respublika.lt

Katalonijoje nukentėjus 761 žmogui, premjeras teigia, kad nugalėjo demokratija

(0)
Publikuota: 2017 spalio 01 22:12:43, Irma Jančiauskaitė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Sekmadienį Katalonijoje laukiamas referendumas dėl nepriklausomybės. EPA-ELTA nuotr.

Smurtu pasižymėjęs Katalonijos referendumas dėl nepriklausomybės baigėsi - balsavietės duris užvėrė 21 val. Lietuvos laiku.

 

Per policijos ir gyventojų susirėmimus Katalonijoje nukentėjo mažiausiai 761 žmogus, remdamasis Katalonijos regionine vyriausybe skelbia dienraštis „El Pais“. Taip pat, anot Ispanijos vidaus reikalų ministerijos, sužeista 11 policijos ir Civilinės gvardijos pareigūnų.

Katalonijos valdžia skaičiuoja, kad balsavimo metu veikė apie 96 proc. balsavimo punktų. Tuo metu šaltiniai policijos pajėgose teigia, kad nei viena balsavietė neturėjo interneto ryšio nuo maždaug 8.30 val., todėl gyventojų balsai buvo registruojami rankiniu būdu - popieriumi ir rašikliu.

Referendumui pasibaigus, kalbėdamas per nacionalinę televiziją Ispanijos ministras pirmininkas Marianas Rachojus (Mariano Rajoy) sakė, kad uždraustasis plebiscitas Katalonijoje buvo „pasityčiojimas iš demokratijos esmės“.

Anot Ispanijos premjero, Katalonijoje nugalėjo įstatymų viršenybė, nes esą regione buvo blokuotas teismų uždraustas referendumas dėl nepriklausomybės. „Šiandien Katalonijoje neįvyko apsisprendimo referendumas. Įstatymų viršenybė tebegalioja visa apimtimi“, - sakė M. Rachojus.

Jis taip pat pagyrė policijos įsikišimą, nepaisydamas visuotinės kritikos dėl pareigūnų veiksmų, kai per susirėmimus sekmadienį nukentėjo šimtai gyventojų. „Turėjome padaryti tai, ką privalėjome. Šiandien nugalėjo demokratija, nes buvo laikomasi Konstitucijos“, - sakė Ispanijos lyderis.

Pakvietęs visas parlamentines partijas pirmadienį aptarti kilusią krizę, M. Rachojus tvirtino niekada užversiąs durų dialogui - bet tokiam, kuris esą paiso įstatymų ir demokratijos.

Katalonijos valdžia: 73 proc. balsaviečių veikia, nors policija šaudo guminėmis kulkomis

Beveik trys ketvirtadaliai balsavimo punktų Katalonijos krašte veikia normaliai, teigia Katalonijos regioninės valdžios atstovas. „73 proc. balsaviečių yra atviros“, - sakė Chordis Turulis (Jordi Turull).

Valdžios atstovas paragino kuo daugiau katalonų atiduoti savo balsą ir laikytis rimties.

Tuo metu Katalonijos prezidentas Karlas Pudžemonas (Carles Puigdemont) apkaltino Ispanijos policijos pareigūnus prieš balsuoti norinčius gyventojus panaudojus gumines kulkas.

Šiurkšti Ispanijos saugumo pajėgų reakcija prieš teismo uždraustą nepriklausomybės referendumą sukėlė pasipiktinimą Madrido veiksmais.

„Mūsų veiksmai nėra prieš ką nors nukreipti. Mes tai darome dėl savo orumo ir savo emancipacijos“, - žurnalistams sakė 48-erių katalonas Chosė Marija, balsavietėje Barselonos priemiestyje laukiantis nuo 3 val. ryto. Jis toks ne vienas - nepabūgę lietaus sekmadienį į referendumą dėl Katalonijos, Ispanijos turtingiausio regiono, nepriklausomybės susirinko tūkstančiai žmonių.

Tuo metu Ispanijos centrinė valdžia tvirtina turinti sustabdyti plebiscitą, nes taip nurodė Konstitucinis teismas. Be to, anot pareigūnų, katalonų separatistai nepajėgūs užtikrinti sąžiningo ir laisvo balsavimo.

Katalonijos valdžia teigia, kad referendumas įvyks, kaip planuota

Sekmadienio rytą Katalonijos regioninė valdžia paskelbė, kad gyventojai galės balsuoti referendume dėl nepriklausomybės, kaip planuota, nepaisant Madrido centrinės valdžios suvaržymų, kuriais siekiama užkirsti kelią neteisėtam balsavimui.

„Šiandien vyriausybė gali pavirtinti, kad apsisprendimo referendumas įvyks - ne taip, kaip norėjome, bet (demokratija) bus užtikrinta“, - spaudos konferencijoje sekmadienio rytą sakė Katalonijos vyriausybės atstovas Chordis Turujis (Jordi Turull).

Remiantis Ispanijos dienraščio „El Pais“ duomenimis, Katalonijos regioninė valdžia paskelbė, kad plebiscitas bus visuotinis, o tai reiškia, jog norintys balsuoti galės tai padaryti bet kuriame balsavimo punkte. Taip pat leidžiama balsuoti be voko.

Dėžės su balsavimo biuleteniais rytą buvo atgabenamos privačiais automobiliais.

Balsavimo punktai Katalonijoje turi būti atidaryti 9 val. (10 val. Lietuvos laiku).

Ispanijos civilinė gvardija ir nacionalinė policija sekmadienį kol kas neįsikišo į numatomo referendumo procesą.

Sekmadienį Katalonijoje laukiama referendumo dėl nepriklausomybės

Katalonijos referendumo dėl nepriklausomybės išvakarėse prie numatytų balsavimo punktų susirinko minios šio autonominio regiono gyventojų. Ispanijos centrinė valdžia katalonų plebiscitą jau anksčiau paskelbė neteisėtu ir uždraudė, informuoja BBC.

uo metu regiono valdžia tikina, kad referendumas įvyks, o balsadėžės paruoštos ir laukiami gyventojų balsai.

Atsiskyrimo šalininkai šeštadienio vakarą užėmė dalį mokyklų, kurios yra numatytos kaip balsavimo vietos. Ispanijos policija teigia, kad mokyklas užėmę gyventojai bus iš jų pašalinti.

Referendumo organizatoriai rinkėjus paragino rinktis prie balsadėžių jau nuo 5 val. (6 val. Lietuvos laiku) ir „apginti“ balsavimo punktus iki kol 9 val. (10 val. Lietuvos laiku) oficialiai prasidės balsavimas. Gyventojai buvo paraginti taikiai priešintis bet kokiems policijos veiksmams.

Balsalapiuose katalonams užduodamas tik vienas klausimas: „Ar norite, kad Katalonija taptų nepriklausoma respublika?“. Rinkėjams paruošta po dvi balsadėžes - paženklintas žodžiais „Taip“ ir „Ne“.

Plebiscito išvakarėse įvairiuose Ispanijos miestuose, tarp jų - ir Katalonijos sostinėje Barselonoje, tūkstančiai demonstrantų pasisakė už Ispanijos vienybę. Jie laikė iškėlę Ispanijos vėliavas ir plakatus su užrašais „Katalonija yra Ispanija“.

Kaip pranešta anksčiau, šeštadienį Ispanijos civilinė gvardija atliko patikrą Katalonijos telekomunikacijų ir informacinių technologijų centre, kad įsitikintų, ar išjungtos kompiuterių programos spalio 1 d. referendumui dėl nepriklausomybės. Penktadienį Katalonijos Aukščiausiasis teismas davė nurodymą regiono vadovybei užblokuoti 29 programas, kurios gali būti panaudotos balsams skaičiuoti arba elektroniniam balsavimui per plebiscitą.

Ispanijos valdžia tvirtina, kad referendumo nebus, tačiau Katalonijos vyriausybė įsitikinusi, jog balsavimas įvyks.

Referendume jau balsavo katalonų lyderis, Barselonoje sužeisti du žmonės

Katalonijos vyriausybės vadovas Karlas Pudžemonas (Carles Puigdemont) atidavė balsą centrinės Ispanijos valdžios uždraustame referendume dėl nepriklausomybės.

Katalonų lyderis balsavo Kornėja del Tori miestelyje, maždaug už 110 km į šiaurės rytus nuo Barselonos. K. Pudžemonui nepavyko atiduoti savo balso jam priskirtame balsavimo punkte gretimame San Chulija De Ramis miestelyje, nes rinkėjų prie balsadėžių ten neprileido policijos pareigūnai.

Remiantis naujausiais duomenimis, per policijos pareigūnų ir separatistų šalininkų susirėmimus Barselonoje pralietas kraujas - sužeisti mažiausiai du žmonės, skelbia AFP.

Ispanijos centrinės valdžios atstovas Katalonijoje Enrikas Miljo (Enric Millo) sekmadienį sukritikavo Katalonijos policijos pareigūnus, kad šie nepakluso nurodymui ir neuždarė balsavimo punktų.

„Katalonijos policijos pareigūnams buvo liepta blokuoti nelegalų referendumą ir neleisti atsidaryti rinkimų punktams. Deja, daugumoje vietų šis nurodymas nebuvo įvykdytas. Politikavimas įveikė profesionalumą“, - sakė E. Miljo.

Tuo metu Ispanijos vidaus reikalų ministerija paragino visus piliečius bendradarbiauti operacijose Katalonijoje ir paklusti tiesioginiam teismo nurodymui konfiskuoti visą referendumo medžiagą.

Barselonos merė Ada Kolau (Ada Colau) savo tviterio paskyroje apgailestavo, kad „bailys ministras pirmininkas mūsų miestą užtvindė policijos pareigūnais. Barselona, taikos miestas, nebijo“.

Ispanijos centrinės valdžios atstovai Katalonijoje teigia, kad policijos įsikišimas buvo būtinas, norint sustabdyti teismo uždraustą plebiscitą dėl nepriklausomybės. „Buvome priversti padaryti tai, ko visai nenorėjome“, - spaudos konferencijoje kalbėjo Ispanijos vyriausybės delegatas Katalonijoje E. Miljo. Sekmadienį, prasidėjus balsavimui, ir referendumo išvakarėse policija įsiveržė į keletą balsavimo punktų ir paėmė balsadėžes.

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį dešimtyse balsavimo vietų buvo atgabenti balsalapiai ir balsadėžės, nors prieš tai Madridas teigė sėkmingai užkardęs nelegalų referendumą.

Katalonų valdžia skaičiuoja daugiau nei 2,3 tūkst. balsavimo punktų, kur laukiami per 5,3 mln. balsavimo teisę turinčių piliečių. Referendumas turėtų vykti nuo 9 iki 20 val. (10-21 val. Lietuvos laiku).

Rinkėjų aktyvumas yra kritiškai svarbus atsiskyrimo rėmėjams: daug prie balsadėžių atėjusių žmonių sustiprintų separatistų nepriklausomybės siekį, o mažas balsavusiųjų skaičius, - priešingai, neleistų į atsiskyrimo idėją žiūrėti rimtai.

Per pastarąsias kelias dienas Ispanijos teisėjai ir prokurorai nurodė konfiskuoti su referendumu susijusią medžiagą, įskaitant milijonus balsalapių, uždaryti su plebiscitu susijusias interneto svetaines ir sulaikyti svarbiausius referendumo organizatorius.

Katalonijos valdžia: nukentėjo 337 žmonės

Savo tviterio paskyroje Katalonijos regioninė vyriausybė paskelbė, kad vykstant nepriklausomybės referendumui dėl „Ispanijos nacionalinės policijos smurto“ nukentėjo 337 žmonės.

Naujausią informaciją apie sužeistuosius patvirtino Katalonijos valdžios atstovai ir regiono Sveikatos departamentas.

Savo ruožtu Ispanijos vyriausybė pranešė, kad per neramumus nukentėjo 11 policijos ir Civilinės gvardijos pareigūnų.

Agentūra AFP patikslina, kad sekmadienį sužeistas 91 žmogus, o iš viso ligoninėse ir sveikatos centruose apsilankė 337 žmonės. Vienas gyventojas patyrė rimtą akies traumą, kai į jį pataikė policijos pareigūnų paleista guminė kulka.

Pareigūnai katalonams neleidžia balsuoti, konfiskuodami balsalapius ir balsadėžes. Susirėmime su protestuotojais Barselonoje policija panaudojo gumines kulkas ir lazdas.

Prieš referendumo pradžią Katalonijos valdžia paragino gyventojus atsispausdinti savo balsalapius namuose ir balsą atiduoti bet kurioje balsavietėje, jei jiems priskirtoji yra neprieinama.

Škotijos lyderė pasmerkė Ispanijos valdžios veiksmus

Škotijos premjerė Nikola Stardžen (Nicola Sturgeon) sekmadienį savo tviterio paskyroje pareiškė paramą Katalonijos referendumui dėl nepriklausomybės ir sukritikavo Ispanijos centrinės valdžios smurtinį atsaką.

„Vis didesnį nerimą kelia vaizdai iš Katalonijos. Nepriklausomai nuo požiūrio į nepriklausomybę mes visi kartu turėtume pasmerkti tai, ką matome, ir paraginti Ispaniją pakeisti savo kursą, kol neatsirado rimtai nukentėjusiųjų. Leiskite žmonėms taikiai balsuoti“, - savo žinutėje socialiniame tinkle rašė Škotijos lyderė.

2014 m. vykstant referendumui dėl Škotijos nepriklausomybės, N. Stardžen vadovavo norinčiųjų atsiskirti stovyklai. Tąkart referendumą laimėjo vienybės šalininkai.

Pernai įvykęs referendumas dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) pakurstė Škotijos nacionalistų ambicijas dar kartą pamėginti pasiekti, kad šis kraštas taptų nepriklausomas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s