respublika.lt
 
VZ LOGO 3

A.Butkevičius: Pasaulinė kinų ekspansija ir Europos saulėlydisnuotraukos (18)

2019 rugpjūčio mėn. 04 d. 18:42:35
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Audrius Butkevičius.

×
nuotr. 10 nuotr.
Gaisrai Sibire. EPA-Eltos nuotr.

 

Rusijoje masiškai dega Sibiro ir Tolimųjų Rytų miškai, tačiau valdžios pastangų gesinant gaisrus nematyti: vietos gyventojai dūsta dūmuose ir skundžiasi, kad valdžia nieko nedaro. Galbūt neatsitiktinai tarp Rusijos gyventojų sparčiai plinta teorija, kad valdžia sąmoningai negesina gaisrų - esą yra sutarta su Kinija, jog jai bus išnuomoti išdegę plotai ir kinai ten užsiims žemės ūkiu, o po kelių dešimtmečių rusams tas žemes grąžins ir jie gaus jau sukultūrintą dirvą... Tuo metu interaktyvūs žemėlapiai rodo, kad šią vasarą Rusijoje jau išdegė Europos dydžio teritorija, savo pagalbą rusams siūlo net JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump).

- Ar tikite teorija apie sąmokslą su kinais?

- Manau, kad jie ir be pagalbos gesinti gaisrus turi, kur ir ką išnuomoti... Vargu ar toks yra Rusijos planas - aš tuo netikiu. O kad jie negesina šitų teritorijų, taip pat suprantama: tas, kuris yra buvęs Sibiro taigoje, puikiai suvokia, ką tai reiškia - tai ne mūsų miškeliai su skiriamosiomis linijomis, kur net kiekvienas grybas pažymėtas... Kai dega šitokie plotai, sunku įsivaizduoti, kokie ištekliai reikalingi, kad užgesintų tokius gaisrus. Sunku atsakyti, ar D.Trampo pagalbos siūlymas yra nuoširdus. Manau, kad D.Trampas taip pat nelabai supranta, ką reiškia užgesinti gaisrus taigoje. Rusai geriau suvokia, kad yra dalykai, kurių tiesiog neįmanoma padaryti...

- Bet kinų invazija į Tolimuosius Rytus bei Sibirą juk vyksta? Tai tikrai ne sąmokslo teorija? O jeigu vyksta, tai kaip veikia ši „technologija“?

- Be abejo... Kažkada Angela Merkel padovanojo kinams seną jų pačių braižytą žemėlapį, kuriame matyti, kokias žemes ir teritorijas Rusija iš jų kadaise „atsikando“. Buvo duotas labai aiškus politinis ženklas: tam tikras kinų slinkimas į Sibirą, link Baikalo, į Tolimuosius Rytus, bus tyliai palaimintas Europoje. Anksčiau ar vėliau teritorija iki Uralo paklius po vis didesniu kinų įtakos presingu. Šį klausimą aš pradėjau tyrinėti dar gūdžiais 1995-1996 m., kai dirbau su švedų Karališkąja karo akademija. Tuomet buvo pati problemos pradžia. Rusų valstybinė siena tuo metu buvo kaip rėtis, o kinai nelegaliai skverbėsi į Tolimųjų Rytų teritorijas, stiprindami savo pozicijas nuomodami iš vietinių rusų žemę ir kurdami kinietiškas komunas. Šis nelegalus ir atrodytų chaotiškas skverbimasis taip pat buvo oficialios Kinijos politikos dalis, kinų valdžios tiesiogiai remiama industrija. Netrukus visose kertinėse ir geriausiose Tolimųjų Rytų vietose, lyg grybai po lietaus, pradėjo augti kinų gyvenvietės ir atramos taškai. Kaip Europos ar Amerikos visose vietose galima rasti vadinamuosius China Town’us, taip ir kinų gyvenviečių tinklas formuojasi Rusijoje. Tai daroma strategiškai pasirenkant tinkamiausias vietas. Pavyzdžiui, užimant pozicijas greta Baikalo ir gretimose teritorijose, kurios įvairiais požiūriais yra labai vertingos. Dabar yra labai reali potenciali galimybė kinams pradėti ginti kinakalbių interesus ne kažkokiose įsivaizduojamose kinų apgyvendintose teritorijose, bet teritorijose, kurios daugeliu atveju seniau priklausė Kinijai, ypač Mandžūrijoje. Tad tai jokiu būdu nėra blefas - kinai iš tikrųjų skverbiasi ir įsivaizduoja, jog turi moralinę teisę kurtis teritorijose, kurios pačios nesitvarko ir praktiškai yra nevaldomos. Tas pat ir ne vien dėl Tolimųjų Rytų, bet ir Kazachstano bei Sibiro platybių.

- Kinijai tai, žinoma, nėra vienintelės ekspansijos vietos pasaulyje? Vadinasi, galima kalbėti apie radikalų lūžį Kinijos valstybinėje sąmonėje?

- Tai iš tikrųjų yra lūžis arba išėjimas už Didžiosios Kinų sienos. Tai yra visiškai naujas Kinijos politikos santykis su pasauliu. Anksčiau jie tiesiog save atribodavo nuo kitų valstybių ir netgi prekyba su jais būdavo labai sudėtingo tarpvalstybinio proceso dalis - vienu metu tik olandai turėjo teisę su jais prekiauti bei kurti fortus, ginančius prekybininkų interesus (vieną iš tokių olandiškų fortų šiandien turi Taivanis). Tuo metu Kinija vykdė izoliacionistinę politiką. O dabar kinai peržengė šią kelių tūkstančių metų senumo politiką ir pradėjo pakankamai ryškią ekspansiją: tiek Tolimuosiuose Rytuose, tiek Sibire, tiek Kazachstane, kur masiškai superkami aktyvai ir daromos milžiniškos investicijos, tiek Šiaurės Afrikoje, tiek Lotynų Amerikoje... Čia yra ko išsigąsti.

- Grįžkime prie Rusijos reikalų. Šią savaitę Maskvoje vyko protestai už laisvus rinkimus ir valdžia areštavo 1400 tų protestų dalyvių. Skaičius išties įspūdingas, ypač vertinant faktą, kad protestai buvo gana neskaitlingi. Kodėl staiga taip suaktyvėjo Kremliaus represinės struktūros?

- Vladimiras Putinas puikiai supranta, kad vos tik žmonės praras baimę, iškart situacija taps nevaldoma. Jis ilgą laiką labai strategiškai sprendė šį klausimą, įvairius pasionarinius piliečius (naudojant Gumiliovo terminą), linkusius į savo teisių atstovavimą, pasipriešinimą bei kitas avantiūras, kanalizuodamas į Ukrainos Donbaso konfliktą. Kitą panašią publiką V.Putinas kanalizavo į kitus „karštuosius taškus“, pirmiausia į Siriją. Taip ji trumpuoju laikotarpiu užsitikrino sąlyginę ramybę. Tačiau ekonominė bei demografinė situacija vis blogėjo. Iš Rusijos vyksta milžiniško masto emigracija, ką pripažįsta net šiandieniniai Kremliaus vadovai, sakantys, jog per kelis mėnesius kaskart netenkama po 200 tūkstančių žmonių... Galvoti, kad tai neatsiliepia bendrosioms visuomenės nuotaikoms, būtų klaidinga, juolab kad mes turime šitą fenomeną. Taigi, tendencija yra tokia, kad V.Putinas bei jo partija „Vieningoji Rusija“ nuolat praranda populiarumą ir tai vyksta dideliu greičiu. Netgi nuolat klastojami „viešosios nuomonės tyrai“ jau negali kompensuoti pojūčio, jog ši valdžia išsisėmė. Taip pat ir fokusai su „rusiškųjų žemių surinkimu“ jau neduoda ankstesnio rezultato ir vis daugiau žmonių suvokia, kad „patriotizmas yra paskutinė niekšo prieglauda...“, kaip yra tiesiai sakoma apie V.Putiną. Vis daugiau žmonių pradeda suvokti, kad atakos prieš Ukrainą tikslas buvo manipuliuoti jų sąmone, kad tai buvo labai agresyvus ir Rusijai nenaudingas veiksmas. Visi šie dalykai susidėjo ir dabar mes matome pirmuosius žmonių nepasitenkinimo proveržius.

- Bet Ukrainoje žmonės gyvena ne ką geriau, o gal net blogiau, nei Rusijoje. Vargu ar rusus gali sužavėti ukrainietiškų revoliucijų pavyzdys...

- Tikroji Ukrainos nepriklausomybė buvo paskelbta ne 1991-aisiais, kai sugriuvo Tarybų Sąjunga, bet 2014 m., kai prasidėjo Maidano įvykiai. Šiandieninei Ukrainos valstybei yra 5-6 metai. Kodėl taip įvyko? Nes nuo 1991-ųjų užaugo nauja karta žmonių, kuriems visas vyresniųjų gyventas marazmas pagaliau tapo nepriimtinas. Kita vertus, tų žmonių akiratis bei pasaulio pažinimas išsiplėtė, naujosios technologijos leido žmonėms pažvelgti į savo gyvenimą kitu kampu. Tai buvo tas pat fenomenas, kai Tarybų Sąjungą ardė grįžtančiųjų iš užsienio turistų suvokimas, jog iš tikrųjų jie gyvena giliai pasturgalio skylėje... Žinoma, tada tai buvo grįžtančių po įvairių kelionių bei norinčių gyventi kitaip žmonių požiūrio rezultatas. Lygiai taip pat carinę Rusiją susprogdino grįžusių iš žygio į Paryžių (pribaigiant Napoleoną) jaunų karininkų suvokimas, kad jie taip pat gyvena pasturgalio skylėje - tuomet Rusijoje buvo dekabristų maištas. Tokį patį vaidmenį dabar atliko internetas ir visi staiga suvokė, kad tai, kas jiems yra pateikiama, yra surogatas bei melas, kad reikia keisti situaciją. Tai prieš 5-6 metus tapo pagrindiniu varikliu sukurti iš esmės naują Ukrainos valstybę. Su tam tikru pavėlavimu tas pat procesas vyksta Rusijoje. Dar 4-5 metai ir visi tie fokusai, kuriuos labai efektyviai kadaise panaudojo V.Putinas, kuris yra tikrai protingas, strategiškai mąstantis vadovas ir manipuliatorius, nebeveiks. Šie fokusai nebeveiksmingi. Todėl ir kyla tokios konvulsijos.

- Anglosaksai tuo metu mėgina suburti kažkokią platesnę koaliciją, siekiant apsaugoti Persijos įlankoje plaukiančius tanklaivius nuo Irano išpuolių. Tačiau jiems labai silpnai sekasi - vokiečiai jau oficialiai atsisakė dalyvauti tokioje veikloje, o kiti europiečiai taip pat nerodo jokio entuziazmo. Kodėl Europa ten nemato savo interesų?

- Europiečiai puikiai suvokia, jog Borisas Džonsonas (Boris Johnson), kuris dabar stovi antiiranietiškos koalicijos kūrimo priešakyje, yra tik žaisliukas D.Trampo rankose. Jis yra tik dar vienas D.Trampo instrumentas, skirtas trukdyti Europai. D.Trampas negali atakuoti pats, nes jam prieš nosį rinkimai, todėl veltis į nieko gera nežadantį konfliktą su Iranu jam nesinori, o štai jeigu tai padarytų Borisas su kvaileliais europiečiais, tai prie jų prisijungti tam tikru kampu būtų visai neblogai... Šitas žaidimas yra labai aiškiai nuspėjamas, visi tai mato ir vokiečiai jokiu būdu nenorės prarasti savo įtakų, formuojant Ketvirtąjį reichą Europoje, vien tik tam, kad padėtų faktiškai iš „barščių iškritusiems“ britams... Negana to, pasaulio galybės jau linksta grįžti prie aukso standartų, bet britai į šią schemą netelpa, nes jie neturi net tūkstančio tonų aukso atsargų. Be to, lyginant su Vokietija, jie nėra ekonomiškai stipri valstybė. O fokusai, kuriuos čia krėtė B.Džonsonas su kompanija, į gabalus plėšo ir pačią britų sandraugą - panašu, kad iš šio žaidimo tuojau gali išlėkti škotai. Problema su airiais taip pat tik intensyvėja ir jeigu nebus rastas sprendimas, tai visos maištingosios airių idėjos atgims akimirksniu. Šioje vietoje europiečiams niekas neįrodys, kad dabar reikia sekti paskui britus ir kurti koaliciją, veliantis į konfliktą su Iranu, užuot susitarus. Kartu visi supranta, kad dabar faktiškai gimsta dar viena branduolinė valstybė, prie kurios valdžios vairo stovės religiniai fanatikai. Matyt, Europa yra apsisprendusi leisti šiam procesui įvykti. Todėl visi srėbsime šito politinio aplaidumo pasekmes. Už šią nesąmonę labiausiai yra atsakingi tiek Bilas Klintonas, tiek Barakas Obama, tiek Angela Merkel - jie visi nedarė nieko tada, kai verkiant reikėjo daryti. Bet ieškoti kaltų politikoje yra pats nedėkingiausias užsiėmimas. Dabar reikia konstatuoti, jog europiečiai jau susitaikė su lemtimi, jog bus toks Iranas, su ambicijomis atkurti Didžiąją Persiją. Ir nieko čia, broleli, nepadarysi. JAV taip pat traukiasi atgal. Ir už poros metų, kai D.Trampas turės galimybę veikti šioje politinėje scenoje, ką nors daryti bus per vėlu.

- B.Džonsonas dabar demonstruoja didelį aktyvumą: nuvyko į Škotiją, Velsą, Šiaurės Airiją, pasišnekėjo su Airijos valdžia, nusiuntė emisarą į Briuselį... Ar jo pastangos gali atnešti naudos Britanijai? Galbūt pavyks pasiekti naują išstojimo susitarimą, kuris bus priimtinas visiems?

- Esamu momentu tai atrodo kaip visiškai bejėgės pastangos rasti sąjungininkų jo naujajai pozicijai. Deja, šiandien visi skaičiuoja ir į šoumeno Boriso rėkavimus apie tai, kiek daug išloš Jungtinė Karalystė, atsako klausimu: o kur yra skaičiavimai? Jokių skaičiavimų nėra. Ką reiškia išeiti iš ES be sutarties? Ką tu darysi po to? Ar tai Žemaičių Kalvarijos žydelis, ar tai turkas keistu vardu Borisas jokiam britų patriotui labai didelio pasitikėjimo bei susižavėjimo nekelia... Kas bus toliau? Niekas nežino, ir tik mėgina rasti atsakymą, ar Borisas yra rimtas politikas, ar klounas...

- Honkonge seniai vyksta protestai prieš naująją teisinę reformą. Ar tai yra savaiminiai dalykai, kurių vyksmas natūralus, ar tai galėjo būti inspiruota iš šalies?

- Baltojo žmogaus imperija po truputėlį atitraukia savo legionus... Šiandien Holivudas labai mėgsta šią temą, kaip Romos legionai palieka kažkada užkariautas žemes - Britaniją, Germaniją ir kitas, o imperija traukiasi. Žinoma, šis įvaizdis kuriamas ne veltui - bandoma duoti paaiškinimą, kas vyksta su baltojo žmogaus įtakos sferomis. Honkongas buvo vienas iš forpostų, kuris ilgą laiką buvo naudingas tiek britams, tiek ir likusiems europiečiams, tiek ir Kinijai. Todėl kinai labai sąžiningai laikėsi susitarimų, pagal kuriuos Honkongas grįžta į Kinijos dispoziciją. Bet reikia suprasti, jog per tą laiką Honkongas tapo visiškai kitokiu pasauliu, negu tas, kuris buvo Kinijoje. Aš ten lankiausi keturis kartus ir galiu konstatuoti, kad tas kinų pasaulis ten yra maksimaliai priartintas prie europietiškų standartų. Žmonės ten jau priprato prie tokio gyvenimo stiliaus. Be to, ten yra didžiulė viso pasaulio pinigų plovykla ir daugybę laisvių turinti teritorija. Ir staiga dabar pakliūti į kinų valdžios gniaužtus niekas ten nenori. Natūralu, kad tas pasipriešinimas kyla. Tačiau jis neturi jokio, nė menkiausio, šanso. Kinai plečia savo imperijos ribas ir galvoti, kad jie palaikys tokią svetimųjų tvirtovę savo įtakos teritorija, būtų labai naivu. Tai yra tik apgailėtinos pastangos išsaugoti savo teises ir laisves, bet labai greitu metu juos tiesiog tyliai pasmaugs...

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (18)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ALYTUS: Valstybės ekstremalių situacijų komisija nutarė ekstremalios padėties valstybės mastu neskelbti; vis dėlto Pramonės rajone esančioms įmonėms komisija uždraudė dirbti.
  • SPRĘS: šeštadienį Bendruomenių Rūmų nariai susirinks į Didžiosios Britanijos parlamento nepaprastąjį posėdį, kad pritartų arba atmestų naują sutartį dėl „Brexit“ sąlygų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar tiesioginės išmokos Lietuvos ūkininkams turėtų būti didesnės?

balsuoti rezultatai

Ar mėgstate atostogauti vėsiuoju sezonu?

balsuoti rezultatai
reklama
VZ LOGO 2
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+9 +11 C

 +8 +9 C

 

+7 +9 C

+14 +16 C

+16 +18 C

 

 +16 +18 C

3 m/s

1-3 m/s

 

2-5 m/s

 

USD - 1.1144 PLN - 4.2843
RUB - 71.3066 CHF - 1.0996
GBP - 0.8644 NOK - 10.2198