Europiečių maistui JAV taikys tarifusnuotraukos (2)

2019 liepos mėn. 03 d. 12:09:19 Perskaitė 942

Jungtinės Valstijos pirmadienį pasiūlė tarifus tokiems Europos Sąjungos produktams, kaip parmezano sūris ir škotiškas bei airiškas viskis. Į prekių, kurioms bus taikomi tarifai, sąrašą taip pat įtrauktos dešrelės, kumpiai, makaronai, alyvuogės ir daugelis sūrių.

 

Be to, Vašingtonas ir Briuselis jau daugiau negu keturiolika metų kaltino vienas kitą nesąžiningomis subsidijomis aviacijos milžinėms „Boeing“ ir „Airbus“.

JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) kaltina Europą dėl nesąžiningos prekybos praktikos, kuri kenkia Jungtinėms Valstijoms, todėl dabar nusprendė „užsukti kranelius“.

Neseniai Vašingtonas ir Pekinas įvedė tarifus šimtų milijardų dolerių vertės vienas kito prekėms.

Į tokias naujienas nedelsiant sureagavo rinkos. Vakarykštėje Azijos prekyboje saugia investicija laikomo aukso kaina atsigavo po kritimo žemiau 1400 JAV dolerių už Trojos unciją lygio, praneša „Investing“. Rugpjūčio mėnesio pristatymo ateities sandorių aukso kaina taip pat pakilo 0,2 proc., iki 1 391,95 JAV dolerio už Trojos unciją.

Tuo metu Jungtinės Valstijos ir Kinija susitarė atnaujinti prekybos derybas po to, kai JAV prezidentas D.Trampas pažadėjo susilaikyti nuo naujų tarifų įvedimo ir sušvelninti savo poziciją technologijų milžinės „Huawei“ atžvilgiu.

ES vadovai kol kas niekaip nesureagavo į amerikiečių muitų tarifus - europiečiai šiuo metu užsiėmę svarbiausių postų Briuselyje dalybomis.

Situaciją komentuoja ekonomistas Povilas Gylys:

Normalioje valstybėje tokiais atvejais būna kelių lygių reakcija. Pavyzdžiui, politikai visada turi būti atsargūs - jeigu aš dabar užimčiau kokį nors atsakingą postą vyriausybėje, tai komentuočiau itin atsargiai... Bet demokratinėje valstybėje yra ekspertai ar žurnalistai, kurie tikrai turėtų tą daryti viešai ir nevaržomai, juk esame be galo demokratiška šalis... Tačiau pas mus, kaip tarybiniais laikais, yra tik viena nuomonė - nuo prezidento iki eksperto ar netgi žurnalisto - visi laikosi „vieningos linijos“ su retomis išimtimis... O turėtų vykti diskusija: ką ir kaip darysime, kuo atsakysime, gal kaip nors susitarsime...

O amerikiečiai jau seniai pasakė, kad į Europos Sąjungą jie žiūri kaip į konkurentą. Tai nėra naujas prezidento D.Trampo pareiškimas - jis yra protekcionistas, o Amerika jam yra pirmiausia... Jis kaip išmano, taip ir gina JAV ekonominius interesus, o šiuo konkrečiu atveju jis nori apginti nacionalinę maisto produktų rinką. Bet tai reiškia, kad mes, t. y. ES žmonės ir šios šakos gamintojai susiduria su problema - kaip Amerikoje dabar parduoti staiga pabrangusias (nes apmuitintas) savo prekes? Tai yra labai rimtas reikalas ir turime visi apie tai kalbėti, nes maisto prekės yra labai svarbi mūsų eksporto dalis.

Pas mus įprasta manyti, jog Vakarai yra kažkokie labai vieningi... Tačiau Amerikos ir ES interesai dideliu laipsniu sutampa nebent saugumo srityje (ir tai ne absoliučiai). O ekonomikoje tokių sutapimų gerokai mažiau, nors ir pasitaiko. Iš tiesų, Šiaurės Amerika ir Europa yra Vakarų civilizacijos dalys, bet kartu jie išlieka konkurentais. Prezidentas D.Trampas užima konkurentišką poziciją ne tik Kinijos ar Rusijos, bet ir ES atžvilgiu. Kadangi pas mus galioja tokia primityvoka, viską supaprastinanti tarptautinės politikos samprata, tai dėl to mes nediskutuojame ir nežinome, kaip į tai reaguoti. Nes mes nepratę reaguoti savarankiškai.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net