ES ragina Iraną išsaugoti branduolinį susitarimąnuotraukos

2020 sausio mėn. 16 d. 15:10:32 Perskaitė 637

Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovas Josepas Borrellis ketvirtadienį Indijoje susitiko su Irano užsienio reikalų ministru Mohammadu Javadu Zarifu, siekdamas paraginti Teheraną „išsaugoti“ vis trapesniu tampantį daugiašalį branduolinį susitarimą, nurodoma Briuselio paskelbtame pranešime.

 

Naujajame Delyje vykusiuose pokalbiuose su M. J. Zarifu J. Borrellis įspėjo, kad susitarimas dabar yra „svarbesnis nei bet kada anksčiau“, atsižvelgiant į didėjančią įtampą Artimuosiuose Rytuose.

Remiantis pranešimu, M. J. Zarifas ir J. Borrellis „atvirai pasikalbėjo“ ir ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai J. Borrellis pabrėžė, kad „ES tebėra suinteresuota susitarimo išsaugojimu“.

Branduolinis susitarimas tarp Irano ir kelių didžiųjų valstybių buvo pasiektas 2015 metais, siekiant užtikrinti, kad Teheranas negalėtų kurti branduolinių ginklų. Tačiau 2018 metais JAV nusprendus pasitraukti iš susitarimo ir atnaujinti Iranui ekonomines sankcijas, susitarimui iškilo grėsmė. Praėjus metams po JAV pasitraukimo, Iranas pats pradėjo mažinti savo įsipareigojimus.

Pastaruoju metu itin išaugusi karinė įtampa tarp JAV ir Irano, kurią ypač padidino JAV įvykdytas Irano aukščiausio rango generolo nužudymas Irake ir vėliau sekusi Irano ataka prieš JAV bazes, lėmė tai, kad susitarimui iškilo dar didesnė grėsmė.

Šią savaitę Didžioji Britanija, Prancūzija ir Vokietija pareiškė aktyvuojančios ginčų sprendimo mechanizmą, o tai gali baigtis ES sankcijų Teheranui atnaujinimu. Vis dėlto Europos pareigūnai teigia, kad šiuo žingsniu siekiama priversti Iraną sugrįžti prie susitarimo laikymosi ir jį išsaugoti.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net