Branduolinė sutartis stringanuotraukos (12)

2020 spalio mėn. 15 d. 11:21:45 Perskaitė 1518

JAV užvakar pranešė pasiekusios susitarimą su Rusija pratęsti branduolinės ginkluotės mažinimo sutartį „New START", tačiau Maskva jau kitą dieną atmetė JAV sąlygas.JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) administracija ilgai reikalavo, nors ir nesėkmingai, kad prie sutarties prisijungtų Kinija.

 

Ši sutartis, pagal kurią JAV ir Rusija gali turėti ne daugiau nei 1550 branduolinių galvučių kiekviena, baigia galioti vasario 5 d.

Likus trims savaitėms iki prezidento rinkimų, o D.Trampui apklausose šiek tiek atsiliekant nuo savo varžovo, Baltieji rūmai akcentavo sieksiantys išsaugoti susitarimą neapibrėžtam laikotarpiui.

„Norime pratęsti „New START" sutartį neapibrėžtam laikotarpiui, su sąlyga, kad jie sutiks apriboti - įšaldyti - savo branduolinį arsenalą", - teigė JAV derybininkas Maršalas Bilingslis (Marshall Billingslea).

Tačiau Maskva paskelbė nesutinkanti su tokia sutarties pratęsimo sąlyga.

„Toks pasiūlymas yra nepriimtinas", - Rusijos naujienų agentūros citavo sausą užsienio reikalų viceministro Sergejaus Riabkovo komentarą. Kol kas jokių motyvų nepateikiama.

Situaciją komentuoja M.Mažvydo nacionalinės bibliotekos analitikas, saugumo politikos ekspertas Ignas STANKOVIČIUS:

Visi supranta, kad branduolinė galvutė - ne cepelinas, jos neišvirsi. Jai pagaminti, paleidžiamas ilgas ir sudėtingas gamybinis procesas. O tai reiškia, kad atsiranda galimybės kontroliuoti tokį procesą iš šalies, sekti gamybos intensyvumą, atliekų išmetimą ir pan. Remiantis tokiais duomenimis, galima daugmaž tiksliai nustatyti, ar buvo gaminta ir kiek buvo gaminta, ar sunaikinta, ar ne. Toliau įsijungia ir kiti kontrolės mechanizmai, pavyzdžiui, sandėliavimo vietų ar tų galvučių dislokacijos nustatymas - šiais laikais nieko pernelyg nepaslėpsi, nes bet kokie, net patys mažiausi, pokyčiai yra labai kruopščiai fiksuojami.

Be to, egzistuoja ir oficialioji kontrolė, kai atvažiuoja abiejų pusių ekspertų komandos, kurios tikrina tą ginkluotę, dėl kurios buvo susitarta. Žinoma, šiuo atveju egzistuoja didesnė manipuliacijų galimybė, nes vienai pusei pareikalavus įsileisti komisiją į konkrečią įtartiną vietą, yra galimybė tempti laiką, apeliuojant į neva pažeistas procedūras ir pan. O per tą laiką išvežti į kitą vietą. Jeigu priešininkų pusė nustatė tokį judėjimą, tuomet prasideda atsikalbinėjimai, kad „jie patys nežino, ko nori", nes vėl pakeitė norimą vizitacijos vietą... Prasideda žaidimai. Jeigu nėra geranoriškumo iš abiejų pusių, žinoma, galima neleisti oficialios sutaries kontrolės, yra nemažai būdų. Tačiau kompleksiškai bet kokiu atveju galima nustatyti gaminamos branduolinės ginkluotės kiekius.

Kodėl rusai atsisako pratęsti sutartį? Manau, tai yra diplomatiniai žaidimai ir derybinės pozicijos formavimas. Jeigu amerikiečiai dabar pradės spausti dėl šios sutarties, tuomet bus ieškoma nuolaidų kitose vietose: na gerai, mes sutinkame, nors čia nukenčia mūsų interesai, tačiau turime savo kontrprašymą ir jūs taip pat nusileiskite... Iš esmės standartinė schema, siekiant išsikovoti daugiau naudos būsimose derybose. Ir tai tikrai bus, tik nebūtinai apie tokius dalykus sužinosime...

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net