Laiškas iš Londono į Europąnuotraukos

2019 kovo mėn. 21 d. 11:57:30 Perskaitė 419

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Teresa Mei (Theresa May) vakar paprašė Europos Sąjungos atidėti „Brexit“ iki birželio pabaigos. Tai ji pareiškė vakar Bendruomenių Rūmuose Londone ir sakė, jog laišku informavo Vadovų Tarybos pirmininką Donaldą Tuską, kad Jungtinė Karalystė siekia išstojimo termino pratęsimo iki birželio 30 dienos.

 

T.Mei, kaip premjerė, esą nenori užtęsti „Brexit“ po birželio 30-osios. Jei britai ES paliks vėliau, jie turės dalyvauti gegužę vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose. O tai, anot premjerės, nėra nei Jungtinės Karalystės, nei ES interesas.

Bendruomenių Rūmai praėjusią savaitę antrąkart atmetė su ES išsiderėtą išstojimo sutartį. Premjerė tikisi papildomo laiko, kad vis dėlto įtikintų britų parlamentą pritarti išstojimo iš ES sutarčiai, prieš tai sakė jos atstovas.

Didžioji Britanija ES palikti turėjo kovo 29-ąją. Britai referendume 2016-aisiais nežymia dauguma pritarė skyryboms su ES.

Briuselyje ketvirtadienį prasidės dvi dienas truksiantis ES viršūnių susitikimas, kuriame pirmiausiai bus diskutuojama dėl „Brexit“. Po šio susitikimo vyriausybė planuoja trečią kartą siekti parlamento pritarimo „Brexit“ susitarimui, sakė T.Mei. Jei jam būtų pritarta, termino atidėjimas suteiktų Bendruomenių Rūmams laiko diskutuoti dėl „Brexit“ įgyvendinimo įstatymų. „Jei ne, parlamentas turės spręsti, ką daryti toliau“, - kalbėjo premjerė.

„Brexit“ atidėjimui vienbalsiai turi pritarti visos likusios 27 ES šalys. Jos reikalauja iš Londono aiškių pasiūlymų, kaip britai ketina elgtis.

Politologas Vadimas Volovojus:

- Laiškas parašytas, bet vis tiek viskas spręsis konkrečiuose derybiniuose pokalbiuose, tiesiogiai dalyvaujant T.Mei. Štai vokiečiai jau pasakė, kad jiems reikalingos garantijos, jog „Brexit“ tikrai įvyks. Kitaip sakant, tolimesnių derybų tema aiški - T.Mei turi garantuoti, kad iki birželio 30 d. britų parlamentas tikrai nubalsuos už suderėtą pasitraukimo sutartį. Jeigu tokių garantijų niekas nesuteiks, vadinasi, didėja chaotiško „Brexit“ tikimybė su visomis pasekmėmis: eilėmis pasienyje, netvarka prekyboje, galimu kai kurių prekių deficitu, susisiekimo problemomis ir t.t. Blogiausia, kas dabar vyksta - niekas tiksliai negali pasakyti, kaip tai konkrečiai atrodys ir kas bus.

Akivaizdu viena: Europai tas neapibrėžtumas jau gerokai nusibodo, taip pat akivaizdu, kad nei vokiečiams, nei prancūzams britų Europos Sąjungoje nereikia, nes jie stumia čia eurofederalizmo procesą, kuriam Londonas tik trukdytų. Todėl visa ES pakankamai tvirtai nusiteikė britų pasitraukimui, tačiau visi pageidautų, kad šis procesas vyktų tvarkingai. Greičiausiai ir stambusis ES verslas spaudžia savo vyriausybes, kad šios greičiau visa tai sutvarkytų, kad vėliau būtų išvengta chaoso muitinėse ir pan. Taigi, interesas susitarti dėl pasitraukimo yra, bet nėra aiškumo iš britų pusės, nes iki šiol neaišku, ko jie nori. Vieni, matyt, siekia vidinio populiarumo, kiti galbūt nuoširdžiai tikisi pasitraukti su mažiausiais įmanomais nuostoliais, treti tempia laiką, tikėdamiesi kaip nors priversti valdžią paskelbti dar vieną referendumą. Nors aiškėja, kad scenarijus su antruoju referendumu darosi nerealus.

Žodžiu, ES nori aiškumo ir britų pasitraukimo, europiečiai jau pasiruošė ir morališkai susitaikė su tuo. O jeigu britai ir toliau žais savo laiko tempimo žaidimus, tai pasitrauks be jokio susitarimo ir ES dėl to tikrai nežlugs - tai pirmiausia bus skausminga patiems britams...

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net