respublika.lt

Laisvųjų tautų lyga siekia Rusijos imperijos išformavimo

(429)
Publikuota: 2022 liepos 26 16:05:42, Marius KUNDROTAS
×
nuotr. 1 nuotr.
Vladimiras Dovdanovas tarp bendražygių (viduryje). Autoriaus archyvo nuotr.

Šeštadienį Vilniuje, Katedros aikštėje, įvyko pirmasis mūsų šalyje Laisvųjų tautų lygos mitingas. Organizacija šiuo metu vienija Rusijos pavergtų tautų judėjimus, tarp jų - baškirai, buriatai, ingrai, kalmukai, totoriai, erziai ir atskira tauta save laikantys kazokai. Lygos tikslas - išformuoti imperinę Rusiją, kiekvienai laisvės siekiančiai jos tautai leisti susikurti suverenią valstybę. Mitinge taip pat pasisakyta prieš tolesnę imperijos plėtrą, prieš invaziją į suverenią Ukrainą.

 

Mitinge pasisakė baškirų, kalmukų, ingrų, baltarusių ir lietuvių atstovai. Šiandien kalbiname Lygos atstovą Vladimirą Dovdanovą, priklausantį kalmukų tautai, tiesa, jis pats norėtų būti vadinamas oiratu.

- Kada ir kaip įsikūrė jūsų organizacija?

- Prasidėjus karui, mums teko emigruoti. Laisvųjų tautų lygą įkūrėme maždaug prieš pusantro mėnesio. Ši organizacija nėra susijusi su kuria nors viena teritorija, tai - tiesiog erdvė, kurioje telkiasi pavergtųjų tautų atstovai, pirmiausiai - elektroninė, tinklinė erdvė. Pirmininko neturime, sprendimus priimame kolegialiai. Kas nors iškelia kokį klausimą, temą, tai apsvarstome, po to - balsuojame.

- Kokia šiandien Rusijos pajungtų tautų padėtis? Ar Rusijos Federacija - tikrai Federacija, ar tiesiog unitarinė, autokratinė imperija?

- Nuo pat Rusijos valstybės susikūrimo jos politika visada buvo unitarinė. Caro laikais Rusijoje daugumos tautų atvejais nebuvo tautiškai apibrėžtų teritorinių vienetų. Padėtis kito atėjus sovietams. Jie kūrė tokius vienetus, tiesa, jų ribos nebuvo tikslios tautų gyvenamų teritorijų atžvilgiu. Kita vertus, sovietai ne itin paklusnias tautas tiesiog naikino. Pavyzdžiui, mūsų tautai skirta dykuma, faktiškai buvome suvaryti į rezervatą. 1919-1920 m. sunaikinta daugiau kaip pusė mūsų tautos. Vykstant Antrajam pasauliniam karui, 1943 m. mus ištrėmė į Sibirą. Kelyje pusė mūsų tremtinių tiesiog išmirė.

Į valdžią atėjus Vladimirui Putinui, pradėta asimiliacijos politika. Mokyklose uždrausta gimtoji kalba, pamokos vyksta rusiškai, pasekmė - dauguma tautinių mažumų žmonių jau kalba rusiškai.

- Teko kalbėtis su rusų tautininkais, kurie savoje šalyje - taip pat disidentai. Jie skundžiasi, kad tokios tautos, kaip kalmukai, čečėnai ar jakutai, Rusijoje bent jau figūruoja kaip tautiniai subjektai, o patys rusai tokio subjektiškumo išvis neturi...

- Jei kokie čečėnai būtų imperinė tauta, kažin, ar jai toje imperijoje būtų reikalinga atskira respublika. Antra vertus - kai Rusija pralaimės karą Ukrainoje, rusų tautininkai tokią galimybę turės: galės kurti savo tautinę valstybę, kai kitos tautos atsiskirs. Rusai savo istorinėse teritorijose neturi nei aukso, nei naftos, nei dujų, nei urano - visa, kuo jie prekiauja, užgrobta iš kitų tautų, jas okupuojant, kolonizuojant ir asimiliuojant. O gautais pinigais finansuojama kariuomenė, policijos aparatas, nukreipiant juos prieš pačių rusų disidentus, tautinius lyderius ir kitas šalis.

Jei mūsų tautos išsilaisvintų iš Rusijos, būtų naudinga visiems. Mes pasirengę prekiauti su visu pasauliu, norime gyventi taikiai, o ne kariauti.

- O kas šiuo metu laimi svarbiausiame - demografiniame - kare? Rusai ar tautinės mažumos?

- Mus okupavo 1771 m., Rusiją valdant Jekaterinai II, kurią rusai kažkodėl vadina Didžiąja, nors ji buvo žemos socialinės atsakomybės moteris. Iki tol gyvenome laisvai. Nevadiname savęs kalmukais, šį vardą mums priskyrė rusai, kad atskirtų mus nuo bendros mūsų tautos: esame oiratai, vakariniai mongolai. Šimtmečius gyvename Mongolijoje, Kinijos valdomoje Vidinėje Mongolijoje ir Džungarijoje, kartu su uigūrais. Turėjome tris valstybes - Tibete, Džungarijoje ir Pavolgyje.

Kalbant apie demografiją, kaip mūsų buvo 200 tūkst. praėjusio amžiaus pabaigoje, tiek ir liko. Tai - ilgalaikio genocido, etnocido ir asimiliacijos pasekmė. Panaši ir kitų pavergtų tautų padėtis - totoriai, baškirai taip pat, geriausiu atveju, laikosi stabiliai, populiacijos augimo kaip ir nėra. O rusai plečiasi asimiliuojamų tautų sąskaita.

- Pas mus dažnai kalbama, kad Rusija į savo karą prieš Ukrainą kovoti už „Rusų pasaulį" siunčia būtent tautines mažumas?

- Taip, tai - tikra tiesa. Daugeliui pavergtųjų tautų tiesiog nėra kaip pragyventi, kaip tik eiti kariauti. Sukurtos tokios sąlygos, kad žmonėms tenka kariauti. Mes jiems sakome: vis tiek atgausime laisvę, jums nereikia kariauti už nieką, išskyrus savo šalį, savo tautą, bet ne už rusus, kurie ten siekia savų tikslų. Mažoms tautoms ir mažo gyventojų skaičiaus praradimas - didis praradimas, skirtingai nei rusams. Todėl norime atgauti laisvę, kad nereikėtų kariauti už svetimus, galėtume gyventi taikiai.

- Savo pirmajame mitinge jūs kalbėjote apie dvi imperijas, kurios vis dar laiko priespaudoje pajungtas tautas - apie Rusiją ir Kiniją. Žinome, kaip ten elgiamasi su tibetiečiais, mongolais, uigūrais ir mandžiūrais. Bet šiuo metu ir demokratiniuose Vakaruose yra tautų, kurioms draudžiama kurti savas valstybes - baskai, katalonai, flamandai, net Amerikoje yra nepripažinta Lakotos Respublika. Ar ketinate ginti ir jas?

- Jų situacija šiek tiek kitokia. Vakaruose šių tautų laisvės klausimas - tik laiko klausimas, nes link to veda pati demokratinė santvarka. Joje negali būti pajungtų ar pavergtų tautų. Mūsų tautos - pavergtos tautos, o Vakaruose ir tos pačios Lakotos gyventojai gyvena net geriau, nei aptartos imperinės tautos.

- Daugelis tautinių judėjimų Rytuose mano, kad pagrindinė grėsmė tautoms - imperializmas: rusiškasis ar kiniškasis. Daugelis Vakarų tautininkų sako, kad pagrindinis priešas yra globalizmas. Ar imperializmas ir globalizmas nėra tos pačios monetos pusės?

- Globalizmas turi savo šalininkų, bet jo idėjų įtaka masėms - menkesnė. Be to, jo kelias - taikesnis. O didžiavalstybinis imperializmas eina per tautų galvas prievartos keliu.

- Daugelis valdančiųjų politikų Vakaruose bijo Rusijos subyrėjimo, bijo, kad tada kils chaosas. Jiems norėtųsi stiprios Rusijos, su kuria galėtų prekiauti, o ne daugelio mažų valstybių, kurios dar gali pradėti ir tarpusavio karus.

- Tokia jų laikysena tikrai liūdina. Laisvos tautos yra taikios tautos. Bet šie politikai - jau praeities politikai. Jų paradigma - pasenusi. Ateitis priklauso laisvoms tautoms.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
3
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (429)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s