Vokietijoje bus teisiamas 100-metis buvęs nacių sargybinisnuotraukos (48)

2021 rugpjūčio 02 19:40:00 Perskaitė 711

100-metis buvęs koncentracijos stovyklos sargybinis spalį stos prieš Vokietijos teismą. Jis kaltinamas bendrininkavimu nužudant 3 518 žmonių, pirmadienį paskelbė prokurorai.

 

Noirupino prokuratūra, kuri pareiškė kaltinimus dar vasarį, gavo medicininį įvertinimą, kuriame patvirtinama, kad vyras yra „tinkamas stoti prieš teismą“, nepaisant jo amžiaus.

Pasak prokurorų, posėdžiai bus ne ilgesni nei dvi su puse valandos per dieną.

Įtariamasis kaltinamas 1942–1945 metais „sąmoningai ir savo noru“ padėjęs žudyti kalinius Zachsenhauzeno stovykloje Oranienburge, į šiaurę nuo Berlyno.

Konkrečiai jis yra kaltinamas bendrininkavimu „1942 metais vykdžius sovietų karo belaisvių grupuotės egzekuciją“ ir kalinių žudymu „naudojant nuodingas dujas „Ciklonas B“.

Advokatas Tomas Waltheris, atstovaujantis nemažam skaičiui nukentėjusiųjų šioje byloje, Vokietijos laikraščiui „Welt am Sonntag“ sakė: „Kai kurie ieškovai yra tokio pat amžiaus, kaip ir kaltinamasis, ir tikisi pagaliau sulaukti teisingumo“.

Nacių SS organizacija per savo gyvavimo laiką į koncentracijos stovyklas buvo uždariusi daugiau nei 200 tūkst. žmonių, iš kurių, kaip manoma, 20 tūkst. buvo nužudyti.

Vokietija medžioja buvusius nacių darbuotojus nuo 2011 metų, kai Johnas Demjanjukas buvo nuteistas už tai, kad buvo sargybinis ir nacių žudymo mašinos bendrininkas. Taip buvo sukurtas teisinis precedentas.

Nuo tada teismai paskelbė kelis nuosprendžius dėl bendrininkavimo, o ne dėl žmogžudysčių ar žiaurumų, tiesiogiai siejamų su kaltinamaisiais.

Liepą Vokietijos valdžia patvirtino, kad atlieka tyrimą dėl 95 metų vyro, kuris buvo nacių sargybinis, vaidmens karo belaisvių stovykloje, kurioje per Antrąjį pasaulinį karą žuvo daug sovietų karių.

Kovo pabaigoje prokurorai paskelbė nutraukę bylą prieš kitą neseniai iš JAV deportuotą 95 metų buvusį nacių mirties stovyklos sargybinį, nes „nepakako įrodymų“.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net