respublika.lt

Į Artimuosius Rytus slenka naujas karasnuotraukos (31)

2020 vasario mėn. 09 d. 06:55:06
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

×
nuotr. 15 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

 

- Kaip ir reikėjo tikėtis, Jungtinėse Valstijose demokratų inicijuota apkalta prezidentui Donaldui Trampui (Donald Trump) gėdingai žlugo, o jos iniciatoriai beviltiškai apsijuokė: D.Trampo populiarumas pakilo, respublikonų partijos - taip pat, o štai demokratų reitingai nusirito žemyn. Kokius dar rezultatus atnešė visa ši D.Trampo apkaltos epopėja? Kas ir ką čia laimėjo?

- Pradėkime nuo to, kad nieko neprognozuoto neįvyko: mūsų skaitytojai gali pasidžiaugti, kad mes jų neapgaudinėjame savo prognozėmis... Žinoma, demokratai totaliai pralošė visur, kur tik buvo įmanoma pralošti, o Nensi Pelosi (Nancy Pelosi) demonstratyvus popierėlių plėšymas Kongreso salėje tik įrodo, kad tai buvo visiškas fiasko... Bet demokratams blogiau yra tai, kad jie pralošė ne tik šioje stadijoje - jie beviltiškai pralošė dar vienus būsimus prezidento rinkimus ir tai jie visi kuo puikiausiai supranta. Dabar D.Trampui belieka iki logiškos pabaigos privesti savo kaltinimus Džo Baidenui (Joe Biden) korupcija ir dabar, paaiškėjus, kad D.Trampui daugiau niekas negresia, Ukrainoje atsiras kur kas daugiau norinčių jam padėti... Tuo labiau kad Jeruzalė, kaip Izraelio sostinė, taip pat D.Trampo pavergta... Taigi, ateinantys ketveri metai demokratams ir vėl bus ne patys linksmiausi, stebint tą patį vaizdą, koks yra dabar...

- Tokiu atveju, kodėl jie apskritai pradėjo visą šį procesą? Nejaugi ten neatsirado suvokiančių, kad apkalta tik didins jų pagrindinių oponentų populiarumą ir kad ji vis tiek pasmerkta žlugti? Kam reikėjo šaudyti sau į kojas?

- Amerikiečius sunku suprasti... Vienas aukšto rango anglų žvalgybininkas man kartą yra pasakęs, kad amerikietis - tai diagnozė... Todėl ne visada jų veiksmus reikia vertinti iš sveiko racionalaus žmogaus pozicijų. Tiesiog tai buvo labai emocionalus sprendimas, kuris galimai susijęs netgi su tarppartiniais santykiais. Juk demokratai su respublikonais kaip ir mūsų konservatoriai su socialdemokratais turi krūvą bendrų projektų, todėl tikėti, jog viskas, ką mes girdime ir matome viešumoje, būtinai yra tiesa, nederėtų... Galimas daiktas, jog šio konflikto rezultatas - jie ramiai susitarė dėl visiems naudingų dalykėlių, o galbūt susitarė tarpusavyje jų lobistai, kuriems buvo reikalingas toks scenarijus. Kaip žinoma, dešimtmečiais demokratų partija turėjo savo lobistus, t.y. turtingus žydus, o dabar D.Trampas pasikėsino į švenčiausią iš švenčiausiųjų - į nuolatinį demokratų pinigų šaltinį. Jis padarė tai, ko iki šiol nedrįso padaryti niekas, todėl susitarimas galėjo būti kaip tik šioje žydiškoje aplinkoje. Žodžiu, kažkur ta nauda tikrai turėjo būti, nes kitaip sunku paaiškinti tokius kvailus demokratų žingsnius, pralošiant rinkimus dar jiems nė neprasidėjus... Bet čia mums lieka tik pasidžiaugti, nes paklausius, ką kalba demokratų kandidatai, tokie kaip atviras komunistas Bernis Sandersas (Bernie Sanders) ar korupcijos liūne besimurkdantis Džo Baidenas, supranti, kad D.Trampas mums yra daug geresnis ir priimtinesnis prezidentas. Jis bent jau privertė vokiečius ir prancūzus nors akies krašteliu žvilgtelėti į Europos bei NATO gynybos problemas. Manau, kad bobutei Angelai Merkel iškeliavus į užtarnautą poilsį, kitas Vokietijos lyderis bus priverstas kur kas rimčiau pasižiūrėti į gynybos klausimus ir tai yra D.Trampo nuopelnas, todėl už jį ir balsuočiau JAV prezidento rinkimuose.

- Prisiminkime ir D.Trampo kanceliarijoje sukurtą vadinamąjį „Artimųjų Rytų taikos planą“, juolab kad jo pirmieji rezultatai pradeda ryškėti: Jeruzalėje vėl prisiminta terorizmo grėsmė, kai palestinietis sunkvežimiu taranavo būrį Izraelio kareivių. Apie kasdienį mėtymąsi akmenimis bei raketėlių šaudymą neverta nė kalbėti... Kokių dar „taikos plano“ pasekmių galima tikėtis artimiausiu metu?

- Be abejo, visų taikos planų pagrindinis uždavinys yra kurstyti karą, juk dar senovės romėnai sakė, kad jei nori taikos, tai ruoškis karui... Taigi, pirmuosius artėjančios taikos požymius mes dabar ir stebime. Žinoma, tai yra juokai, bet iš tikrųjų tai D.Trampas įteikė neįkainojamą dovaną Izraeliui ir Benjaminui Netanjahu (Netanyahu) konkrečiai. B.Netanjahu kaip tik šiuo metu labai sunkiai kapstosi iš visiškai nepelnytų korupcijos skandalų ir dabar jis gali pademonstruoti, - taip, tai esu aš, tas, kuris grąžino Jeruzalę ir pavertė ją sostine, aš esu tas, kuris susitarė su Jungtinėmis Valstijomis ir legalizavo mūsų užgrobtas teritorijas. Manau, kad tai yra rimta D.Trampo pagalba. Tačiau tai yra ir milžiniškas iššūkis. Aš manau, kad D.Trampas, besivadovaudomas tik lobistiniais žaidimėliais nebūtų to daręs. Tiesiog į Artimuosius Rytus slenka rimtas karas. Ir šis karas gresia Izraeliui pačios valstybės išgyvenimo lygmeniu. Todėl šiandien klausimas, bus priimtas šis planas ar ne, iš esmės nėra pagrindinis. Pagrindinis klausimas - ką daryti su Iranu ir su antiizraelietiškomis nuotaikomis arabų kraštuose, ką daryti su rusais, kurie kursto bei kiršina, keldami naują papildomą audrą Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje. Štai čia yra uždavinys. Žinoma, žydai bando ten stabilizuoti situaciją, išoriškai tai panašu į tam tikras momentines sėkmes, tačiau bendras procesas eina rimto karo link.

- Kaip tik B.Netanjahu šį „taikos planą“ neseniai pristatinėjo Maskvoje ir daug kam sukėlė įtarimų, ar tik Izraelis nepasirinko savo sąjungininkais rusų...


- Manau, kad tas garsusis britų posakis apie draugus ir amžinus interesus labiau tinka Izraeliui. B.Netanjahu kuo puikiausiai supranta, kas yra pagrindinis karo kurstytojas Artimuosiuose Rytuose ir kieno ginklais kariauja arabai. Izraeliečiai taip pat kuo puikiausiai prisimena, kieno gamybos tankus jie daužė 1967 metais, vadinamojo šešių dienų karo metu. Tiek seniau Tarybų Sąjunga, tiek dabar Rusija visada finansavo ir ginklavo Izraelio priešus - tai nėra jokia paslaptis. Todėl B.Netanjahu nuvyko vesti derybų ten, kur reikia - važiuoti į Australiją derėtis šiuo klausimu jam nebuvo jokios prasmės, todėl jis nuvyko į Maskvą.

- Tuo metu praėjusią naktį Izraelio aviacija bombardavo Sirijos sostinę Damaską, o prie Idlibo toliau šaudosi turkai su sirais ir, tikėtina, rusais...

- Mes kaip tik apie tai ir kalbame, atkreipdami dėmesį į tai, jog artėja didelė audra. Izraelis tiesiog neturi kitos išeities. Be to, prisiminkime, kad Izraelis su Sirija iki šiol neturi taikos sutarties, o tai tęsiasi jau kelis dešimtmečius. Sirija yra visiškai atvira pagrindiniam Izraelio priešui Iranui ir todėl Damaske atakuojamos ne tik Bašaro al Asado pozicijos, bet ir ten sėdintys iraniečiai. Po generolo Kasemo Soleimanio (Qasem Soleimani) mirties padėties Irane stabilizuoti tiek, kiek norėjo amerikiečiai, nepavyko - partija, norinti derėtis, Irane pradėjo savo veiklą, tačiau bendroji tendencija nepasikeitė ir Irano grėsmė Izraeliui geriausiu atveju nepakito. Todėl izraeliečiai yra užėmę vienintelę efektyvią ir teisingą poziciją - nepalikti bet kokio išpuolio be atsako, t.y. efektyvaus smūgio atgal. Bet atkreipkime dėmesį, kad tiek izraeliečiai, tiek turkai iš esmės atakuoja Rusijos ir jos sąjungininkų pozicijas. Tai yra dar vienas paaiškinimas, kodėl B.Netanjahu skrido kalbėtis į Maskvą...

- Didžioji Britanija jau gyvena „Brexit“ sąlygomis. Ką vis dėlto prarado ES pasitraukus britams?


- ES prarado labai aiškią ir efektyvią politinę dimensiją, kuri suteikė prasmės ES veikimui ir visai europinei politikai nuo pat 1700 metų... Britai šimtmečiais stabilizavo pavojingą ekspansionistinį Rusijos veržimąsi į Vakarus. Vokiečiai ir prancūzai, priversdami britus pasitraukti, iš esmės pakeitė šią politinę dimensiją, kuri buvo sukūrusi tam tikrą balansą europinėje politikoje. Dabar Europa stipriai savo veiksmais susilpnino britus. Jiems dabar pagalius į ratus kaišios škotai bei šiaurės airiai, jie turės tvarkytis namuose ir artimiausius metus, kaip sakė Napoleonas, jų pagrindinio dėmesio centre bus nevirškinimo problemos... Per šį laiką planuoja pasitvarkyti Vladimiras Putinas su savo naujuoju bičiuliu Emanueliu Makronu (Emmanuel Macron). Jam koją kiša tik tai, kad sena komjaunuolė Angela skuba į pensiją... Taigi, lieka tik sulaukti, kaip žais vokiečiai, nes jų pozicija postmerkelinėje eroje šiandien yra svarbiausias klausimas naujajai Europai.

- Latvių ir estų saugumiečiai atliko kratas Rusijos TV kanalų transliuotojų būstinėse. Rusai, žinoma, jau pasipiktino, kad „pribaltikoj“ nėra demokratijos... O kodėl mūsiškiams visiškai tinka rusiški kanalai? Kodėl čia niekas nesipiktina, kad jie skleidžia melą ir propagandą, o jeigu ir piktinasi kas nors privačiai, tai valdžia nieko nedaro, kad uždarytų tuos melo ruporus?

- Racionalūs protestantai estai ir latviai padarė tai, ką reikia daryti, nepaisant nieko. Jie tai padarė netgi turėdami kur kas blogesnę demografinę situaciją, negu turime mes. Kalbant apie mus, tai nereikia per daug norėti, ypač prisiminus, jog mes 10 metų valdžioje turėjome moteriškę, pabaigusią KGB mokyklą, apie ką ji pati prisipažino vietiniams, pasibaigus antrajai kadencijai... Apie ką mes galime kalbėti, kai keletas žmonių, vadovavusių lietuviškam Valstybės saugumo departamentui (VSD), skleidžia stiprų prokagėbistinį kvapelį... Apie ką mes galime kalbėti, kai asmenys, save vadinantys faktiniais šalies vadovais, skleidžia šį kvapą taip smarkiai, kad nesunku suprasti, kodėl jie pasirinko savo valios vykdytoja Dalią Grybauskaitę... Atsakius į šiuos klausimus, turėsime aiškų suvokimą, kodėl Lietuvoje tokie žingsniai nedaromi. Kodėl to nedaro prezidentas Gitanas Nausėda? Gal jis labiau suinteresuotas stiprinti VSD galimybes iškratyti Lietuvos žurnalistus ar kritiškai į valdžią žiūrinčių asmenų namus bei kviestis tuos asmenis bauginantiems pokalbiams? O priimti sprendimus ten, kur kvepia tarptautine politika, „rankos per trumpos“. To kitaip, nei nusišalinimu nuo vadovavimo, nepavadinsi, o kariuomenėje tai yra pati didžiausia nuodėmė - G.Nausėda, kaip vyriausiasis Lietuvos ginkluotųjų pajėgų vadas, šią nuodėmę beveik ir daro latvių bei estų veiksmų šviesoje...

- Žmonės pergyvena ir piktinasi dėl iš Kinijos sklindančio koronaviruso, o kai kurie netgi svarsto apie pasaulinę ekonominę krizę, kadangi, anot jų, stoja pasaulio fabrikas... Gal galite juos nuraminti bei paguosti?

Vakar dienos duomenimis koronavirusu susirgo, regis, 24 tūkstančiai kinų, o turint galvoje ten gyvenantį milijardą, tai vargu ar didelė problema... Na taip, kinai, kaip ir rusai, nėra linkę atskleisti viso jų kamuojančių problemų masto, tačiau čia aš vis tiek išlieku skeptiku. Kol kas tikrai nepanašu, kad džiaugsminga žinia apie galimą kinų ekonomikos stagnaciją turėtų kokį nors pagrindą. Žinoma, gaila, bet ne... Kad geriau suvoktume situaciją, galime palyginti koronavirusą su elementaria gripo epidemija, kuri pasaulį užplūsta kasmet ir nusineša keliolika kartų daugiau gyvybių... Iš esmės mes čia susiduriame su tam tikra medijų infekcija, kai be galo sureikšminama situacija, kuri tikrovėje nėra tokia baisi - jos negali net palyginti su klasikinėmis gripo viruso sukeliamomis problemomis. Tai gali paaiškinti bet kuris medikas. Kalbėti apie tai, kad galime lyginti nuolat mutuojantį gripo virusą su kol kas gana stabiliu koronavirusu, nuo kurio greitai galime turėti efektyviai veikiančią vakciną, taip pat nereikėtų. Todėl dar kartą visiems sakau: nesidžiaukite per anksti - Kinijos ekonomikai niekas negresia...

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (31)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • AUKOS: Iranas šeštadienį paskelbė apie 133 naujus mirties nuo naujojo koronaviruso atvejus; vienoje iš labiausiai koronaviruso paveiktų šalių mirčių skaičius pakilo iki 2 517.
  • NEPATEKO: šeštadienio 8.00 val. duomenimis, nuo karantino pradžios – kovo 15 d. vidurnakčio – į šalį per valstybės sieną buvo neįleisti 612 asmenų, o 342 asmenims nebuvo leista išvykti, skelbia VSAT.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip ketinate švęsti Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate valdžios sprendimus šalį užklupus koronavirusui?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  0 +2 C

+1 +2 C

 

-3 -5 C

 +13 +14 C

+4 +8 C

 

+2 +3 C

1 m/s

2-7 m/s

 

0-3 m/s

Nuorodos