respublika.lt
 
VZ LOGO 3

A.Butkevičius: Kaip D.Trampas buria naujus šalininkusnuotraukos (17)

2019 balandžio mėn. 14 d. 15:00:03
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

×
nuotr. 8 nuotr.
Nelegalūs migrantai iš Meksikos teritorijos užplūdo JAV, vien tik kovo mėnesį sulaikyta 103 500 šių nelegalų. EPA-Eltos nuotr.

 

- Europos Sąjunga britams suteikė pusę metų laiko galutinai nuspręsti, ko jie iš tikrųjų nori visoje „Brexit“ epopėjoje. Kaip manote, ar tiek laiko pakaks britams tarpusavyje išsiaiškinti?

- Manau, ši problema yra sprendžiama ne pagal laiko faktorių. Problema yra susijusi su aiškiu valdančiojo elito nepasirengimu išeiti iš ES, su elito nepasiruošimu permąstyti savo naujas strategijas. „Brexit“ yra labiausiai neparuoštas politinis procesas iš visų, kuriuos aš stebėjau per paskutinius 30 metų. Taip yra todėl, kad šis procesas nebuvo inicijuotas pačių britų, jis yra jiems tarsi nukritęs ant galvos. Kaip jau esame ne kartą sakę, tai yra Didžiosios Britanijos priešų hibridinio karo operacija. Kol jie nepripažins patys sau, kad tiesiog gavo „dovanėlę“, kurios niekaip nesugeba nei išpakuoti, nei suvirškinti, tol neapibrėžtumo situacija tęsis. Britai jau dabar patyrė milžiniškus nuostolius, nors dar niekur neišėjo, o kiekviena blaškymosi ir neapsisprendimo diena nuostolius tik didins.


- Kadangi pagal ES sprendimą dabar britai norom nenorom privalės rengti rinkimus į Europos Parlamentą, ar šis faktas dar labiau nekomplikuoja situacijos? Juo labiau kad britams uždraudžiama dalyvauti svarbesnių sprendimų priėmime Bendrijos viduje, įskaitant ir ES valdžios formavimą.

- Garantuotai taip ir įvyks. Tarp ES valdančiojo elito tolimesnė strategija yra aptarta, o britai bus priversti dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose. O tai reiškia, kad vėl formuosis mechanizmas, leidžiantis juos ilgiau išlaikyti visiškai „pakabintoje“ pozicijoje, neapibrėžtume, o tokios būsenos šalininkų atsiras pakankamai ir pačioje Britanijoje. Nes, kaip žinoma, geras verslininkas išlošia tiek iš akcijų kilimo, tiek ir iš jų kritimo. Taigi, iš tokio neapibrėžtumo bei valstybinių nuostolių taip pat galima daryti didelius pinigus... Todėl nieko gero iš šios situacijos nesitikiu, tiesiog pasilieku iš šalies stebėti tolimesnes konvulsijas, kurias prognozavome dar prieš dvejus metus...

- Šią savaitę JAV pasienio tarnyba paviešino skandalingus faktus: paaiškėjo, kad tik per kovo mėnesį amerikiečiai sugavo 103 500 nelegalų, neteisėtai kirtusių valstybės sieną. O visuomenė ilgą laiką buvo klaidinama, kad migracija į JAV yra nežymi, Meksikoje besibastantys nelegalų karavanai siekia vos 2-3 tūkstančius žmonių... Kodėl buvo meluojama? Kokias galimybes turi prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump), siekiantis sustabdyti šią masinę nusikaltėlių invaziją?

- Pirmiausia reikia suprasti, kad amerikiečiai sugavo ne visus - jeigu sugavo bent 20 proc., tai jau yra gerai... Tai tik rodo, jog Jungtinių Valstijų sausumos siena yra kiauras rėtis, per kurį vaikšto, kas tik nori. Kartu suvokime, kokia vis dėlto yra galinga JAV ekonomika, kuri dešimtmečiais gali amortizuoti štai tokius reiškinius, kaip neteisėta imigracija. Juk neduodami jokios apčiuopiamos naudos šaliai šie nelegalai iš šalies išveža pinigus. D.Trampas, būdamas verslo žmogumi, tą puikiai supranta. Jo siekis pagaliau suvaldyti šį procesą, žinoma, yra sveikintinas ir pagirtinas, tačiau reikia suvokti, kad tai yra be galo sunkiai įgyvendinamas dalykas. Pasitelkus visas technines priemones ir uždarius sieną, teks imtis antrojo etapo - reikės valstybės viduje sugaudyti didžiąją dalį jokios naudos neduodančių nelegalių migrantų ir išmesti juos į kitą sienos pusę. Štai tada prasidės tikroji kova. Nes sienos uždarymas yra tik dvidešimtoji dalis to, ką reikia padaryti. Jeigu D.Trampas šioje kovoje laimės, reiškia, kad jis laimės ir antrąją prezidento kadenciją. Pastarąsias dvi dienas bendrauju su savo kolegomis iš JAV ir galiu pasakyti, kad netgi buvę aiškiai prieš D.Trampą nusiteikę asmenys, sulaukus prokuroro Roberto Miulerio ataskaitos (o šis žmogus JAV yra visuotinai itin gerbiamas ir pripažįstamas kaip nepaperkamas ekspertas), pakeitė savo nuomonę į priešingą. Jie sako: mes suprantame, kad D.Trampas varė savo biznį ir paisė savų interesų, bet jis niekur nepažeidė JAV interesų. Stebėdami, kas vyksta su JAV ekonomika, tai, ką D.Trampas daro, bandydamas suvaldyti pagrindinius šaliai kenkiančius faktorius, jie sako: taip, tenka pripažinti, jog jo arogancija, keistas elgesys yra tik tam tikros kaukės ir grimasos, bet tai, ką jis daro, yra mums visiems naudinga. Ir taip sako demokratų partijos žmonės, užimantys pakankamai aukštus postus... Vis dėlto ta patriotinė gaidelė nuolat prasiveržia, ir D.Trampas aplink save jau telkia naujus sąjungininkus.

- D.Trampas kaip tik šią savaitę paskelbė teroristine organizacija vadinamąjį „Irano revoliucijos sargybinių korpusą“. Kokių tikslų jis tuo siekia?

- Visiems yra žinoma, kad pagrindinės akcijos, nukreiptos tiek prieš JAV, tiek prieš Izraelį, taip pat akcijos, susijusios su įvairaus plauko arabų „kovotojais“ finansuojamos Irano. Visiems yra žinoma, kad tai daroma per šitą „revoliucijos korpusą“. Tai yra visuomeninė organizacija, finansuojama valstybės pinigais, kuriai yra deleguojamos tam tikros valstybinės funkcijos. Kitaip sakant, tai yra valstybė valstybėje, turinti atitinkamą politiką. Suprantama, šito toleruoti negalima. Nes reikštų, kad kalbiesi su Irano vadovybe, pasieki su ja tam tikrų susitarimų, bet tai nereiškia, kad susitarimai galios ir šitai organizacijai. Tai yra dar viena „Hezbollah“ organizacijos forma, o pati „Hezbollah“ iš esmės yra privati kariuomenė, veikianti už to paties „revoliucijos korpuso“ pinigus. Todėl D.Trampas pagaliau sudėjo visus taškus šioje situacijoje. Galima mėgti amerikiečius, galima jų nemėgti, bet jo veiksmai yra logiški ir vedantys į konkretų tikslą: suvaldyti situaciją Artimuosiuose Rytuose. Galima nepriimti JAV politikos Irano atžvilgiu ir manyti, kad čia reikia kitokios politikos, bet neįmanoma neįvertinti šių sprendimų svorio, išeinant iš Amerikos sprendimų pozicijų. Mums, kaip neturintiems jokių specifinių interesų niekur, tiesiog reikia grožėtis D.Trampo efektyviais veiksmais. Čia kaip dziudo: gražus metimas...

- Kadangi prašnekome apie šį regioną, atkreipkime skaitytojų dėmesį į dar du karštuosius taškus: naujai prasidėję kariniai veiksmai Libijoje ir karinis perversmas Sudane. Kodėl ten? Iš kur kilo šie konfliktai? Kokia jų logika?

- Kalbant apie Libiją, daugelis nežino, kad generolas, vadovaujantis Tripolio šturmui, yra Jungtinių Valstijų pilietis ir gavęs JAV labai gerą pasirengimą... Esu įsitikinęs, kad vėl yra bandoma įvesti tvarką ir pastatyti ten į valdžią žmogų, turintį lyderio ir efektyvaus menedžerio savybių, kuris vykdys aiškią ir teisingą politiką JAV atžvilgiu. Tuomet bus galima ramiai tvarkytis reikalus. Jeigu bus kuo nors nepatenkinti europiečiai, per Libiją jiems vėl teks pamėtėti krūvą teroristų ir kitokių „pabėgėlių“, na, o jeigu elgsis padoriai, siena bus užrakinta... Tai yra tam tikras šantažo įrankis, o kartu ir būdas kontroliuoti Šiaurės Afriką. Muamaras Kadafis (Muammar Gaddafi), kol nepradėjo tikėti savo susikurtomis revoliucinėmis teorijomis bei įžvalgomis ir filosofijomis, buvo visiškai priimtinas veikėjas. Manau, šįkart JAV pasirinko geriau. Be to, M.Kadafis visur lakstė, vaidino rimtą politinį veikėją, bandė įvedinėti auksinį dinarą, užuot atsiskaitinėjęs doleriais, finansavo visokius prancūzėlius... Žodžiu, jis kišosi į reikalus ir bandė reformuoti pasaulį, nors niekas jo neprašė tai daryti... Natūralu, jog toks jo entuziazmas negalėjo likti be atsako. Dabar tikimasi, kad naujas vyrukas elgsis protingiau. O Sudane situacija kiek kitokia: ten buvo labai išbujoję ir įsigalėję kinai, todėl nuspręsta, kad yra per didelė prabanga jiems leisti toliau siautėti ir stiprinti Kinijos ekonomiką tomis gėrybėmis, kurios ne jiems vieniems priklauso... Todėl atėjo metas kinus krapštyti lauk iš tų teritorijų. Manau, po šito perversmo Sudane kinams situacija nebus tokia palanki... Jeigu aš teisus, tai D.Trampas prieš naują derybų su Kinija raundą įgaus naujų kozirių.

- O Izraelyje vėl rinkimus laimėjo Benjamino Netanjahu (Benjamin Netanyahu) koalicija. Priminkime, kad pagrindinė B.Netanjahu idėja prieš šiuos rinkimus buvo Vakarų Kranto žydų gyvenviečių aneksija. Kodėl niekas Europoje nesipiktina svetimų žemių grobimu?

- Žydai demonstruoja aiškų principą, sakydami, kad mes giname savo interesus. Visiškai neaišku, kam tos žemės priklausė tūkstantmečių ar šimtmečių eigoje, o ten gyvenantys arabų veikėjai niekada nesugebėjo tų teritorijų įsisavinti. Todėl atėjo tie, kas sugebės ir pasirūpins savo žmonėmis... Kaip žydai gali nebalsuoti už tai deklaruojantį B.Netanjahu? Galima net ir nusispjauti į gandus apie jo polinkį į korupciją, jeigu jis gina viešąjį interesą. Kalbant apie Europos reakcijos nebuvimą, reikia suvokti, kad čia visur veikia neprastas žydiškasis lobizmas. Pažvelkime kad ir į Lietuvą, į žmogų, save vadinantį „profesoriumi Tomu“ ir daužantį lentą Generolui Vėtrai, kuriuo ypač piktinosi įvairios žydiškos organizacijos... Šios organizacijos savo finansuotojams turėjo demonstruoti žydiškojo intereso gynimą vien tam, kad gautų pinigus. Taigi, toks liūdnai pagarsėjęs „profesorius“, Europoje yra ne vienas. Jų yra tūkstančiai. Kaip tame anekdote, kai žmona skambina vyrui: „Per radiją sakė, kad vienas idiotas važiuoja prieš eismą, būk atsargus“, o vyras atsako - „mieloji, žinau, čia jų tūkstančiai ir visi važiuoja prieš eismą...“. Taigi rimtas žydiškas lobizmas veikia visoje ES, o daugybė politikų yra tiesiogiai nuo šio lobizmo priklausomi, todėl natūralu, jog jie net nekriuktelės dėl bet kokių Izraelio veiksmų. Kita vertus, kam pyktis su žydais? Dėl ko? Dėl arabų, kurie nesugeba susitvarkyti savo teritorijose? Nejuokaukite... Na, o jeigu kas nors sumanytų kriuktelėti, visada galima prisiminta senus žydšaudystės reikalus: ar tai būtų Lenkijoje, ar Prancūzijoje, ar Belgijoje, ar Olandijoje... Bus iškart mikliai priminta, kiek ir kokių europiečių Antrojo pasaulinio karo metais rėmė hitlerinę koaliciją. Taigi, kriuksėti neapsimoka, juolab kad žydai efektyviai gina savo interesus, kurie natūraliai daugeliui atrodo teisėti. Pagaliau visiems jau seniai atsibodo „Palestinos valstybės“ kūrimo reikalai, visi supranta, kad iš arabų nėra jokios naudos, todėl pragmatiškai stoja efektyvesnės valstybės ir visuomenės pusėn.

- Šią savaitę paskelbtas įdomus tyrimas, skelbiantis, kad Estijos rusakalbis jaunimas yra linkęs labiau pasitikėti Rusija, o ne NATO. Vadinasi, visos pasakos apie „sėkmingą kitataučių integraciją“ yra mitas, jeigu net Baltijos valstybėse gimę ir augę rusai nėra lojalūs juos išugdžiusioms valstybėms?


- Šis jaunimėlis tiki mitais, kurie jiems yra pumpuojami iš Rusijos. Rusakalbis jaunimėlis, gyvenantis Estijoje, Latvijoje ar Lietuvoje, yra kur kas labiau nacionalistiškai nusiteikęs, nei jų kolegos, gyvenantys Rusijoje. Kita vertus, reikia suprasti, kad paskutinius 15 metų Rusija efektyviai dirbo su tautinėmis mažumomis Baltijos šalyse. Padarius analogišką tyrimą, gautume tą patį vaizdelį ir Lietuvoje... Vadinasi, pavojus čia yra gana didelis. Ne veltui Estijos prezidentė, pasikėlusi sijoną, bėga ieškoti, apie ką galima pasikalbėti su geru kaimynu... Vietoj to, kad darytų tvarką namuose ir dirbtų su tautinėmis mažumomis, bandydama pakeisti jų nuostatas, ji bando susitarti su žmogumi, kuris sąmoningai šias tautines mažumas kiršina, kad čia turėtų atramos tašką svertui padėti... Tai jau yra padaryta. Ne veltui mes neseniai juokėmės, kad vienintelis dalykas, ką estai gali pasiekti, tai perstumti konflikto pagrindinę ašį iš Estijos link mūsų.

- Ukrainoje artėja antrasis prezidento rinkimų turas. Kokios ten nuotaikos ir prognozės?

- Prasidėjo pati įdomiausia ir purviniausia rinkimų fazė. Žinomas politinis technologas Moišė iš Izraelio pradėjo dėti taškus Porošenkos rinkiminėje kampanijoje. Tai atrodo labai įdomiai. Pirmiausia jis labai teisingai pozicionavo situaciją. Pavyzdžiui, visoje Ukrainoje kabo didžiuliai plakatai, kuriuose Porošenka žiūri į Putiną ir žmonėms yra siūloma pasirinkti, tokiu būdu aiškiai pasakant, jog Zelenskis yra tik vienas iš Putino žaidimo elementų... Kažkas čia Lietuvoje jau rašė, kad Zelenskis esą yra visiškai neprorusiškas. Tokie rašinėjimai, neturint nė menkiausio suvokimo, kas apskritai yra Zelenskis, o jam pačiam ignoruojant bet kokią būtinybę komunikuoti su rinkėju ir pristatyti savo pozicijas, yra tiesiog labai nekorektiški. Bet grįžkime prie pačios situacijos. Taigi nubrėžta labai aiški riba: ar tu už Ukrainą, ar tu su Putinu? Šis bilboard’as daro fantastiškai tikslų poveikį. Čia galima galvoti, jog Porošenka surinks papildomą balsų kiekį. Kitas dalykas - jis aiškiai atsiprašė žmonių, pasakydamas, kad aš blogai bendravau su jumis, pasirinkau ne tuos žmones, bet pats nepadariau jokio nusikaltimo Ukrainos atžvilgiu - aš tiesiog nežinojau apie korupcijos mastus, nes dariau kitus darbus. Čia jis nepraleidžia progos pasakyti, ką konkrečiai padarė: atidarė vartus į Europą, suteikdamas galimybę žmonėms dirbti ir užsidirbti, sukūrė armiją, apgynė šalį nuo visiško pavergimo ir t.t. Tai yra dalykai, kurių niekas negali paneigti. Taigi, toks atsiprašymas taip pat veikia neblogai. Trečias dalykas: jis aiškiai metė iššūkį Zelenskiui, pareikalaudamas atlikti profesionalų patikrinimą dėl narkotikų vartojimo. Turint galvoje, jog Zelenskio aplinka yra įvairūs šoumenai ir kiti linksmi žmonės, yra aiškiai tikimasi sulaukti teigiamų narkotikų testų... Tačiau Zelenskis atsisako testą atlikti, o tai daro labai rimtą įtaką žmonėms, kurie anksčiau nebuvo apsisprendę. Taigi Porošenkos komanda veikia tiksliai ir kryptingai, todėl prognozuoju, jog su Zelenskiu liks dauguma žalio jaunimėlio, kuris atėjo už jį balsuoti pirmajame ture, bet Porošenka turi šansą susirinkti balsus tų, kurie nemano, kad politika yra Valinsko ir jo kompanijos juokelių šou...

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (17)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PASISKOLINO: Vyriausybė vidaus rinkoje pasiskolino 20 mln. eurų už vidutines 0,259 proc. palūkanas; suma skolinamasi beveik 10 metų.
  • GAMYBA: pramonės gamyba rugpjūtį, palyginti su tuo pačiu praeitų metų mėnesiu, Lietuvoje sumažėjo 0,4 proc., skelbia Eurostatas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar teisinga, kad prekybos centrai savo mokesčius permeta ant vartotojų?

balsuoti rezultatai

Ar mėgstate atostogauti vėsiuoju sezonu?

balsuoti rezultatai
reklama
VZ LOGO 2
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+9 +12 C

 +8 +10 C

 

+10 +13 C

+16 +18 C

+13 +15 C

 

 +17 +19 C

0-5 m/s

0-4 m/s

 

0-5 m/s

 

USD - 1.1043 PLN - 4.3057
RUB - 70.8034 CHF - 1.1025
GBP - 0.8752 NOK - 10.0375