respublika.lt

Kaip tvarkosi pasaulio šalys su pandemija: Lietuva - tarp agresyviausių

(118)
2021 lapkričio 26 14:56:27
Petras ŠULIAUSKAS

„Vakaro žinios" neseniai rašė, jog vienus griežčiausių ribojimų Europoje turintys italai yra pakraupę nuo to, kas vyksta Lietuvoje, ir lygina čia galiojančią tvarką su Pietų Afrikos Respublikoje veikusiu apartheido režimu. Mūsų Vyriausybė pasistengė „pateisinti" italų požiūrį ir net patvirtino galimybių pasus vaikams nuo 12-os metų. O kokie reikalavimai priimti kitur?

×
nuotr. 7 nuotr.
Štai taip italai Romoje protestuoja prieš vietinius galimybių pasus. EPA-Eltos nuotr.

Kaip gyvena Kinija

Leidimai su QR kodais Kinijoje galioja nuo 2020 m. balandžio. Be tokio leidimo asmuo negali patekti į viešbutį, restoraną parduotuvę, net į gyvenamųjų namų kompleksą.

Specialios programėlės, kurias sukūrė įmonės „Alibaba" ir „Tencent", leidžia įvertinti kiekvieno naudotojo užsikrėtimo riziką. Pagal ją asmeniui priskiriamas vienos iš trijų spalvų QR kodas. Žalia spalva leidžia žmogui judėti laisvai, geltona reiškia savaitinę saviizoliaciją, raudona - privalomą 14-os dienų karantiną. Kodo spalva gali greitai pasikeisti. Taip gali nutikti sveikam žmogui apsilankius vietoje, kurioje užfiksuotas koronaviruso protrūkis.

Elektroniniuose sertifikatuose sukaupta ir nemažai asmeninių duomenų. Juose yra ne tik asmens vardas, pavardė, lytis, gyvenamosios vietos adresas, telefono numeris, bet ir sertifikato savininko ligos istorija, duomenys apie kontaktus su kitais asmenimis bei judėjimo istorija. Mat programėlė fiksuoja vietą, kurioje žmogus gyveno tam tikrą laiką.

Beje, QR kodų sistema taikoma ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams. Internete sparčiai plinta vaizdo įrašas iš kinų lopšelio-darželio, į kurį mažyliai keliauja „papuošti" ant kaklų kabančiais didžiuliais QR kodais. Be jų, filmuką įkėlusių asmenų teigimu, vaikai negali gauti sveikatos sertifikato ir lankyti ugdymo įstaigos.

„Lyderis" Izraelis

Ilgą laiką Izraelis buvo vadinamas vakcinacijos ir kovos su koronavirusu lyderiu, tačiau vėliau situacija ėmė sparčiai blogėti. Nepaisant to, vis dar yra šalių, kone aklai sekančių šios valstybės pavyzdžiu.

Vadinamųjų žaliųjų pasų su QR kodais sistemą Izraelis įvedė 2021 m. vasarį. Pusę metų galiojantį dokumentą gali gauti tik tie asmenys, kurie paskiepyti visais vakcinos komponentais arba persirgę koronavirusu. Gavę teigiamą serologinio tyrimo, patvirtinančio reikiamą antikūnų kiekį organizme, rezultatą, Žaliąjį pasą gauna iki 2022 m. kovo 31 d. Neigiamą PGR turintys suaugusieji leidimais gali naudotis 3 paras, vaikai - savaitę. Neigiamas greitojo testo rezultatas galioja tik parą.

Be Žaliojo paso Izraelyje negalima lankytis kultūros ir sporto renginiuose, teatruose, parodose, viešojo maitinimo įstaigose, studijuoti aukštosiose mokyklose. Taip pat tokiems asmenims užsidarė gatvės renginiai, kuriuose susirenka daugiau negu 100 žmonių, ir maldos namai, kuriuose būna daugiau negu 50 besimeldžiančiųjų. Be sertifikato neleidžiama apsistoti viešbučiuose, tačiau tinka ir kitoje šalyje ne vėliau kaip per pastarąsias 72 valandas padaryto PGR testo neigiamas rezultatas.

Vietų ir renginių, kuriuose galima lankytis turint Žaliąjį pasą, sąrašas nuolat atnaujinamas. Tarkime, spalio 28 d. sprendimu, be leidimo negalima dalyvauti maratonuose ir atvirame ore organizuojamuose renginiuose.

Pasižvalgykime po Italiją

Teiginiai, kad Italijoje galioja vieni griežčiausių ribojimų visoje Europoje, turi rimtą pagrindą. Nuo rugpjūčio 6 d. vyresni negu 12-os metų vaikai be šalyje veikiančio Žaliojo paso nebegali gauti tam tikrų paslaugų. Išduodamas itališkas GP (Green pass) tiems, kas vakcinavosi nuo koronaviruso, persirgo juo arba turi neigiamą PGR testo rezultatą (sutapimas? - aut. past.).

Kalbant konkrečiau, be GP negalima būti barų ir restoranų viduje, masiniuose renginiuose, lankytis teatruose, muziejuose ir sporto salėse. Nuo rugsėjo 1-osios QR kodų reikalaujama skrendant tiek vietiniais, tiek tarptautiniais aviareisais, keliaujant tarpmiestiniais ir greitaisiais traukiniais, tolimojo susisiekimo autobusais bei laivais, keltais. Bet net ir tokiu atveju žmonėms netrukdoma įsigyti maisto prekių, drabužių, namų apyvokos daiktų ar užsukti į degalines.

Rugsėjį įstatymu buvo numatyta, kad įmonės GP neturinčių asmenų nebegalės įleisti į jų darbo vietas. Šis sprendimas, realiai pradėjęs galioti spalio 15 d., sukėlė italų nepasitenkinimą ir tapo masinių streikų, kurių metu buvo blokuoti tiek keliai, tiek uostai, priežastimi. Užkirsti kelią GP įvedimui italams nepavyko, tačiau valdžia pradėjo svarstyti galimus kompromisinius variantus. Tikėtina, kad kokia nors alternatyva bus rasta, nes kitu atveju GP reikalavimus pažeidusių darbdavių laukia rimti nemalonumai. Pirmą kartą įkliuvus teks sumokėti nuo 400 iki 1000 eurų siekiančią baudą. Pakartotinio nusižengimo atveju suma padvigubės. Žaliojo paso neturinčių darbuotojų laukia 600-1500 eurų dydžio bauda bei nušalinimas nuo darbo be jokių išmokų. Su tokia sistema nesutinkantys italai tai vadina šalies gyventojų genocidu.

Kultūringoji Prancūzija

Prancūzijoje QR kodus turintys „sanitariniai leidimai", kitaip dar vadinami sveikatos leidimais, įsigaliojo liepos 21 d. Jų buvo reikalaujama tuomet, kai asmuo norėjo patekti į laisvalaikio ar kultūros renginių erdvę, kurioje telpa daugiau negu 50 žmonių. Norint gauti leidimą, reikia būti pasiskiepijusiu, persirgusiu arba turėti neigiamą testo rezultatą.

Nuo rugpjūčio 9 d., matyt, irgi nepasiekus nurodytų vakcinacijos apimčių, šalyje buvo įvesti griežtesni ribojimai. Leidimų neturintys asmenys nebegalėjo patekti net į tas erdves, kuriose telpa mažiau negu 50 žmonių. Šie draudimai buvo taikomi ne tik barams, restoranams ir kavinėms, bet ir prekybos centrams, ligoninėms, senelių prieglaudoms bei medicininėms-socialinėms įstaigoms. Ribojimai galiojo ir masiniams renginiams.

Sveikatos leidimo reikalaujama iš norinčiųjų keliauti traukiniais arba lėktuvais. Viešajam miesto transportui tokie reikalavimai nėra keliami. Nuo rugsėjo 30 d. dokumentas tapo privalomas ir 12-os metų bei dviejų mėnesių amžiaus asmenims.

Beje, spalio 15 d. šalies valdžiai panaikinus nemokamą testavimą skiepytis nenorintiems asmenims, prancūzai, nieko nelaukę, išėjo į gatves. Spalio 16 d. vidaus reikalų ministerija pranešė apie 171 protesto akciją, kurioje, preliminariais skaičiavimais, dalyvavo daugiau negu 40 tūkst. žmonių.

Protestai Prancūzijoje vyko ir lapkričio viduryje. Preliminariai informacija, lapkričio 18 d. į gatves protestuoti išėjo ne tik sostinės Paryžiaus, bet ir Bezje, Ekso, Foiks ir kitų miestų gyventojai. Įdomu tai, kad protestuoti prancūzai moka ne tik masiškai, bet ir išradingai. Internete apstu vaizdo įrašų, kuriuose užfiksuoti iškylas šalia sveikatos leidimų reikalaujančių kavinių rengiantys ir į jas neinantys žmonės. Taip pat galima pamatyti, kaip didelis būrys prancūzų įsiveržia į kokią nors „leidimų" reikalaujančią prekybos vietą, nušluodami visus užtvarus ir tikrintojus, prisikrauna pilnus vežimėlius prekių ir palieka juos šalia kasų.

Tuo pat metu kaimyninėje Vokietijoje tokių griežtų reikalavimų, susijusių su GP, nėra. Didžiausią visuomenės nepasitenkinimą sukėlė spalio 11 d. panaikinti nemokami greitieji testai.

Svajonių šalis?

Kovidiniai pasai veikia ne visoje JAV teritorijoje, o tik kai kuriose valstijose: Kalifornijoje, Kolorade, Havajuose, Ilinojuje, Luizianoje, Mičigane, Minesotoje, Niudžersyje, Niujorke ir Virdžinijoje. Ir kiekvienoje valstijoje yra tam tikrų niuansų.

Tarkime, Niujorke veikia QR kodus turinčių skiepų pasų programa, žinoma kaip „Raktas nuo Niujorko" (Key to NYC). Norint gauti šį „raktą", visi gyventojai, pradedant 12-os metų vaikais, turi būti paskiepyti bent viena vakcinos doze.

Leidimas reikalingas norint pavalgyti viešojo maitinimo įstaigose, sportuoti uždarose erdvėse ir dalyvauti uždarose patalpose vykstančiose veiklose - lankytis kino teatruose, muziejuose, koncertuose, sporto varžybose ir t.t. Įmonės taip pat įpareigotos tikrinti visų darbuotojų ir klientų nuo 12-os metų vakcinacijos statusą.

Spalį dalį anksčiau galiojusių ribojimų sugrąžino Nevados valstija. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, kovidinių „pasų" neturintys lankytojai neįleidžiami į Las Vegaso kazino ir pasilinksminimo įstaigas.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (118)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KROVINIAI: Rygos uostas pranešė per praėjusius metus perkrovęs 21,499 mln. tonų krovinių – tai 9,3% mažiau nei 2020 m.
  • MAŽĖJIMAS: Kinijos populiacija sensta – darbingo amžiaus žmonių, kuriems nuo 16 iki 59 metų, per dešimtmetį sumažėjo daugiau nei 7 proc. punktais – nuo 70% iki 62,5%.
  • AUGIMAS: Praėjusią savaitę elektros kainos Baltijos šalyse didėjo, labiausiai elektra brango Lietuvoje – 20 proc., iki 172,38 Eur/MWh.
  • DRAUDIMAS: Pirmoji pasaulio teniso raketė Novakas Džokovičius po jo vizos atšaukimo negalės atvykti į Australiją trejus metus, patvirtino šios šalies federalinė vyriausybė.
  • PLANAI: Antradienį Seimas ketina imtis net trijų Konstitucijos pataisų.
  • AUGIMAS: 10 turtingiausių pasaulio vyrų per pirmuosius dvejus koronaviruso pandemijos metus, pasaulyje augant skurdui ir nelygybei, savo turtus padvigubino, sakoma pirmadienį paskelbtoje ataskaitoje.
  • TRŪKUMAS: 2021-aisiais su darbuotojų trūkumu susidūrė daugiau nei pusė Užimtumo tarnybos apklaustų darbdavių.
  • METINĖS: Pirmadienį Lietuvoje bus minimos Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Krašto apsaugos savanorių pajėgų įkūrimo 31-osios metinės.
  • EKONOMIKA: Kinijos ekonomika praėjusiais metais augo 8,1%, palyginti su 2020 rodikliu, kas 0,3% procentiniais punktais atsiliko nuo prognozių.
  • RESPIRATORIAI: Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per renginius uždarose erdvėse privalu dėvėti respiratorius, atvykus iš užsienio ar turėjus kontaktą su sergančiuoju namuose, darbe izoliuotis bus galima trumpiau.
Daugiau

Dienos klausimas

Kas jus dabar labiau neramina - piliečių vidinis susipriešinimas ar valstybės išorinės grėsmės?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių šiemet įvykusių įvykių galėtumėte įvardinti kaip „Metų įvykį“?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0 +4 C

-4 +2 C

 

-6 +4 C

-1 +2 C

-4 +2 C

 

+1 +4 C

0-13 m/s

0-7 m/s

 

0-9 m/s