Iranas ir Amerika: kam naudingas konfliktas?nuotraukos (22)

2019 liepos mėn. 11 d. 16:58:08 Perskaitė 3888

JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) užvakar dar kartą įspėjo Iraną dėl to, kad šis sulaužė savo įsipareigojimus dėl urano sodrinimo lygio. Tačiau niekas nešneka apie tai, kad sulaužyti visi įmanomi įsipareigojimai Irano atžvilgiu.

 

„Iranas daro labai daug blogų dalykų... ir tegul jie geriau būna atsargūs“, - reporteriams Baltuosiuose rūmuose sakė JAV prezidentas.

Prieš kelias dienas Irano vyriausybė paskelbė, kad urano prisodrinimo laipsnį, kuris numatytas 2015 metais pasiektame daugiašaliame branduoliniame susitarime, padidins 3,67 proc.

Naujausias D.Trampo įspėjimas pasirodė po to, kai Jungtinių Tautų (JT) inspektoriai patvirtino, kad Teheranas padidino urano sodrinimo laipsnį iki didesnio nei jam buvo leidžiama pagal daugiašalį branduolinį susitarimą. Dar savaitę anksčiau Teheranas viršijo susitarimu įtvirtintą 300 kg mažai prisodrinto urano atsargų limitą.

Daugiašaliu susitarimu tarp Irano ir galingųjų pasaulio valstybių buvo siekiama užkirsti Iranui kelią pasigaminti branduolinę bombą. Mainais už tai Iranui buvo atšauktos ekonominės sankcijos. Tačiau JAV pernai vienašališkai pasitraukus iš susitarimo ir atnaujinus griežtas ekonomines sankcijas Irano bankininkystės ir naftos sektoriams, susitarimo ateitis tapo neaiški.

Atnaujinus sankcijas, Irano ekonomika patyrė nuosmukį ir Teheranas ragino likusias susitarimo šalis padėti jam apeiti JAV sankcijas. Palaipsniui paaiškėjo, kad ši užduotis nėra paprasta, ir praėjus metams po JAV pasitraukimo iš susitarimo, Iranas pareiškė, kad neteko kantrybės dėl Europos šalių neveiklumo ir nustos laikytis kai kurių įsipareigojimų pagal branduolinį susitarimą.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas:

Gyvendami Lietuvoje mes į pasaulį žiūrime per „auksinio milijardo“ prizmę. Bet pasaulyje yra dar 6 milijardai gyventojų, kurie nebūtinai turi žiūrėti į reikalus taip pat, kaip mes. Ir netgi to milijardo, kuriam mes tarsi priklausome, rėmuose mes į reikalus žiūrime ne tiek savo akimis, kiek pirmiausia per anglosaksų interesų prizmę. Kurie ir yra tikrieji šio „auksinio milijardo“ vadai visom prasmėm, o ši situacija klostėsi šimtmečiais.

Iranas yra buvusi Persija, t.y. buvusi viena iš stambiausių pasaulio imperijų, milžiniška civilizacija - Amerikos dar nebuvo mintyse, o jie jau turėjo tūkstančio metų valstybingumą. Šiais laikais Irane gyvena daugiau nei 80 milijonų žmonių, taigi, tai didelė valstybė.

Praėjusio amžiaus penktajame dešimtmetyje tai buvo pasaulietiška valstybė, panaši į Europos šalis, bet paradoksas, kad Iraną musulmoniška valstybe pavertė būtent pačios Jungtinės Valstijos ir anglai, kurie nuvertė tuometinį premjerą Mohamedą Mosadegą, kad galėtų perimti naftos kontrolę. Tada Iranas pasuko kiek kitu keliu. Tačiau kad ir kaip ten būtų, tai yra valstybė su labai giliom valstybingumo, tradicijų šaknim ir atitinkamais poreikiais, todėl iraniečių tauta atsiėmė savo teises į savo teritoriją ir išteklius. O kai dėl pramonės suklestėjimo iškilo elektros energijos trūkumas, Iranas pradėjo vystyti atominę energetiką.

Dabar atsakykime sau į klausimą: kodėl Lietuva gali vystyti atominę energetiką, o Iranas - ne? Nes likęs tik vienas žingsnis iki atominės bombos? Taip, bet atominę bombą turi Pakistanas, Indija, Kinija, Izraelis - jie visi yra šalia Irano. Kodėl jiems galima, o Iranui - ne? Iranas juk nė vieno karo nepradėjo, o Irako ir Irano karą pradėjo Irakas, kurį tuo metu rėmė „auksinis milijardas“. O Jungtinės Valstijos pradėjo daugybę karų, be to, JAV panaudojo atominę bombą prieš Japoniją. Ir dėl to „auksinis milijardas“ pretenduoja į „galutinio teismo“ statusą - jie pasako galutinį žodį, kam ir ką leidžiama daryti. Bet problema ta, kad tie likę 6 milijardai šiandien jau sukaupę pakankamai jėgų su jų verdiktu nesutikti.

Kad Iranas negalėtų vystyti savo atominės energetikos, ten nuolat yra žudomi jų mokslininkai - neaiškiomis aplinkybėmis jų žuvę jau dešimtys. Nepaisant to, Iranas pastaraisiais metais ėjo į kompromisą, sutiko apriboti savo energetikos sektoriaus vystymąsi, sutiko nusileisti „auksinio milijardo“ reikalavimams ir pasirašė susitarimą. Bet amerikiečiai jį sulaužė, sugriovė visus įmanomus kompromisus ir dabar iš Irano reikalauja „laikytis susitarimų“... Absurdas. Taigi, kas kelia visą šitą konfliktą?

O dabar skaitytojams užduokime mįslę, kuri liečia principinį klausimą apie šio pasaulio tvarką. Yra dvi galingos valstybės - neįvardinkime jų, tegul skaitytojai patys išsiaiškina. Paimkime tris kriterijus: viena valstybė neturi jokios skolos, kitos skola milžiniška, nuolat didėjanti ir negrąžinama. Toliau: viena valstybė neturi jokio biudžeto deficito, kitos biudžeto deficitas jau yra trilijoninis. Trečias faktorius: vienos valstybės užsienio prekybos balansas pastaraisiais metais yra teigiamas, o kitos - 300 milijardų minusas. Klausimas labai paprastas: kuri iš šių valstybių norės konflikto ir karo?

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net