JAV rinkimai baigėsi lygiosiomisnuotraukos

2018 lapkričio mėn. 08 d. 08:39:38 Perskaitė 1101

JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) užvakar vykusius vidurio kadencijos Kongreso rinkimus pavadino „didžiule sėkme“, nepaisant to, kad jo Respublikonų partija neteko Atstovų Rūmų kontrolės. Jam oponuojantys demokratai taip pat džiaugėsi pergale, o politologai teigia, kad rinkimuose laimėjo abi pusės.

 

„Didžiulė sėkmė šiąnakt. Ačiū visiems!“ - tviteryje rašė D.Trampas. Respublikonai prarado daugumą Atstovų Rūmuose, tačiau išlaikys daugumą Senate. Demokratai pirmą kartą per aštuonerius metus kontroliuos žemuosius JAV Kongreso rūmus - Atstovų Rūmus. Demokratai ateityje čia turės 299 mandatus, respublikonai - 206.

Vadinamuosiuose vidurio kadencijos rinkimuose valdžioje esančio prezidento partija dažniausiai patiria nuostolių. Ekspertai prognozavo, kad respublikonai šiuose rinkimuose neteks daugumos Atstovų Rūmuose, o tai apsunkins D.Trampo valdymą. Kad respublikonai išlaikys Senatą, buvo tikėtasi.

Demokratai nuo sausio, kai pradės dirbti naujai išrinkti Atstovų Rūmai, gali pradėti prieš D.Trampą daugybę tyrimų. Jų rezultatai gali sudaryti sąlygas D.Trampo apkaltai. Tam Atstovų Rūmuose užtenka paprastos daugumos. Vis dėlto apkaltai turi pritarti mažiausiai 67 senatoriai iš 100, o to tikėtis neįmanoma. Respublikonų senatoriai iki šiol tvirtai remia savo prezidentą.

Rinkimuose netrūko netikėtumų. 29 metų amžiaus demokratė Aleksandrija Okasio-Kortes (Alexandria Ocasio-Cortez) įeis į istoriją kaip jauniausia kada nors į Kongresą išrinkta moteris, demokratės Ilhan Olmar ir Rašida Tlajib (Rashida Tlaib) taps pirmosiomis į Kongresą išrinktomis musulmonėmis, o demokratės Šarisė Deivid (Sharice David) ir Debra Haland (Debra Haaland) - pirmosiomis į Kongresą išrinktomis JAV indėnėmis.

Politologas Linas Kojala:

- Kai abi pusės - tiek demokratai, tiek respublikonai - sako, kad iškovojo pergalę, tenka sutikti, kad abi jos yra savotiškai teisios. Tiesą sakant, rezultatai tik parodė, kad nė vienai pusei šie rinkimai nebuvo nei labai tragiški, nei labai geri. Atstovų Rūmuose demokratai iškovojo daugumą, bet jie tikėjosi viską šluojančios savo pergalės bangos, o respublikonai išlaikė savo pranašumą Senate. Vis dėlto demokratų dauguma Atstovų Rūmuose dabar gerokai apsunkins sprendimų priėmimą D.Trampui, tačiau to ir buvo galima tikėtis dabartinėje politinėje situacijoje, juo labiau kad demokratams nelaimėti bent jau Atstovų Rūmų būtų tiesiog tragedija...

Dabar šnekama, kad skirtingų politinių jėgų dominavimas Kongrese ir Senate užtikrins, jog nebeliks nekontroliuojamo „valdžios buldozerio“... Bet to „buldozerio“ juk nebuvo ir iki šių rinkimų. Mes matėme, kad Kongresas anaiptol ne visada pritardavo kai kurioms D.Trampo iniciatyvoms, lygiai taip pat ir iš Kongreso ateinančioms iniciatyvoms ne visada D.Trampas skubėdavo pritarti. Pavyzdžiui, sankcijų Rusijai klausimu prezidentas nenorėjo, kad jo galios būtų apribotos, bet būtent respublikonų dauguma, aišku, su demokratų pritarimu, priėmė sprendimą, kad sankcijas reikia ratifikuoti Kongrese. Arba kitas pavyzdys - D.Trampo siūlymai statyti sieną su Meksika buvo gana skeptiškai priimti respublikonų dominuojamame Kongrese. Taigi, „buldozerio“ nebuvo, tačiau demokratai, kurie taip bijo D.Trampo, dabar sakys, kad gavo daugiau instrumentų jam kontroliuoti ir šia prasme jie, žinoma, teisūs, nes D.Trampui bus sunkiau priimti bei derinti savo sprendimus.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net