Kodėl į Jeruzalę žvelgiama kaip į kažką išskirtinio?nuotraukos

2017 gruodžio mėn. 06 d. 11:35:09 Perskaitė 1037

Po primygtinių perspėjimų dėl situacijos Artimuosiuose Rytuose paaštrėjimo JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) užvakar atidėjo savo sprendimą dėl JAV ambasados Izraelyje perkėlimo.

 

Prof. dr. Egdūnas Račius, Islamo tyrinėtojas:

Prieš šešis dešimtmečius Jungtinėms Tautoms gana nesėkmingai stengiantis padalyti Palestiną tarp palestiniečių ir žydų, Jeruzalės statusas pradžioje buvo pasiūlytas kaip išskirtinis - nei vieniems, nei kitiems, tačiau prižiūrimas JT. Pirminis planas buvo toks: jeigu susikurtų dvi valstybės, t.y. Palestina ir Izraelis, tai jų sostinės būtų kur nors kitur. Bet nutiko taip, kad susikūrusi Izraelio valstybė sugebėjo užimti vakarinę Jeruzalės dalį ir formaliai ją paskelbė savo sostine. Žydų akimis, visa nedaloma Jeruzalė turėtų būti žydų valstybės sostinė. Rytinė dalis nesusikūrus Palestinos valstybei tuo metu atiteko Jordanijos Karalystės globon. Šiuo požiūriu Jordanija taip pat turi tam tikrą pretenziją į Jeruzalę - nebūtinai kaip savo miestą ar juo labiau kaip savo sostinę, bet kaip miestą, kurį ji globojo iki 1967 metų, kai žydų valstybė išstūmė Jordanijos karines pajėgas ir okupavo Vakarų Krantą bei Rytų Jeruzalę. Taigi žiūrint grynai techniškai Rytų Jeruzalė yra okupuota ir jau 50 metų valdoma Izraelio. Tačiau tokias pačias pretenzijas į Jeruzalę kaip savo sostinę turi ir besikurianti Palestinos valstybė. Tačiau pridėkime kitus labai svarbius veikėjus palestiniečių pusėje, tokius kaip „Hamas“, - jie mano, kad visa Jeruzalė turėtų būti Palestinos valstybės sostinė, o žydai apskritai neturi teisės į valstybingumą toje teritorijoje.

Kodėl į Jeruzalę žvelgiama kaip į kažką išskirtinio? Todėl, kad visoms trims ten veikiančioms religinėms tradicijoms tai yra labai svarbi vieta. Žydams galbūt istoriškai ta vieta svarbiausia, nes jie ten turėjo savo senovinės valstybės sostinę ir šventovę. Krikščionims Jeruzalė svarbi dėl Jėzaus asmenybės ir dėl kitų tuo metu gyvenusių žmonių. O musulmonams jis tapo svarbi po to, kai VII amžiuje arabai nukariavo Palestiną, užėmė tą teritoriją ir pastatė labai svarbius musulmoniškus kulto pastatus. Taip pat svarbu, kad musulmonai yra tarsi „nusavinę“ iškiliausias judėjų krikščioniškosios tradicijos asmenybes, t.y. Jėzus musulmonams taip pat yra labai svarbus kaip asmuo, kaip pranašas, taip pat ir Abraomas, kuris svarbus tiek krikščionims, tiek judaistams. Taigi žiūrint iš islamiškosios perspektyvos, tai, kas yra brangu atskirai žydams ir krikščionims, kartu yra brangu ir musulmonams, kurie ten turi dar ir savo paveldą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net