H. van Rompėjus: nacionaliniai parlamentai yra ES institucijos

2012 vasario mėn. 28 d. 14:39:35 Perskaitė 631

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas van Rompėjus (Herman Van Rompuy) pirmadienį sakė, kad nacionaliniai parlamentai, kurių užduotis patvirtinti finansinės paramos paketus, nacionalinius biudžetus ir darbo rinkos politiką, kuri gali paveikti euro zonos stabilumą, yra panašūs į Europos Sąjungos institucijas.

"Seniau, šiek tiek hiperbolizuojant, Europos Bendrija egzistavo vienoje planetoje, o nacionalinė politika - šešiose, devyniose, dvylikoje, penkiolikoje kitų planetų. Dabar tai baigėsi", - sakė H. van Rompėjus per valstybių narių ir ES atstovų susitikimą, skirtą aptarti bloko ekonomikos politikai.

Vadovų Tarybos pirmininkas sakė, kad dabar vienos šalies parlamento priimtus sprendimus stebi visa Europa, kai tvirtinami iš mokesčių mokėtojų pinigų sudaryti finansinės paramos paketai ar priimamos deficito mažinimo priemonės.

"Galbūt ne formaliai, o tik politine prasme visi nacionaliniai parlamentai tapo lyg ir ES institucijomis", - sakė H. van Rompėjus.

Šis pasikeitimas atsirado šalių suvereniteto sąskaita.

"Nacionaliniai parlamentai išlaiko savo biudžeto suverenitetą tol, kol nacionalinė politika nekelia grėsmės visos Europos Sąjungos finansiniam stabilumui. Kad to išvengtume, didelį biudžeto deficitą turinčios šalys su Europos Komisija sudaro sutartį ir įsipareigoja sumažinti deficitą žemiau 3 procentų (bendrojo vidaus produkto) ribos", - paaiškino H. van Rompėjus ir pridūrė, kad nacionalinių parlamentų pareiga yra prisitaikyti prie naujos situacijos.

Vadovų Tarybos pirmininkas pabrėžė, kad dėl krizės atsirado naujas abipusės priklausomybės ir bendradarbiavimo lygmuo, ir tai apibūdino šūkiu: "Europa yra vidaus politika".

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net