JAV ragina Irako vyriausybę surengti pirmalaikius rinkimusnuotraukos (3)

2019 lapkričio mėn. 11 d. 09:55:52 Perskaitė 1154

Žmogaus teisių grupei paskelbus, kad protestai Irake perauga į skerdynes, JAV paragino Bagdadą surengti pirmalaikius rinkimus ir įgyvendinti rinkimų reformą.

 

Protestai Bagdadą ir pietinę valstybės dalį krečia nuo spalio 1 d., jais reikalaujama valdymo sistemos pakeitimų. Per šį demonstracijų laikotarpį jau žuvo šimtai žmonių.

Sekmadienį pietiniame Nasirijos mieste buvo nušauti trys protestuotojai, o Bagdade dešimtys demonstrantų sužeisti. Nuo šeštadienio žuvo 15 protestuotojų.

Nors savaitgalį būta daug aukų, sekmadienį Bagdade pagrindinėje protestuotojų stovykloje Tahiro aikštėje aktyvistai vis tiek išdrįso persigrupuoti, o dar šimtai kitų demonstrantų susirinko į Kalanio aikštę.

Protestuotojai mėgino nugriauti policijos pareigūnų, norėjusių atskirti Tahiro ir Kalanio aikštes, pastatytas dideles betonines pertvaras.

„16 metų vyriausybė dėl mūsų nedarė nieko, o dabar tiesiog šaltu veidu žudo“, – sakė vienas protestuotojas. Medikų atstovas teigė, jog Kalanio aikštėje sekmadienį buvo sužeista apie 30 žmonių.

„Tai virsta skerdynėmis, – teigė „Amnesty International“ regiono vadovė Heba Morayef. – Visi valdžios pažadai dėl reformų ar tyrimų skamba tuščiai, kol saugumo pajėgos toliau šaudo ir žudo protestuotojus.“

Parlamento žmogaus teisių komiteto atstovai pranešė, kad nuo protestų pradžios žuvo 319 žmonių – protestuotojų ir saugumo pajėgų. Jie sakė, jog netoli demonstracijų vietų veikia snaiperiai, prieš protestuotojus taip pat pasitelkiami medžiokliniai šautuvai.

Jungtinių Tautų misija Irake (UNAMI) perspėjo dėl to, kad Irake „įsivyravo baimės atmosfera“, ir pasiūlė konkrečius žingsnius krizei šalyje įveikti.

UNAMI paragino „maksimaliai apriboti susidorojimą su protestuotojais – uždrausti šaudyti, taip pat naudoti kitus ne mirtinus ginklus, pavyzdžiui ašarinių dujų kanistrus.

Jungtinių Tautų atstovai paragino paleisti demonstrantus ir surengti tyrimą dėl smurto prieš aktyvistus ir medikus.

UNAMI taip pat reikalavo, kad per keletą ateinančių savaičių ar mėnesių būtų priimta rinkimų ir konstitucinių reformų, pareikšti kaltinimai su korupcija susijusiems asmenims, priimta įstatymų, užkertančių kelią kyšininkavimui.

Sekmadienį Baltieji Rūmai taip pat paskelbė, kad Irako vyriausybė turi „sustabdyti prieš protestuotojus nukreiptą smurtą ir įgyvendinti prezidento Barhamo Saleho pažadą patvirtinti rinkimų reformą ir surengti pirmalaikius rinkimus“.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net