ES toliau nerimauja dėl prezidento rinkimų Lenkijojenuotraukos (2)

2020 gegužės mėn. 07 d. 15:52:15 Perskaitė 1158

ES teisingumo komisaras Didier Reyndersas ketvirtadienį perspėjo, kad blokas vis dar susirūpinęs dėl Lenkijos prezidento rinkimų, nors šie ir buvo atidėti.

 

Valdančiosios Lenkijos partijos trečiadienį paskelbė susitarusios šį sekmadienį numatytus rinkimus atidėti, kai paaiškėjo, jog dėl šalį apėmusios koronaviruso krizės balsavimo surengti nepavyks.

„Džiaugiuosi dėl derybų, kurios buvo surengtos Lenkijoje, tačiau mes ir toliau tęsime atitinkamą pasirengimą rinkimams, – AFP žurnalistams sakė D. Reyndersas. – Ir toliau kelia nerimą tie patys klausimai.“

Apklausų duomenys rodo, kad šiuo metu pareigas einantis Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, kurį palaiko valdančioji „Teisės ir teisingumo“ (PiS) partija, galėtų surinkti daugiau nei 50 proc. balsų pirmajame rinkimų ture ir laimėti rinkimus.

Opozicija pastarosiomis savaitėmis reikalavo atidėti rinkimus, ji skelbė, kad COVID-19 epidemijos akivaizdoje, karantino laikotarpiu neįmanoma surengti laisvų, teisingų ir saugių rinkimų.

D. Reyndersas antrino ir išsakė panašius nuogąstavimus. Jis tvirtino, kad „iki šiol dar nebuvo surengta tikros ir atviros rinkimų kampanijos“, primindamas, kad apie tai jau kalbėjo praėjusio mėnesio pabaigoje.

„Jei rinkimai, kaip paskelbta, bus rengiami paštu, kyla klausimas, ar juose galės dalyvauti visi lenkai, ypač gyvenantys užsienyje“, – teigė teisingumo komisaras.

Negana to, balsavimas paštu kelia tam tikrų abejonių dėl tinkamos duomenų apsaugos, „Lenkijos paštui neabejotinai jau buvo pranešta ruoštis rinkimams“, tvirtino jis.

Nors apie tikslią atidėtų rinkimų datą nepranešama, D. Reyndersas teigė: jei rinkimai bus rengiami pakankamai vėlai, „nėra jokios adekvačios priežasties, kodėl balsavimo nebūtų galima rengti tiesiog rinkimų apylinkėse“, o ne paštu.

Briuselis su kairiojo sparno PiS partija pastaraisiais metais yra susirėmęs ne kartą. ES kaltina valdančiąją partiją Lenkijoje pažeidžiant teisinės valstybės principą. Praėjusią savaitę Europos Komisija pradėjo jau ketvirtą procedūrą dėl teismų reformų šalyje. 


"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net