respublika.lt

Amerika griežtina savo užsienio politiką

(0)
Publikuota: 2017 lapkričio 11 10:40:43, Ričardas ČEKUTIS, „Respublikos“ žurnalistas
×
nuotr. 1 nuotr.
Donaldas Trampas su kinų vadovu Ksi Džinpingu jau rado bendrą kalbą. EPA-Eltos nuotr.

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

 

- Jau gana plačiai nušviesta JAV prezidento Donaldo Trampo vizito į Aziją ekonominė pusė - antai vien tik su Kinija pasirašyta sutarčių už 350 mlrd. dolerių... Tačiau visada tokiais atvejais yra ir politiniai tikslai, kurie plačiau neafišuojami, apsiribojant „budinčiomis“ frazėmis apie „bendradarbiavimą“. Kokie gali būti svarbiausi D.Trampo kelionės tikslai?

- Negalime pamiršti, kad šiandien Kinija, Rusija ir Jungtinės Valstijos yra pagrindiniai pasaulinės saugumo architektūros stulpai, dedantys šiame kontekste visus svarbiausius taškus... Pagrindinė konflikto linija pasaulyje vis dėlto šiuo metu praeina tarp NATO, Jungtinių Valstijų ir Rusijos. Taigi, užsitikrinti Kinijos nuostatas ir pozicijas šio konflikto atžvilgiu bei sutvarkyti tarpusavio santykius yra vienas didžiausių, vienas svarbiausių JAV administracijos uždavinių. Aš manau, kad D.Trampas tiesiog stabilizavo padėtį prieš du lemiamus ėjimus: pastatyti į vietą rusus ir susitvarkyti su Šiaurės Korėja.

- Kaip tik šiomis dienomis D.Trampas Vietname susitinka su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Kokių kalbų ar susitarimų būtų galima tikėtis iš to susitikimo?

- Aš manau, kad D.Trampui nepalikta daug erdvės ir išeičių. Čia kalbu apie jo vidines problemas Jungtinėse Valstijose. Todėl tame susitikime turėtų nuskambėti spaudimo politikos Rusijai gaidelės. Kitaip sakant, D.Trampas privalo išlošti šitą konflikto raundą neprarasdamas veido, t.y. neveikdamas kaip prorusiškas JAV prezidentas, kuo jis nuolat kaltinamas Amerikoje. Todėl manau, kad jokių didelių susitarimų nebus - netgi atvirkščiai, bus labai demonstratyvūs pareiškimai ir D.Trampas demonstruos, kad jis sugeba ginti Jungtinių Valstijų interesus prieš V.Putino žaidimus. Tačiau, be abejonės, prieš juos abu bus vienas bendras uždavinys - rasti sprendimą Šiaurės Korėjos atžvilgiu. Šiandien, manau, kad niekas neabejoja, jog Šiaurės Korėjos krizė yra dirbtinai pagimdyta, o iš ten visu gražumu kyšo rusų ausys. Taigi, vienu iš pagrindinių klausimų derybose su V.Putinu bus Šiaurės Korėjos problema. Trumpai tariant, D.Trampas greičiausiai pasakys: „uždėkite antsnukį savo pitbuliui, nes jeigu...“. Bent jau jis turi tai pasakyti ir privalo grasinti.

- Grįžkime į Europą. Šią savaitę lenkų žiniasklaida paskelbė, kad separatistinio Donbaso anglys laisvai keliauja po visą Europą, jas perka tiek patys lenkai, tiek ir Austrija, Italija bei kitos ES šalys. Jeigu tai tiesa, tuomet kur dingo visos garsios kalbos apie sankcijas Rusijai ir jos kontroliuojamiems separatistiniams regionams? Galima ir dar naiviau paklausti: ar verslo reikalai svarbesni už Europos Sąjungos principus ir „vertybes“?

- Pradėkime nuo to, kad ta anglis keliauja ir po visą Ukrainą, o vietos verslininkai sėkmingai ją pardavinėja toliau bei patys naudoja savo tikslams. O sankcijos... Žinoma, kad jos yra niekinės. Lygiai taip pat žinoma, kad didelė dalis pačių ukrainiečių ignoruoja faktą, kad jų valstybė kariauja karą. Žmonėms, kurie yra versle, visiškai nusispjauti į šitą politinę situaciją. Maža to, jie visiškai nemano, kad tie, iš kurių jie perka šitą anglį, yra kažkuo priešiški ir dėl to negalima su jais dirbti...Taigi, tas demonstratyvumas sankcijų atžvilgiu visiškai neatspindi tikrosios padėties, apie ką mes ne kartą esame kalbėję. Čia vertėtų tik pasakyti, kad vos tik būtų išjungtas Rusijos faktorius Donbaso ir Luhansko teritorijose, vos tik dingtų tas nuolatinis separatistų palaikymas, ginklų ir gyvosios jėgos tiekimas, šios abi dabar kariaujančios pusės labai staigiai susitartų, keli ten valdžią užgrobę banditėliai būtų tyliai nušauti ir reikalas būtų išspręstas. Šį konfliktą eskaluoja grynai išorinės jėgos faktorius ir tą kuo puikiausiai demonstruoja ši laisva prekyba anglimi. Manau, kad visi supranta, jog ta anglis į Europą pardavinėjama ne per Rusiją, o per pačius ukrainiečius...

- Įdomūs dalykai visą savaitę vyko ir tebevyksta Saudo Arabijoje, kur areštuota kelios dešimtys princų bei jų aplinkos žmonių. Visa tai daroma oficialiai skelbiant kovą su korupcija. Kokios gali būti tikrosios šių „valymų“ priežastys?

- Manyčiau, tai yra gana sėkmingos Jungtinių Valstijų politikos Saudo Arabijoje rezultatas. D.Trampo administracija ir pats D.Trampas čia galės sau įsirašyti pergalingą pliusiuką... Nors didele dalimi tai yra ir ankstesnės administracijos veiklos rezultatas, tačiau būtent dabar Saudo Arabija po truputėlį yra statoma į vietą. Nes visas tas nevaldomas įvairiausių teroristinių grupuočių siautėjimas, jų finansavimas, absurdiška įvairaus plauko islamo fundamentalistų veikla visame pasaulyje daugeliu atvejų buvo tiesiogiai susijusi su tais nevaldomais korupciniais mechanizmais Saudo Arabijoje. Iš ten keliavo milžiniškos pinigų sumos, kurios taip apkvaitindavo galvas įvairiems veikėjams, kurie už savo nuodėmes bandydavo nusipirkti dangaus karalystę, finansuodami įvairaus plauko banditus. Taigi, amerikiečiams nieko daugiau nebeliko, kaip susodinti juos į jiems skirtas vietas...

- Kitaip sakant, Saudo Arabijos kronprincas, pradėjęs tokio pobūdžio pertvarką, vėl tampa didžiausiu Jungtinių Valstijų sąjungininku, kaip ir buvo senais laikais?

- O kas jam lieka... Aš manau, kad jis buvo pastatytas prieš labai sudėtingą pasirinkimą ir jam teko nuspręsti: ar susidoroti su artimiausiais giminaičiais ir jų siautėjimu, ar palikti viską po senovei, prarandant įtakingą sąjungininką bei galimą užtarėją konfliktuose, nekalbant jau apie finansinę-ekonominę naudą. Ir jis tą pasirinkimą padarė. Yra daugybė žvalgybinės informacijos, kuri liudija, kad visa teroristų veikla daugiausia buvo finansuojama iš Saudo Arabijos. Ši informacija buvo visiškai patikima ir JAV administracija jau negalėjo to ignoruoti. Tiesiog ta informacija pakliuvo į mediją ir teko priimti atitinkamus sprendimus.

- Šią savaitę Ispanijos konstitucinis teismas anuliavo Katalonijos nepriklausomybės deklaraciją, keli katalonų ministrai pasodinti, likusioji buvusi valdžia buvo nušalinta ir pabėgo į Belgiją. Ar jau galima daryti išvadą, kad tikroji katalonų nepriklausomybė taip ir liko užribyje? Kas tai - gražios romantiškos pasakos pabaiga? Ar dar įmanomas čia koks nors istorijos tęsinys?


- Visada sakiau, kad dėl nepriklausomybės yra kovojama ir niekas niekada jos šiaip sau nedovanoja. Kovojama ne tik parlamento ar kelių politikų pareiškimais, bet sujungiant visas visuomenės pajėgas - nesvarbu, ar su ginklu rankose, ar ne. Tai, kad katalonų vadovybė neįjungė visų visuomeninių mechanizmų, yra faktas. Po to, kai jų nepriklausomybė buvo anuliuota, mes negirdime jokių nei visuomeninių organizacijų, nei buvusių parlamentarų pareiškimų, o ir protestai neatrodo įtikinamai. Tai rodo, kad „laisvės didvyriai“ darė labai daug mostų, bet už jų nugarų nebuvo jokios jėgos. Niekas neleido nei K.Pučdemonui, nei visiems kitiems katalonams tikėti, kad ispanai jiems paplos per petį ir pasakys: „Jūs esate geri berniukai, pasiimkite 20 proc. mūsų BVP ir keliaukite savo keliais ar tiesiai į Briuselį.“ Kadangi jie neturėjo teisės netgi šitaip mąstyti, vadinasi, norėdami nepriklausomybės jie turėjo ruoštis dėl jos kovoti. Paimkime greta esančius jų kaimynus baskus, kurie ilgus dešimtmečius kovėsi dėl savo pozicijų... O katalonai pademonstravo norą visa tai gauti už dyką, su kažkuo vedė derybas Briuselyje, jiems buvo pažadėta juos užstoti, tačiau kilus skandalui tie briuseliniai „užtarėjai“ dėjo į krūmus... Būtent tokią situaciją ir turime - viskas ten yra labai juokinga. Kol nebus bent vieno kraujo lašo iš K.Pučdemono nosies, apie Katalonijos nepriklausomybės siekius bus galima pamiršti...

- Šią savaitę eilinį kartą įsiplieskė dar vienas skandalas, susijęs su mokesčių slėpimu. Skandalas vadinamas „rojaus popierių“ vardu, o kaip ir prieš tai buvęs „Panamos popierių“ skandalas atskleidžia daugybę įvairiausių garsenybių bei stambiųjų ir smulkesniųjų kompanijų, kurios vengia mokėti mokesčius savo šalyse. Kada visa tai baigsis? Ar įmanoma kaip nors priversti visus sąžiningai sumokėti? O gal tai utopija?


- Galime tik pajuokauti, kad norint šią problemą išspręsti pirmiausia reikia konfiskuoti visą privačią nuosavybę... Kitaip sakant, reikia nueiti dar bolševikų pramintu keliu ir tada bus galima tikėtis, kad mokesčių niekas neslėps, nes nebus kam mokėti, o tiesiog bus vagiama iš fabrikų, viskas, ko reikia, gaminama pogrindiniuose fabrikėliuose... Taigi, bus neefektyvi valstybinė ekonomika ir efektyvi, bet pogrindinė - nuo degtukų ir cigarečių iki viso kito. Čia atsakymas labai paprastas: tokia yra šitos sistemos prigimtis. Tikėtis, kad kas nors savanoriškai atsisakys papildomo uždarbio vien todėl, kad valstybiniai biurokratai galėtų nevaržomi lėbauti privataus kapitalo uždirbtų pinigų sąskaita, iš kurios taip pat bus finansuojami tik valdininkams įdomūs projektai, neverta. Tą juk jaučia ir mato bet kuris verslininkas. Kitaip tariant, vos tik išnyks valdininkų korupcija ir bus galima pradėti kalbėti apie kur kas efektyvesnį valdymą, iškart pradės trauktis visos šešėlinės ekonomikos ir nykti visos mokesčių surinkimo problemos. Tik ar galime sau leisti tuo patikėti? Tai labiau ekonominės psichologijos ir moralės klausimas. Susitarimų turi laikytis abi pusės.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s