G.Nausėda: mes truputį pristabdėme kraujo praliejimą Baltarusijojenuotraukos (108)

2020 rugpjūčio mėn. 14 d. 18:17:42 Perskaitė 4320

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia ne tik gaunantis signalų, kad jo pateiktas planas krizei Baltarusijoje suvaldyti yra vertinamas, bet ir tvirtina turįs viltį, jog parodyta iniciatyva duos rezultatą ir smurtas prieš protestuotojus Baltarusijoje bus sustabdytas.

 

„Diplomatiniais kanalais mes gauname tam tikrus signalus, kad mūsų pasiūlymai yra sekami, vertinami. Dar kartą kartoju – geriausias atsakas į mūsų pasiūlymus yra šiuo metu vykstantys realūs pokyčiai, kurie mane labai džiugina, nes reiškia viena – mes truputį pristabdėme kraujo praliejimą. Tikiuosi, kad mes netrukus sustabdysime šį praliejimą visiškai“, – po susitikimo su Estijos prezidente Kersti Kaljulaid žurnalistams sakė Lietuvos vadovas.

Įtampa Baltarusijoje kilo po sekmadienį vykusių Baltarusijos prezidento rinkimų, kai laimėtoju buvo paskelbtas jau ketvirtį amžiaus šalį valdantis Aliaksandras Lukašenka. Dėl to sekmadienį Baltarusijos miestuose prasidėjo masinės protesto akcijos, kurios virto susirėmimais su teisėsauga.

Į tai reaguodamas prezidentas G. Nausėda trečiadienį pristatė trijų punktų planą krizei Baltarusijoje suvaldyti. G. Nausėda siūlo Baltarusijos valdžiai nutraukti smurtą prieš piliečius, paleisti suimtuosius ir atnaujinti dialogą su visuomene.

G. Nausėda planą Baltarusijai aptarė su S. Cichanouskaja

Prezidentas Gitanas Nausėda savo pasiūlytą planą krizei Baltarusijoje suvaldyti aptarė su į Lietuvą dėl savo saugumo turėjusia atvykti pagrindine Baltarusijos vadovo Aliaksandro Lukašenkos oponente prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja.

„Prezidentas penktadienį telefonu bendravo su Sviatlana Cichanouskaja. Pokalbio metu jie aptarė prezidento pasiūlytą planą Baltarusijai, kurį jau parėmė Lenkijos, Latvijos ir Estijos prezidentai“, – Eltai atsiųstame komentare teigė G. Nausėdos atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Pasak jo, pokalbio metu S. Cichanouskaja patvirtino prezidentui padėsianti įgyvendinti siūlomo plano nuostatas.

G. Nausėda: Baltarusijoje nebepakanka atkurti situaciją iki rinkimų

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad siekiant stabilizuoti padėtį Baltarusijoje nebepakanka atkurti situaciją, kuri buvo iki prasidedant prezidento rinkimams sekmadienį. Jo teigimu, Baltarusijoje turi būti surengti nauji ir šį kartą skaidrūs rinkimai.

„Logika yra labai paprasta. Jeigu rinkimai vykdomi esant daugybei pažeidimų, kurie neleidžia susidaryti vaizdo apie tikruosius rinkimų rezultatus, tai neapgaudinėkime savęs – mes negalime pasakyti, kas šiuose rinkimuose nugalėjo. Galime tik svarstyti, tačiau tai turbūt nebūtų ponas Lukašenka“, – po susitikimo su Estijos prezidente Kersti Kaljulaid Prezidentūroje žurnalistams sakė Lietuvos vadovas.

Todėl, pabrėžia G. Nausėda, Baltarusijoje turi būti suorganizuoti rinkimai, kuriuose dalyvauti galėtų visi norintys.

„Vien tik atstatyti šeštadienio status quo nepakanka, nes rinkimai bus laikomi neįvykusiais. Rinkimai turi būti įvykę, jie turi būti laisvi, juose turi dalyvauti tie kandidatai, kurie nori jose dalyvauti. Tada Baltarusijos tauta turės prezidentą, kuris bus legitimus“, – pabrėžė jis.

„Aš labai tikiuosi geros valios ne tik iš Europos Sąjungos pusės, bet ir iš Baltarusijos pusės, kad ši problema būtų sprendžiama – tai yra gyvybinis pačios Baltarusijos interesas. Žinoma, mes, kaip kaimynai, kurie jaučia didžiulę empatiją šiai tautai, mūsų giminingai tautai, be jokio abejonės, neliksime nuošalyje“, – apibendrino G. Nausėda.

Lietuvos ir Estijos vadovai sutarė bendradarbiauti, siekdami krizės sureguliavimo Baltarusijoje

Susirūpinimą kelianti politinė situacija Baltarusijoje ir savaitę vykstantys susirėmimai bei neramumai tarp Baltarusijos policijos ir opoziciją palaikančių protestuotojų – šioms temoms daugiausia dėmesio skirta penktadienį vykusiame prezidento Gitano Nausėdos ir į Lietuvą su darbo vizitu atvykusios Estijos vadovės Kersti Kaljulaid susitikime.

Prezidentai sutarė, kad situacija reikalauja išskirtinio dėmesio bei būtinybės sutelkti pastangas, kad represijos prieš taikius piliečius būtų nutrauktos, visi suimtieji paleisti ir pradėtas dialogas su visuomene. Estija, kaip skelbiama Prezidentūros pranešime, palaiko Lietuvos iniciatyvą kelti diskusiją dėl situacijos Baltarusijoje aukščiausiu ES institucijų lygiu, pasisako už neeilinės Europos Vadovų Tarybos sesijos sušaukimą šiam klausimui aptarti.

Taip pat Estija prisideda prie Lietuvos prezidento iniciatyvos imtis moderatoriaus vaidmens, siekiant situacijos deeskalacijos Baltarusijoje. Šalies vadovo trijų žingsnių planą Baltarusijai jau palaiko Lenkijos, Latvijos, Estijos vadovai. Lietuva ir Estija sutarė pasisakančios už sankcijų Baltarusijai nustatymą, nesikeičiant situacijai šalies viduje.

Estijos prezidentė išreiškė palaikymą Lietuvai dėl jos aktyvios pozicijos, siekiant taikiai sureguliuoti krizę Baltarusijoje.

Vadovų pokalbyje aptarti Lietuvos ir Estijos santykiai su Rusija. Konstatuota, kad Rusija siekia dalyti Europą ir pasaulį į įtakos sferas, naudodama įvairius galios svertus ir priemones, tokius kaip dezinformacija, istorinis revizionizmas, nesaugios Astravo atominės elektrinės (AE) projekto paleidimas. Šalių vadovai sutarė bendromis jėgomis siekti vieningo visų Baltijos šalių sutarimo dėl nuostatos nepirkti elektros iš Astravo AE. G. Nausėda padėkojo Estijai už bekompromisę paramą, vertinant Astravo AE grėsmę bei įsipareigojimą neįsileisti jos gaminamos elektros energijos į Estijos ar ES rinką.

Taip pat sutarta dėl būtinybės spartinti sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimo procesą, kuris taptų energetinės nepriklausomybės pagrindu Baltijos šalims. Estija pritarė sieksianti šį projektą įgyvendinti kuo greičiau, geriausia iki 2025 m. lygiagrečiai su „HarmonyLink“ tiesimu. Sinchronizacijos spartinimą šalys žada įgyvendinti pasitelkdamos visas įmanomas priemones.

Susitikime, kaip nurodoma Prezidentūros pranešime, aptartos ES, Rytų partnerystės ir Trijų jūrų politinės darbotvarkės, pasidalyta mintimis dėl galimybių dar labiau stiprinti Lietuvos ir Estijos ekonominį bendradarbiavimą. Pasak prezidento G. Nausėdos, auganti šalių tarpusavio prekyba rodo pozityvią tendenciją, kurią svarbu išlaikyti, ypač koronaviruso padarinių kontekste. Pabrėždamas Lietuvos ir Estijos lyderystę finansinių technologijų srityje, prezidentas Estijos vadovei padovanojo pirmąją pasaulyje Lietuvos skaitmeninę numizmatinę kolekcinę monetą „LBCoin“.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net