respublika.lt

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

(189)
2022 birželio 23 13:00:00
Ričardas ČEKUTIS

Panašu, kad Lietuva vienašališkai įvedė sankcijas rusiškajam tranzitui į Kaliningrado sritį. Tai galbūt būtų garbinga, jeigu mūsų valdžia nebūtų melavusi apie tai, jog tik vykdo Briuselio direktyvas, tuo slėpdamasi už „europinių partnerių" nugarų. Ir bijoti čia reikėtų ne tiek Rusijos atsako, kiek mūsų valdžios nekompetencijos ar net atviro kenkimo valstybės interesams.

×
nuotr. 1 nuotr.
Lietuvos valdžia, tikėtina, gerokai paskubėjo, pasakodama apie Briuselio direktyvas, ribojant Rusijos tranzitą į Kaliningradą, kurių greičiausiai net nebuvo. EPA-Eltos nuotr.

 

Dar 2014 m. buvo priimtas ES Tarybos reglamentas dėl ribojamųjų priemonių, atsižvelgiant į Rusijos veiksmus, kuriais destabilizuojama padėtis Ukrainoje. Šių metų vasario 24 d. Rusijai pradėjus naują agresiją ir įsiveržus į kitas Ukrainos teritorijas, reglamentas buvo gerokai papildytas ir išplėstas. Dabar, pavyzdžiui, geležies ir plieno (juodųjų metalų) sankcijų paketo aprašymas atrodo taip:

„Draudžiama:

a) į Sąjungą tiesiogiai ar netiesiogiai importuoti XVII priede išvardytus geležies ir plieno (juodųjų metalų) produktus, jei:

I) jų kilmės šalis yra Rusija arba

II) jie eksportuoti iš Rusijos;

b) tiesiogiai ar netiesiogiai įsigyti XVII priede išvardytus geležies ir plieno (juodųjų metalų) produktus, jeigu jų buvimo arba kilmės šalis yra Rusija;

c) vežti XVII priede išvardytus geležies ir plieno (juodųjų metalų) produktus, jeigu jų kilmės šalis yra Rusija arba jeigu jie eksportuojami iš Rusijos į bet kurią kitą šalį;

d) tiesiogiai ar netiesiogiai teikti techninę pagalbą, tarpininkavimo paslaugas, finansavimą ar finansinę pagalbą, įskaitant išvestines finansines priemones, taip pat draudimo ir perdraudimo paslaugas, susijusius su a, b ir c punktuose nurodytais draudimais."

Kaip matome iš oficialaus ES dokumento, nėra jokio imperatyvo riboti tranzitą iš Rusijos į kitas Rusijos teritorijas. Vadinasi, arba mūsų valdžia savarankiškai ėmėsi iniciatyvos įvesti tokius ribojimus, arba kaip nors neteisingai suprato Europos Tarybos reglamento pakitimus. Egzistuoja ir trečias variantas - painioje ES teisinėje sistemoje galbūt išties yra kažkokie užslėpti, tik teisininkams pasiekiami punktai, numatantys tokius rusiško tranzito ribojimus. Tačiau paprastiems žmonėms tokie dokumentai kol kas neprieinami...

Tai anaiptol nereiškia, kad reikia išsigąsti Rusijos ir viską atšaukti - ši tema ne apie tai. Tik jeigu esame teisinė valstybė, būtų gera žinoti, kokiais konkrečiai ES nutarimais dėl sankcijų remiamės. Kartu tai būtų ir tinkamas argumentas visiems rusų propagandininkų pasipiktinimams atremti.

Svetainė

Beje, oficialioje ES Tarybos ir Europos Vadovų Tarybos svetainėje, kurią tvarko Tarybos generalinis sekretoriatas, apie sankcijas Rusijai aiškiai parašyta: „Draudimas netaikomas pašto paslaugoms ir prekėms, gabenamoms tranzitu tarp Kaliningrado srities ir Rusijos." (šaltinis: https://www.consilium.europa.eu/de/policies/sanctions/restrictive-measures-against-russia-over-ukraine/sanctions-against-russia-explained/?fbclid=IwAR3n-F_lqwEU8-5FTFI63fw1T4gG4vMdeld1cqTX5xngnEQLBqmx0wW7zOc).

Bet galima sakyti, kad interneto svetainė nėra oficialus teisinis dokumentas arba ten darbuojasi Putino agentai, žūtbūt sumanę pakenkti Lietuvos valdžiai... Tiesa, paskutinis atnaujinimas svetainėje padarytas dar birželio 8-ąją, t.y. gerokai iki valdžios sprendimo dėl tranzito, o tai ir sukelia negerus įtarimus dėl mūsų valdžios saviveiklos.

Prieštaravimai

Dėl „partnerių" taip pat ne viskas paprasta. Antai, mums sakoma, kad Lietuvą šiame ginče dėl tranzito ribojimų parėmė pats ES užsienio politikos vadovas Chosepas Borelis (Josep Borrell), pareiškęs, kad Lietuva laikosi ES sankcijų, blokuodama tam tikrų prekių gabenimą geležinkeliu į Rusijos Kaliningrado eksklavą.

„Lietuva nesiėmė jokių vienašališkų nacionalinių apribojimų ir taiko tik Europos Sąjungos sankcijas, - sakė Ch.Borelis. - Lietuvai metamas kaltinimas, esą ji įgyvendina lietuviškas sankcijas, yra melagingas, gryna propaganda." Tačiau iškart po to jis netikėtai pasakė, kad ES vis dėlto „dukart patikrins" Briuselio gaires, kad įsitikintų, jog jos „visiškai atitinka bet kokias taisykles".

„Bet Lietuva nėra kalta, ji nevykdo nacionalinių sankcijų, nedaro nieko savavališko, - sakė jis. - Viskas, ką jie daro, yra ankstesnių konsultacijų rezultatas."

ES užsienio politikos vadovo kalboje, kaip matome, taip pat išlenda prieštaravimai bei abejonės: jeigu Lietuva elgiasi teisingai bei teisėtai, kodėl dar reikia tikrinti „taisykles" bei „Briuselio gaires"?

Kita vertus, jeigu mes esame tikrai nepriklausoma valstybė, turime teisę taikyti bet kokias sankcijas bet kam, kas pažeidžia mūsų valstybės interesus. Tik vargu ar gražu slėptis už Europos „partnerių" nugaros ir pasakoti, kad „čia ne mes kalti, čia Briuselis mus privertė".

Amerika palaiko

Jeigu Rusija ketintų imtis kokių nors karinių priemonių prieš Lietuvą, JAV būtinai paremtų NATO šalį. Tai per spaudos konferenciją Vašingtone pareiškė JAV valstybės departamento atstovas Nedas Praisas (Ned Price).

„Mes palaikome savo NATO sąjungininkus ir palaikome Lietuvą, - sakė jis. - Mūsų įsipareigojimas NATO 5-ajam straipsniui - postulatui, kad vieno užpuolimas reikš visų užpuolimą - yra tvirtas."

N.Praisas pažymėjo, kad Vašingtonas vertina beprecedentes ekonomines priemones prieš Rusiją, kurių kartu su JAV ėmėsi ir kitos šalys, tarp jų - Lietuva. Jis priminė, kad į spaudimo Maskvai kampaniją įsijungė dešimtys pasaulio valstybių.

Rusijos saugumo tarybos vadovas Nikolajus Patruševas antradienį pagrasino Europos Sąjungai ir Lietuvai „rimtais" padariniais dėl ES sankcionuotų prekių tranzito geležinkeliu apribojimų į Rusijos Kaliningrado eksklavą.

G.Landsbergio paaiškinimas


Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis vakar į žurnalistų abejones dėl tranzito ribojimo teisėtumo atsakė gana miglotai: „Turėjome galimybę pristatyti EK mums pateiktus išaiškinimus bei patį reglamentą. Jis nepalieka jokios erdvės jokiai interpretacijai: yra juodu ant balto parašyta. Kaip ES aukštasis reikalų patikėtinis ponas Ch.Borelis pasakė, Lietuva tiesiog elgėsi pagal taisykles. Jeigu mes esame teisės viršenybės principą ginanti valstybė, valstybės įmonė neturėjo kitos galimybės, kaip tai padaryti."

Gana keistas paaiškinimas, nes „juodu ant balto" ES direktyvose parašyta visiškai priešingai: „Draudimas netaikomas pašto paslaugoms ir prekėms, gabenamoms tranzitu tarp Kaliningrado srities ir Rusijos."

 

Laikraščių prenumerata internetu

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (189)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • BAUDA: Viena didžiausių Lietuvoje mažmeninės prekybos bendrovių „Maxima LT“ teisingai nubausta 350 eurų bauda už alkoholio pardavimą 19-metei, galutinai nutarė teismas.
  • FORUMAS: Centrinių bankų vadovai ir ekonomistai pirmadienį vakare susirinks į kasmetinį forumą pietų Portugalijoje aptarti geriausių priemonių stengiantis suvaldyti infliacijos problemą, paaštrėjusią dėl Rusijos karinės invazijos Ukrainoje.
  • BILIETAI: Vilniuje svarstoma galimybė įvesti popierinius iki 10 dienų trukmės viešojo transporto bilietus turistams, taip pat brangesnį „kontrolieriaus“ bilietą, kuris būtų parduodamas kelionės metu, vietoje dabar skiriamos baudos.
  • TYRIMAS: Sveikatos apsaugos ministerija siekia išsiaiškinti, kokia paskiepytųjų nuo koronaviruso dalis persirgo šiuo virusu – rugsėjį planuojama pradėti tą numatantį seroepidemiologinį tyrimą.
  • TRAMVAJUS: Vilniaus stoties ir aplinkinių teritorijų vystymui sprendimų ieškojusi tarptautinių architektų komanda pasiūlė sostinei svarstyti tramvajaus idėją.
  • PIENAS: Ši vasara, kaip ir pernykštė, gyvulių pašarams ruošti yra viena nepalankiausių, nors pievose žolės priaugo kaip niekada daug, sako ūkininkai - teigiama, kad tokia situacija smarkiai didins savikainą, todėl brangs pieno produktai.
  • AUKSAS: Pasaulio plaukimo čempionate Budapešte Rūta Meilutytė iškovojo aukso medalį - 50 m plaukimo krūtine distanciją ji įveikė per 29,7 sek.
  • FIZIKA: Birželio 27-liepos 1 dienomis Vilniuje vyks 14-toji Europos atomų, molekulių ir fotonų konferencija, kuri į Lietuvos sostinę sutrauks kelis šimtus mokslininkų iš viso pasaulio.
  • RINKA: Būsto nuosavybės, kainų ir nuomos palyginamasis tyrimas parodė, kad Lietuva patenka į Europos šalių, kurių gyventojai valdo daugiausiai gyvenamojo nekilnojamojo turto, tačiau pagal būsto vertę ir nuomos kainas esame Europos vidutiniokai.
  • REIDAS: Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą, birželio 24–27 dienomis vykdys transporto priemonių, įskaitant dviračių, elektrinių paspirtukų, vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimus.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar Lietuva turės Kaliningrado tranzito ribojimo pasekmių?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar pavyks Seime priimti Civilinės sąjungos (Partnerystės) įstatymą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+18 +27 C

+20 +28 C

 

+19 +26 C

+29 +33 C

+24 +34 C

 

+22 +28 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-6 m/s