisiminti, jog tai yra buvusi ta pati karalystė, o Čekijos riterių sales netgi kadaise puošė mūsų vyčiai... Taigi, mūsų mieli „partneriai“ iš Vakarų bando kalti geležį, kol ji dar karšta, bet, regis, jog jie stipriai pavėlavo.

Vis dėlto keista, kad tokiu metu, kai siautėja virusas ir netgi kai kurie Briuselio veikėjai maldauja vienybės, priimami tokie sprendimai, demonstratyviai niekinantys elementarias suverenios valstybės teises.

Manau, kad šis virusas nėra toks baisus, kaip yra rėkiama visais kanalais. Štai ir dabar tam tikri šaltiniai teigia, kad Italijoje mirtingumas nuo koronaviruso nėra toks didelis, kaip oficialiai skelbiama. Tuomet išeitų, kad visos šios „saugumo“ priemonės gerokai perteklinės, tiesiog nukreipiančios visuomenės dėmesį.

Jeigu žvilgtelėsime į Lietuvos situaciją, matysime tą patį - visos ligoninės paliktos tik kovai su virusu, o visų kitų savo funkcijų nevykdo ir neaptarnauja kitų pacientų. Visoje Europoje tas pat. Todėl dar kartą akcentuoju - virusas šiuo atveju suvaidino visiškai kitą vaidmenį - tam tikros „anties-vilioklės“, kuri pritraukia visų dėmesį. Todėl dabar reikia įdėmiai stebėti, kas po visos šitos bakchanalijos išlįs į paviršių: galbūt kur kas didesni ES narių teisių ir laisvių suvaržymai, galbūt daugiau galios bei centralizuotų mechanizmų atsiras Briuselyje, galbūt pasikeis finansinė politika... Į šiuos klausimus kol kas nėra atsakymų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net