respublika.lt

Interesų raizgalynė Kalnų Karabacho konflikte

(0)
Publikuota: 2020 spalio 04 08:06:17, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 9 nuotr.
Jau tapo įprasta, kad konflikto teritorijoje kasdien pliekia artilerija. EPA-Eltos nuotr.

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

 


- Kalnų Karabacho konfliktas nuolat įsiplieskia su nauja jėga jau daugiau nei 30 metų. Kokios konflikto eskalacijos priežastys šįkart? Kokie yra visų jo dalyvių bei sąjungininkų interesai?

- Susitarkime, kad mes nekartosime viso to eterį užtvindžiusio melo - kiek sudaužyta priešų tankų, numušta lėktuvų ar sunaikinta kareivių. Sutarkime: abi pusės meluoja pagal kaukazietiškus aukščiausio lygio standartus... Kas ir kodėl ten vyksta? Pirmiausia Turkijos prezidento Redžepo Tajipo Erdogano (Recep Tayyip Erdogan) formuojama jėga grįžta į Osmanų imperjos ribas. Nebūtinai tai vyksta tiesiogiai, kaip nubraižyta senuosiuose Kaukazo žemėlapiuose - tačiau šiuolaikinių įtakų, kurias naudoja tiek Persija (Iranas), tiek Turkija, pavidalu. Visa tai niekur nedingo. Šiandien R.T.Erdoganas, pasitelkęs poną Alijevą, Turkijos įtakas ten tik didina. Antras aspektas - dujų klausimas. Tiesioginiai rusų dujotiekiai į Turkiją dabar stovi tušti, o kad viskas taip liūdnai neatrodytų, jie nuolat remontuojami... Todėl ši istorija tiesiogiai susijusi su Azerbaidžano naftos ir dujų tiekimu į Turkiją, juolab kad Azerbaidžanas yra pajėgus aprūpinti Turkiją šiais ištekliais. R.T.Erdoganas tiesiog negalėtų ramiai miegoti, jeigu gautų energijos išteklius ne iš tiurkiškos šalies... Skaitytojui noriu priminti tuos gražius laikus, kai tuometinis Gruzijos prezidentas Eduardas Ševerdnadzė buvo tris kartus sprogdinamas, o už viso to stovėjo naftiniai ir dujotiekiniai interesai. Du seni lapinai - tuometis Azerbaidžano prezidentas senasis generolas Alijevas ir E.Ševardnadzė - susitarė, kad bus tiesiami naftos bei dujų vamzdeliai Baku-Tbilisis-Džeichanas kryptimi. Kitaip tariant, visi rusų žaidimai tiekti savo naftą į turkiškąjį pasaulį patyrė visišką fiasko, ir Ivanas ten prie vamzdžio nebuvo prileistas. Vyko įvairios atakos ir pats tuo metu Gruzijoje stebėjau vidaus kariuomenės kareivėlius, išrikiuotus rankos atstumu vienas nuo kito tuo maršrutu, kur turėtų pravažiuoti E.Ševardnadzė, nes jo gyvybei grėsė tikras pavojus...

- Grįžkime prie Azerbaidžano ir Armėnijos konflikto. Tikriausiai yra ir kitų priežasčių, kad štai dabar konfliktas įsiplieskė iš naujo?

- Trečias faktorius, lėmęs tokią situaciją, yra tai, jog Rusijai naujasis Armėnijos lyderis Nikolas Pašinianas nėra mielas. Kadangi Rusijos prezidentas daugelį pasaulinių lyderių vertina tik asmeninių simpatijų-antipatijų lygmeniu, tai N.Pašinianas, atėjęs į valdžią tautos įvykdyto perversmo metu ir nesuderinęs to su Maskva, yra gana laisvas ir nepriklausomas, be to, jis daugeliu atvejų remiasi galingais plačios armėnų diasporos užtaisais. Na, o Azerbaidžano puolimas Kalnų Karabache privertė šiaip neklusnų N.Pašinianą, įžūliai besišaipantį iš V.Putino antrininkų, į Kremlių skambinti dažniau, nei įprasta... Tokiu būdu reikalai pajudėjo iš vietos. Tačiau rusai puikiai supranta, kad per paskutinius 26 metus (nuo 1994 m. pasirašytos sutarties dėl Kalnų Karabacho statuso) šis regionas yra paverstas įtvirtintu rajonu su mase fortifikacinių sistemų, pastatytų tose vietose, kur kalnai dar leidžia azerbaidžaniečiams tikėtis prasiveržti, todėl ši ataka nebus paprasta ir lengva. O dabar kaip tik tai ir matome - gana veržli ataka šiuo metu atsitrenkė į įtvirtinimus. Taigi, V.Putinas aiškiai mato, jog konfliktas užsitęs, o tai yra jam naudinga, nes ilgus dešimtmečius Rusija tokiais konfliktais kaip tik ir žaidė šiame regione. Rusija, užsitęsus konfliktui, tuomet reikalinga abiem kovojančioms pusėms, bet svarbiausia, kad ji tampa reikalinga Europos Sąjungai. Juk ir mes neseniai stebėjome nedidelio išmanymo, bet didelių ambicijų Prancūzijos prezidentą Emanuelį Makroną, svajojantį tapti Europos politiką formuojančia jėga, atsižvelgiant į tai, kad bobulė Angela Merkel vis dažniau yra krečiama neaiškios kilmės drebulio... Ką gi daro šis ištikimas V.Putino tarnas? Ogi puola jam skambinti ir sako: „Klausyk, mes čia be tavęs negalime susitvarkyti su šiais žmonėmis, be to, yra puiki proga užmiršti visus skandalus su „Novičioku" - vis tiek iš to Navalno nieko gero nėra...". Be to, tai puiki proga nematyti to, kas vyksta Baltarusijoje, kurią Europa V.Putinui seniai atidavė.

- Apie E.Makroną ir jo vizitą į Lietuvą dar kalbėsime, o dabar paanalizuokime likusius Kalnų Karabacho karo motyvus.

- Tai aš jau pradėjau pasakoti ketvirtą konflikto priežastį. Tai - Rusijos interesas kurti užsitęsusius konfliktus ir būti reikalingai ES. Visa tai vyksta pingančių energijos išteklių fone. Azerbaidžanas yra pasiekęs aukštą pragyvenimo lygį dėl prekybos šiais ištekliais, bet nesukūręs galingos ekonomikos ir industrijos, galinčių kompensuoti praradimus šiame fone. Todėl labai patogu organizuoti tokią ofenzyvą, siekiant kuo ilgiau išsilaikyti valdžioje ir mobilizuoti visą tautą. Tačiau tai yra patogu ir Armėnijai, juolab kad apie artėjantį konfliktą buvo žinoma kur kas anksčiau, nei pradėjo šaudyti abiejų pusių artilerija. Dar prieš gerą savaitę iki konflikto N.Pašiniano žmona lakstė po įtvirtinimus Karabache su Kalašnikovo automatu, o azerbaidžaniečiai šaipėsi, kad pas armėnus, matyt, nėra vyrų, kad damoms reikia kariauti... Netrukus azerbaidžaniečiai apkaltino armėnus, kad jie esą atsivežė kurdų teroristus, o tuo metu armėnai pas save telkė armėniškos diasporos iš Libano kovotojus... Be to, neseniai vykusiose bendrose Azerbaidžano ir Turkijos karinėse pratybose kaip tik buvo dirbama su šia konflikto schema, o Turkija, pasibaigus manevrams, taip ir nepasiėmė čia atvežtos įrangos bei karo specialistų, dirbančių su dar Sirijoje ir Libijoje pagarsėjusia bepilote aviacija... Kartu šiuo konfliktu sprendžiasi ir dar vienas geopolitinis klausimas, t. y. Rusijos problema. Kaip matėme, anksčiau Rusija įsivėlė į konfliktus Sirijoje ir Libijoje, kur kita konflikto pusė yra Turkija; Rusija įsivėlusi į konfliktą Ukrainoje, kuris ėda jos jėgas ir išteklius; be to, Rusija veliasi į vis ryškiau artėjančias problemas Baltarusijoje. O štai dabar Rusija bus priversta įsivelti ir į Azerbaidžano-Armėnijos konfliktą. Taigi, turime mažiausiai penkias bazines linijas, kurios pila žibalą į šio konflikto ugnį. Tiesiog visa eilė pasaulinių žaidėjų čia sprendžia savo uždavinius.

- Ir štai pas mus atvyko E.Makronas, o mes labai tuo gyrėmės...

- E.Makronas yra ištikimas V.Putino tarnas. Vokiečiai netgi turi specialiai suformuluotą terminą: putinferšteineris. Nors E.Makronas ir prancūzas, bet šis terminas jam tiktų kuo puikiausiai... Atvykęs į Lietuvą jis aiškiai pasakė kelis dalykus. Jis pasakė, kad mes (turėdamas galvoje, kad jis kalba ir už Angelą Merkel) manome, jog Rusija yra gana arti Europos, o su ja reikia kalbėtis, nepaisant visų jos išdaigų su arbatėlėmis, šnipais visoje Europoje, žmogelių šaudymu Vokietijoje bei žmogelių nuodijimu Britanijoje... O tu (pirštu dūrė į poną Linkevičių, turėdamas galvoje ir poną Gitaną) nesupranti, ką darai, kad man, Prancūzijos prezidentui, reikėjo atvažiuoti čia, kad galėčiau paaiškinti elementorių - nes tu laužai visą žaidimą ir veli ES į tas konfliktines linijas, kurios mums yra nereikalingos. Taigi, aiškiau pasakyti neįmanoma. Tai tik įrodo, kad ES politika Rusijos klausimu yra aptarta ir suformuluota, o europiečiams neliko kitos išeities, kaip atvykti pas šiuos keistus triukšmadarius, kurie nesupranta, jog europietišką politiką reikia derinti... Akivaizdu, jog E.Makronas pasakė dar daugiau: vyručiai, jeigu jūs ir toliau taip elgsitės, kalbėti apie kažkokią paramą pamirškite... Žinoma, jis dar pakalbėjo apie demokratiškus institutus Baltarusijoje, bet jis akivaizdžiai parodė, jog jiems bus visiškai priimtina, jeigu tie institutai bus totaliai promaskvietiški. Akivaizdu, kad E.Makrono atstovaujama politika yra visiškai priešinga mūsų interesams. Nes mus domina kuo didesnė Minsko distancija nuo Maskvos. Bet žaidimas, kuriuo L.Linkevičius bando šią distanciją padidinti, yra visiškai priešingas galimybei gauti norimą rezultatą... O E.Makronas, turėdamas gerus politinius patarėjus, manau, tą ir pasakė L.Linkevičiui: tai, ką tu darai, yra taip kvaila, kad net yra nukreipta prieš tavo interesus. Todėl mes turime aiškiai pasakyti: jeigu L.Linkevičius ir toliau nori vykdyti tokią politiką, tuomet jam reikia skubiai kur nors gauti atominę bombą ir pradėti šantažuoti visus aplinkui.

- Na, o kaip patiko pirmieji rinkiminiai debatai Amerikoje?

- Po pusvalandžio pradėjau raudonuoti... Buvo tokia gėda žiūrėti į du senus durnius, nesugebančius valdyti situacijos, besispjaudančius, negerbiančius nei vienas kito, nei auditorijos... Bet juokingiausia yra ne tai. Pusantros valandos buvo diskutuojama išskirtinai populistiniais vidaus politikos dalykais - kaukių nešiojimas, naujų teisėjų paskyrimas ir t.t. Ir nebuvo nieko užsienio politikos klausimais. Nors ne, atsiprašau, buvo - Džo Baidenas pavadino Donaldą Trampą V.Putino šunsnukiu... Ir viskas. Tai buvo vienintelė užsienio politikos gaidelė, kurią sugebėjo paliesti du asmenys, laikantys save politikais. Klausantis jų, dar kartą prisiminiau vieno aukšto rango britų žvalgybininko man pasakytus žodžius:

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s