respublika.lt
 
VZ LOGO 3

Kur slypi turtai, suteiksiantys stebuklingą klestėjimą Britanijai?nuotraukos (26)

2019 kovo mėn. 23 d. 07:19:07
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

×
nuotr. 7 nuotr.
Teresa Mei. EPA-Eltos nuotr.

 

- Pradėkime mūsų tradicinį pokalbį nuo Didžiosios Britanijos premjerės Teresos Mei (Theresa May) laiško Briuseliui, kuriame ji prašo atidėti „Brexit“ procesą iki birželio 30-osios. Tarkime, ES sutiks su šia data ir atidės. Kas pasikeis po birželio 30-osios?

- Tokios gėdos Britanijos „liūtai“ seniai nebuvo patyrę... Jie sako, kad nori išeiti, bet to padaryti nesugeba... Iš esmės tai yra ir visos išgirtosios britų diplomatijos, ir strategijos krachas. To paaiškinti kažkokiais racionaliais motyvais jokiu būdu neįmanoma. Ką reiškia birželio 30-oji? Žinoma, ši data nieko nereiškia, kadangi iki birželio 30-osios lygiai taip pat niekas neišsispręs. Nes problemos yra fundamentalios. Bet pagrindinis klausimas vis tiek lieka: o ką daryti toliau? Kur yra ta kita erdvė, tas kitas pasaulis, kuris rankas išskėtęs stebuklingai laukia Didžiosios Britanijos, kad ją praturtintų?

- Galbūt tas kitas pasaulis vadinasi Amerika, iš kurios britų politikai tikisi įvairiausių malonių ir kurios vadovas Donaldas Trampas (Donald Trump) karštai sveikino britų pasitraukimą?

- Na, taip. Tačiau kai tik britai atliks visus privalomuosius veiksmus, kurių šiandien labai reikia D.Trampui, daužančiam Europos Sąjungą į gabalus, taip pat tuos veiksmus, kurių reikia Kinijai su Rusija - vos tik britai suvaidins tą ledlaužio vaidmenį, jie iškart taps niekam nereikalingi. Pagaliau, patys britų politikai tai puikiausiai supranta, kaip ir tai, kad jie yra pakliuvę į spąstus ir nemato, kaip iš jų išsivaduoti. Na gerai, galų gale vienokiu ar kitokiu būdu „Brexit“ įvyks. Bet kas toliau? Kur jie mato naujus šaltinius, kurie užtikrintų Didžiajai Britanijai naują klestėjimą? Štai kur klausimai, į kuriuos niekas neatsako. Bandymai aiškinti, kad jie per daug moka į ES biudžetą ir kad jie išsivaduos nuo šitos naštos, yra niekiniai, nes tuojau atsiras kitokios naštos, ko gero, gerokai sunkesnės... Tos naštos yra tiesiogiai susijusios su naujomis prekybinėmis sutartimis, su naujais muitais, su būtinybe įsisavinti naujas rinkas, su būtinybe konkuruoti ten, kur jie anksčiau ėjo be konkurencijos. Todėl ir toks aiškinimas man nieko nepaaiškina.

- Ko gero, panašiai mąsto ir britų kapitalas, kuris tiesiog bėga iš šalies, negaudamas atsakymų? Vien tik šią savaitę buvo mažiausiai du pranešimai apie bankų pasitraukimą į kontinentinę Europą...

- Be abejonės, o kas gali sau leisti nesitraukti iš teritorijos, kurios perspektyva yra labai neaiški?.. Būdami ES, jie valdė milžinišką rinką. Jie buvo pusės milijardo gyventojų rinkos pagrindinis finansinis centras. Ką dabar gauna mainais? Prisiminimus apie imperiją, kurioje niekada nenusileido saulė? Bet ši imperija seniai yra užmarštyje ir būti praeities imperijos finansiniu centru galbūt garbinga, bet iš to niekam nėra jokios naudos... Todėl jeigu ieškočiau kokių racionalių pasitraukimo argumentų, vienintelis paaiškinimas būtų tik toks: Teresos Mei vyrelis bankininkas puikiai sulošė šioje situacijoje savo šeimynėlės naudai. Bet kur čia yra britų nacijos nauda ar britų valstybės interesas? Aš nesugebu to įžvelgti...

- Šią savaitę įvykdyti du teroro aktai - Naujojoje Zelandijoje ir Nyderlanduose - kurie paskatino naujas kalbas apie besitęsiantį civilizacijų konfliktą ir pan. Žinoma, etatiniai moralistai nepailsta kartoti visiems nusibodusių pasakų apie „neapykantos kurstymą“, radikalus ir marginalus, bet pamėginkime atsakyti: kokios yra giluminės šio reiškinio priežastys?

- Jeigu bandytume įvardinti šito reiškinio esmę, sakytume, jog tai yra absoliučiai kvailos ir nusikalstamos Europos Sąjungos migracijos politikos grimasos. Be abejo, teroristinių aktų visą laiką buvo ir bus, šis reiškinys puikiai žinomas nuo asasinų laikų, nuo 11-ojo šimtmečio, kai Hasanas I-Sabachas, arba Kalnų Senis, jo užgrobtoje Persijos Alamuto tvirtovėje atvertė į savo sektą visą tvirtovės karinę įgulą, o terorizmą pavertė savo politiniu ginklu ir tuo būdu netgi sukūrė atskirą valstybėlę... Visa tai veikia ir dabar. Tačiau Europos valstybių politika terorizmo atžvilgiu kažkada buvo kita. Šiandien sąmoningai teroristams yra atidaromi vartai, visiškai nekuriama infrastruktūra, kuri suvaldytų šitą srautą. Atvirkščiai - Europoje yra kuriami anklavai, kuriuose teroristai gali „ištirpti“ lygiai taip pat, kaip įvairiausio plauko nusikaltėliai „ištirpsta“ Harleme Jungtinėse Valstijose, kur įėjimas svetimiems yra griežtai ribojamas... Taip ir Europoje egzistuoja musulmoniški getai, kuriuose tiesiai šviesiai teigiama, kad „svetimųjų“ pasirodymas yra nepageidautinas. Taigi kol nebus pertvarkyta ši politika, kol visas šis gaivalas nebus paimtas už gerklės ir visi, kuriems nepatinka Europos įstatymai, nebus išmesti lauk, kol nebus atstatyta pagarba tradicinėms Europos vertybėms, kol bus vaizduojama, kad krikščioniškąsias tradicijas sukūrusi Europa tuo kažkaip įžeidžia į Europą atsikėlusius svieto perėjūnus ir kitus svetimšalius - kol tęsis visa ši bakchanalija, už kurios stovi seni komunistai ir maoistai, valdantys Europą, tol turėsime nevaldomą situaciją ir terorizmo srityje. Tą reikia kartoti nepavargstant. Tą reikia kartoti tol, kol tas supuvęs smegenų sluoksnis, šiandien mūsų nelaimei vadovaujantis ES politikai, bus pramuštas ir kol pasieksime dar likusias gyvas jų smegenų ląsteles.

- JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas (Mike Pompeo) šią savaitę nuvykęs į Izraelį pareiškė, kad „Izraelis turi teisę gintis nuo Irano“... O kodėl jiems reikia gintis, jeigu niekas nepuola? Na, taip, Iranas nuo pat žydų valstybės įkūrimo pirmosios dienos nebuvo sužavėtas šia valstybe, bet ar tai reiškia, kad jie puola? Gal kaip tik atvirkščiai - ruošiamasi „pamokyti“ Iraną?

- Čia yra kaip anekdote, kur vištytė sako gaidžiui: jeigu manęs nerasi, tai žinok, kad esu spintoje... Iranas neslepia savo priešiškumo Izraeliui ir turi užsibrėžęs savo strateginį tikslą: Irzaelio, kaip valstybės, sunaikinimas. Iranas aktyviai dalyvauja Sirijos kampanijoje, o tai reiškia, kad Izraelio paširdžiuose... Kartą viena protinga žydė, atsakydama į mokinukų klausimą, „ko jus išmokė holokaustas“, atsakė: „jeigu tau kas sako, kad ketina tave nužudyti, tikėk juo...“ Kitaip šnekant, žydų istorinė patirtis sako, kad jeigu iraniečiai pasakoja, jog jų tikslas yra sunaikinti žydų valstybę su visais jos gyventojais, jie neturi teisės iraniečiais netikėti. Aš matau šį klausimą šitaip. Iš esmės šiandien yra du pasauliai - tai senoji Europa ir į ją besiveržiantys maurai, kurių aktyvumas ir vėl yra gana didelis. Žydai kažkada maskatavo tarp šių dviejų pasaulių, bet buvo iš visur išvaromi ir naikinami. Šiandien jie yra mūsų pasaulio dalis, gyvenanti jo pakraštyje, pačiame pasienyje su maurais, todėl teisinga politika gali būti tik tokia: gink tą, kuris yra pakraštyje, nes priešas yra iškart už sienos, jo negalima įsileisti...

- Tuo metu JAV prezidentas D.Trampas sugebėjo smarkiai nustebinti visą NATO štabą Briuselyje, pareikšdamas, jog į Aljansą reikia priimti Braziliją. Ką galvojate apie tokią perspektyvą?

- Aš manau, jog daugelis NATO štabe pagalvojo, jog D.Trampas užkrimto haliucinogeninių grybukų, arba kad jis Brazilijoje stato eilinį Trampo bokštą... Tačiau kažko išskirtinai keisto tame pareiškime nėra. Kodėl NATO plėtra turi būti realizuojama tik europinėse teritorijose. Jeigu į reikalą pasižiūrėtume iš paties D.Trampo varpinės, Brazilija yra kur kas mažiau problematiška, negu kokia Juodkalnija, visos Balkanų šalys arba netgi mes. Brazilai ramiai šoka sambą ir lošia futbolą, niekas nesiruošia jų pulti, nei jie kam nors grasina, be to, jie turi daug žmonių, iš kurių galima sulipdyti nemenkus pajėgumus, turi daug naudingų iškasenų... Taigi, o kodėl ne? Juk su europiečiais vienos problemos: tai turkai ruošiasi pirkti pas rusus ginklus, tai lietuviai ruošiasi kariauti su tais pačiais rusais... D.Trampui norisi stabilesnių partnerių. Žinoma, dar anksti būtų sakyti, ar už to slypi kokia nors strategija, ar tai tėra eilinis D.Trampo chuliganizmas...

- O kas vyksta Ukrainoje? Žiūriu, ukrainiečiai paskelbė naujas sankcijas Rusijai - šįkart į sankcionuojamų asmenų sąrašą įrašė net per tūkstantį Rusijos piliečių ir įmonių. Taigi kas tokio naujo nutiko, kad prireikė tokių priemonių?

- Rinkimai yra universalus įvairių politinių procesų katalizatorius. Šiandien Petro Porošenkai, kuris iš esmės remiasi provalstybiniu, propatriotiniu elektoratu, reikalinga demonstruoti savo aktyvumą ir sugebėjimą atstovauti valstybės interesams. Tokiais veiksmais, už kurių iš esmės nestovi jokie papildomi ištekliai, jis sugeba atkreipti saviškių dėmesį, kuris reikalingas priešrinkiminėse kovose. Reikia žinoti, kad vystydamas savo rinkiminę kampaniją, P.Porošenka ją pastatė ant trijų „arkliukų“: armija, ukrainiečių kalba ir religija. Iš esmės tame konflikte su Rusija jis pasiekė labai nemažai: suformavo veiksmingą Ukrainos kariuomenę, užkirto kelius tolimesnei Rusijos invazijai, pademonstravo pakankamą ryžtą gintis ir visa tai tapo jo anksčiau vykdytos politikos logine tąsa. Taigi, naujos sankcijos tik rodo jo nuoseklumą.

- Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) šią savaitę pareiškė, kad pagaliau pradės griežtai kovoti su viską siaubiančiais protestuotojais iš „geltonųjų liemenių“ ir išvarė iš darbo policijos viršininką... Kuo pasireikš naujoji E.Makrono kova? Šaudys ar laistysis vandenėliu?

- Pareiškimas „griežtinti kovą“ turėtų būti paremtas tų įsipareigojimų, kuriuos E.Makronas padarė „geltonųjų liemenių“ atžvilgiu, atšaukimu. O kol kas visa tai tėra tušti pareiškimai. Policijos vadas čia niekuo dėtas - kaltas pats E.Makronas, savo veiksmais bei pažadais paskatinęs valstybės priešus siautėti toliau. Jeigu E.Makronas skaitytų „Respubliką“, žinotų, jog jam reikėjo pakeisti kontržvalgybos vadovą, o ne policijos viršininką. Nes šiais laikais tokie „geltonųjų liemenių“ maištai bei siautėjimai nėra savaime atsirandantis reiškinys - už tokių veiksmų dažniausiai stovi užsienio jėgos arba stambaus kapitalo pajėgos, kurios išnaudoja šiandieninės komunikacijų technikos galimybes ir paleidžia tokius procesus, juos finansuoja, prižiūri ir remia. Tai yra žvalgybos ir kontržvalgybos, o ne policijos klausimas. E.Makronas to galėtų pasiklausti net savo žmonos mokytojos...

- Dar vienas šioks toks savaitės įvykis nutiko Europos Parlamente, kuriame paprastai niekas niekada nenutinka: Europos liaudies partija iš savo gretų išmetė Vengrijos lyderio Viktoro Orbano partiją „Fidesz“ vien už tai, kad V.Orbanas kartais pakritikuoja Briuselį. Ar reikia suprasti, kad bet kokia „šventojo“ Briuselio kritika nuo šiol yra griežtai draudžiama? Kaip gaila, kad jie vis dar neturi Sibiro...


- Pagrindinis stabdys dorojantis su kitaminčiais jau sėkmingai išmestas... Turiu galvoje britus, kurie patys buvo pagrindiniai kitaminčiai, tačiau dabar jie faktiškai neutralizuoti. Ką gi - dabar matome, kaip naudojama „nušautos varnos“ technologija: „Ar visi matėte, kuo tai baigėsi Teresai Mei? Štai, dabar laksto į Briuselį, derasi dėl dienų ir valandų...“. Dabar per nosį užduota ir V.Orbanui, o kartu reikia stebėti, ar Lenkijoje Kačynskis išsikapstys iš gražiai sukurpto korupcijos skandalo, ar ne... Už to skandalo stovi šiandieninės Lenkijos politikos priešai. Taigi, nėra viskas taip paprasta. Europą valdančios grupuotės priešininkai taip pat yra atakuojami, nieko nepadarysi - tik taip galima vertinti tai, kas nutiko V.Orbanui. Žinoma, mes visiškai galėtume palaikyti V.Orbano politiką, jeigu jis taip stipriai neflirtuotų su rusais. Tačiau netgi protingiausi vyrai daro klaidų...

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (26)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ALYTUS: Valstybės ekstremalių situacijų komisija nutarė ekstremalios padėties valstybės mastu neskelbti; vis dėlto Pramonės rajone esančioms įmonėms komisija uždraudė dirbti.
  • SPRĘS: šeštadienį Bendruomenių Rūmų nariai susirinks į Didžiosios Britanijos parlamento nepaprastąjį posėdį, kad pritartų arba atmestų naują sutartį dėl „Brexit“ sąlygų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar tiesioginės išmokos Lietuvos ūkininkams turėtų būti didesnės?

balsuoti rezultatai

Ar mėgstate atostogauti vėsiuoju sezonu?

balsuoti rezultatai
reklama
VZ LOGO 2
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+9 +11 C

 +8 +9 C

 

+7 +9 C

+14 +16 C

+16 +18 C

 

 +16 +18 C

3 m/s

1-3 m/s

 

2-5 m/s