JAV senatoriai siūlo griežtas sankcijas Turkijai, jei ši nesitrauks iš Sirijosnuotraukos (1)

2019 spalio mėn. 10 d. 08:34:21 Perskaitė 669

Dvipartinė JAV senatorių grupė paskelbė sutarę dėl griežtų sankcijų NATO sąjungininkei Turkijai, jei šios šalies karinės pajėgos nesitrauks iš kaimyninės Sirijos.

 

Respublikonas senatorius Lindsey Grahamas ir demokratas Chrisas Van Hollenas pateikė įstatymo projektą, kuriuo būtų įšaldomas visas Turkijos politinių lyderių turtas Jungtinėse Valstijose – įskaitant prezidento Recepo Tayyipo Erdogano, viceprezidento Fuato Oktay'aus ir gynybos ministro Hulusi Akaro.

Taip pat būtų įvedamos sankcijos subjektams, kurie bendradarbiauja su Turkijos kariuomene ar naftos bei dujų bendrovėmis, aprūpinančiomis šalies karines pajėgas.

L. Grahamas ir keli kiti JAV parlamentarai ne juokais supyko dėl staigaus prezidento Donaldo Trumpo įvykdyto JAV karių patraukimo iš pozicijų Sirijos šiaurėje, tokį žingsnį vadindami kurdų pajėgų išdavyste ir žalios šviesos uždegimu ilgai planuotai Turkijos karinei operacijai. Kurdai ilgus metus padėjo JAV kovoje su „Islamo valstybės“ (IS) džihadistais.

„Nors administracija ir atsisako veikti Turkijos atžvilgiu, aš tikiuosi didelio palaikymo iš abiejų partijų“, – tviteryje rašė L. Grahamas.

Pagal įstatymo projektą, sankcijos įsigaliotų vos prezidentui D. Trumpui pasirašius atitinkamą įstatymą. Jos galiotų tol, kol Vyriausybė neužtikrintų Kongreso, kad Turkija nebeveikia viena, ir kol Ankara nepatrauktų savo pajėgų iš teritorijų, okupuotų nuo karinės operacijos pradžios trečiadienį.

„Šios sankcijos iškart turės didelių pasekmių R. T. Erdoganui ir jo kariuomenei“, – tviteryje tikino C. Van Hollenas.

Šiuo metu nevyksta Kongreso sesija, todėl mažai tikėtina, kad iki kitos savaitės bus imtasi kokių nors priemonių. Atstovų Rūmų ir Senato sesija prasideda kitą antradienį.

D. Trumpas pernai įvedė sankcijas Turkijai, dėl kurių šalies valiuta – lira – patyrė didžiulį nuosmukį. Tai įvyko dėl to, kad Turkija suėmė amerikiečių pastorių Andrew Brunsoną.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net