respublika.lt

Kinija įtikino JAV netiekti Ukrainai MiG-29

(305)
Publikuota: 2022 lapkričio 28 16:57:00, Petras Šuliauskas
×
nuotr. 1 nuotr.
Kaip ir buvo galima tikėtis, Kinija dabartinėje situacijoje žaidžia savo žaidimą. Asociatyvi EPA-Eltos nuotr.

Kinija įtikino JAV neleisti perduoti Ukrainai tarybinių naikintuvų MiG-29, rašo „The Spectator". Leidinio teigimu, tai yra puikus neviešos, bet rimtos Pekino įtakos Vašingtonui ir Maskvai pavyzdys.

 

„The Specatator" šaltinio duomenimis, Kinija žinojo apie Rusijos planus užpulti Ukrainą. Nepaisant to, nebuvo imtasi jokių veiksmų, nes rusai viską pateikė kaip siekį susigrąžinti prarastas provincijas ir prisijungti jas prie Rusijos, teigiama straipsnyje.

Maskvos ir Pekino susitarimai

„The Spectator" atkreipia dėmesį, kad toks patikslinimas labai tiko Taivaną siekiančiai prisijungti Kinijai. Taip pat abiem šalims buvo aišku, kad konfliktas neturi trukdyti Pekine vykusiai žiemos Olimpiadai, kuri baigėsi vasario 20-ą, tai yra prieš keturias dienas iki intervencijos.

Šaltinis pabrėžė, kad Maskvai buvo labai svarbu, jog susitarimas su Pekinu taptų tarpusavio saugumo garantu, kurio Rusija siekė dešimtmečiais, bet vis negalėjo užsitikrinti.

Panašiai kaip ir NATO 5-as straipsnis, kuris numato, kad vieno aljanso nario užpuolimas reiškia visų užpuolimą, Pekinas ir Maskva įsipareigojo vienos iš šalių užpuolimo atveju suteikti karinę pagalbą. Taip pat buvo sutarta dėl galimų tokio užpuolimo priežasčių.

Šaltinis nurodė, kad paskutinis punktas, kuris numatė, kad faktiškai susitarimas negalios rusų užimtoms ukrainiečių teritorijoms, buvo įtrauktas Kinijos iniciatyva. Tai lėmė, kad Kijevo kontrpuolimas nebuvo vertinamas kaip Rusijos užpuolimas.

Visgi konfliktas išsiplėtė tiek, kad Pekinas sunerimo. Ir nors formaliai jis vis dar palaikė Maskvą, kinai ėmė nerimauti dėl to, kad Vladimiras Putinas perlenkė lazdą ir išprovokavo Vakarus vieningo fronto sukūrimui. Nepatiko Kinijai ir tas, kad jau vasario 27 d. Rusijos prezidentas V.Putinas užsiminė apie galimą branduolinio ginklo panaudojimą.

Naikintuvai MiG-29

Kai lenkai pasiūlė perduoti Ukrainai tarybinius naikintuvus MiG-29, kinai sunerimo. Nors jie buvo pagaminti prieš keliasdešimt metų ir vargu ar būtų pakeitę situaciją fronte, Pekinui buvo svarbu užsitikrinti, kad Kijevas negautų tokios paramos iš NATO narės. Nes tai būtų galima traktuoti kaip aljanso įsitraukimą į konfliktą.

Iš pradžių Vašingtonas naikintuvų perdavimo idėją palaikė, tačiau jau kovo 8 d. ją sukritikavo.

„The Spectator" šaltinis tokius pokyčius aiškina tuo, kad V.Putinui prabilus apie branduolinį ginklą, Pekinas pradėjo aktyviai bendrauti tiek su NATO narėmis, tiek su Rusijos generolais. Kinija norėjo išgauti Rusijos pažadą, kad branduolinis ginklas bus panaudotas tik kraštutiniu atveju.

Šie kontaktai leido JAV ir Kinijai sudaryti kiek neįprastą sandėrį - Vašingtonas pasirūpina, kad Ukraina negautų tarybinių naikintuvų, o Pekinas įtikina Maskvą nustoti „žvanginti" branduoline ginkluote.

„Tai suveikė. [JAV] nusprendė, kad lėktuvų tiekimas turėtų labai toli siekiančias pasekmes", - teigė šaltinis.

Šaltinio versija, Kinijos URM vadovo Vano I pastangomis, Kinija ir NATO faktiškai sutarė neeskaluoti rusų-ukrainiečių karinio konflikto. Rugsėjį vykusių susitikimų metu Vanas I pažadėjo NATO vadovybei panaudoti visus turimus svertus ir atgrasinti V.Putiną nuo minties panaudoti branduolinį ginklą. Mainais NATO pažadėjo, kad aljansas netieks Ukraina strateginės ginkluotės.

Šią versiją, netiesiogiai, patvirtina ir JAV politikai, kurie ir dabar pasisako prieš strateginės ginkluotės Ukrainai tiekimą. Kinija taip pat sustabdė ginklų pardavimą Rusijai ir apsiriboja informaciniu bei diplomatiniu palaikymu. Savo vaidmenį čia suvaidino ir Amerikos planuotų sankcijų grėsmė.

Kam šito reikia Kinijai?

Pekinas tikisi ne tik pagerinti santykius su NATO ir Europa, bet ir pabaigti karą Ukrainoje. Tiesa, karo pradžioje Pekino pozicija nebuvo aiški, nes jis abejoms šalims sakė tai, ką jos norėjo girdėti. Žodžiais Kinija ne kartą palaikė Rusiją ir kaltino JAV įtampos regione didinimu, tačiau tuo pat metu smerkė Maskvos veiksmus Ukrainoje.

Leidinio nuomone, Kinijos paramos iliuzija buvo viena iš tų daugelio klaidų, kurios paskatino Rusiją pradėti intervenciją. Reikalas tas, kad nepaisant savo retorikos, Pekinas su Vakarais santykius bando grįsti diplomatiniais būdais ir visais atvejais palaiko tik vieną pusę - savo paties.

Dar daugiau, rugsėjį vykusios JTO Generalinės asamblėjos kuluaruose buvo kalbama apie tai, kad Pekinas yra atviras dialogui ir pasirengęs stiprinti sąžiningumu ir tarpusavio pagarba paremtą draugystę su NATO.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
60
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (305)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s