respublika.lt

Žmonės ir užsienyje sukyla, tik ne visi nori tai matyti (26)

2020 lapkričio 20 07:20:35
Vidmantas MISEVIČIUS

Manantiems, kad isterija dėl pandemijos ir valdžios veiksmais nepatenkinta tik maža dalis Lietuvos visuomenės, pranešame, kad protestai dėl taikomų ribojimų, uždaromų švietimo įstaigų ar žlugdomų verslų kyla visame pasaulyje. O sukylančius žmones teisėsaugos pareigūnai gesina tokiais būdais, kaip Baltarusijos Batka vaiko protestuojančius prieš jį. Tik pirmuoju atveju niekas nė žodelio nepasako, kad apgintų karantino nualintus ir dar dujų gavusius žmones.

×
nuotr. 11 nuotr.
Haga, Nyderlandai. EPA-Eltos nuotr.


Ispanija ugnyje

Didesni ar mažesni protestai Europos šalyse vyksta visą rudenį. Spalio 17-ą į protestą susirinkę Barselonos (Ispanija) gyventojai mėgino iš šiukšlių konteinerių statyti barikadas ir jas padegti. Kaukėtas jaunimas reikalavo valdžios imtis efektyvių priemonių įveikiant draudimų ir ribojimų sukeltas ekonomines pasekmes arba atsistatydinti. Susidūrimų su policijos pareigūnais, į darbą paleidusiais gumines lazdas, metu buvo sužeista, įskaitant ir pačius policininkus, apie 30 žmonių. Dešimtys mitingo dalyvių buvo suimti.

Lapkričio pirmąją Burgose vykęs mitingas prieš dėl koronaviruso taikomus ribojimus prasidėjo taikiai, bet vėliau šimtai agresyviai nusiteikusių, akmeninis ir lazdomis ginkluotų jaunuolių puolė policijos pareigūnus. Spaudžiami minios pastarieji turėjo trauktis. Miestui ir privatiems asmenims pogromų ir gaisrų padaryta žala vertinama milijonais eurų.

Panašiai vyko mitingai ir Ispanijos šiaurėje, Kantabrijos regiono miestuose, įskaitant ir provincijos sostinę Santanderą. Čia, pateikus kaltinimus „pasikėsinimu į pareigūnų gyvybę, teisėtų reikalavimų nevykdymu ir žalos miestui padarymu" buvo suimti aštuoni žmonės. Saragosoje, Aragono provincijos sostinėje, dėl analogiškų kaltinimų buvo sulaikyti penki mitingų dalyviai. Riaušės kilo ir baskų mieste Bilbao, kur kartu su prieš karantiną nukreiptais lozungais buvo reikalaujama leisti Baskų regionui atsiskirti nuo Ispanijos.

Priminsime, kad Ispanijoje ypatingoji padėtis galios iki 2021 m. gegužės 9 dienos. Visoje šalyje, išskyrus Kanarų salas, nuo 23.00 iki 6.00 val. galioja komendanto valanda. Dalis regionų ją dar valandą paankstino. Palikti namus galima tik turint svarią priežastį. Draudžiama rinktis didesnėmis negu 6 asmenų grupėmis.

Vietos valdžiai palikta teisė režimą dar labiau griežtinti. Tarkim, Katalonijoje neveikia kavinės, barai, teatrai, kino teatrai ir muziejai. Madride tokių radikalių priemonių imtasi nebuvo, tačiau buvo įvestas žmonių srautų reguliavimas.

Susitiksime degalinėje

Spalio 18-ą policijos pareigūnai ašarines dujas ir vandens patrankas panaudojo prieš Prahoje (Čekija) vykusio mitingo dalyvius. Akcijoje dalyvavo keliolika tūkstančių žmonių, įskaitant ir futbolo fanus, kuriems labai nepatiko vyriausybės sprendimas uždrausti sporto renginius. Savo nepasitenkinimą tokiais sprendimais fanai išreiškė mėtydami į pareigūnus „Molotovo kokteilius", petardas ir po ranka pasitaikiusius dviračius. Susidūrimų metu buvo sužalota apie 20 žmonių.

Čekų nepasitenkinimą galima suprasti. Spalio 22-ą paskelbtas karantinas šalyje pratęstas mažiausiai iki lapkričio 21-os. Tai lėmė, kad turistų pamėgtas Prahos centras šiuo metu yra visiškai tuščias. Kavinės, restoranai ir garsieji Prahos barai uždaryti. Kai kurie bandė pardavinėti maistą išsinešti, tačiau norinčių pirkti neatsirado - paskutinius turistus čekai matė tik vasarą.

Kino teatrai, muziejai, galerijos, pilys, bibliotekos ir zoologijos sodai lankytojams duris uždarė dar iki karantino. Šalyje dirba tik pirmojo būtinumo parduotuvės - maisto prekių, buitinės chemijos, vaistinės. Tiesa, tik pirmadieniais-šeštadieniais ir iki 21.00 val., nes vėliau draudžiama išeiti į gatvę. Nespėjus į parduotuvę, lieka vienintelė išeitis - degalinės. Būtent ten šiuo metu čekai apsiperka, susitinka, geria kavą ir bendrauja.

Sportuoti? Tik lauke

Spalio pabaigoje protestai prieš karantiną ir įvestus suvaržymus kilo ir Italijos miestuose. Turine mitingo dalyviai apiplėšė kelias prabangias parduotuves, įskaitant ir „Gucci". Protestus lydėjo petardų šaudymas. Milane demonstrantai pareigūnus apmėtė buteliais su padegamuoju skysčiu. Vėliau 28 protestų dalyviai buvo sulaikyti.

Visoje šalyje neveikia muziejai, kino teatrai, koncertų salės. Šventės draudžiamos ne tik viduje, bet ir atvirose erdvėse. Taip pat uždrausti visi tautiniai festivaliai, mugės bei panašūs renginiai. Neveikia ir sporto klubai, tačiau į „geltoną zoną" (bendras europinis infekcijos zonų žymėjimas - red. past.) patenkančiuose regionuose galima sportuoti lauke.

Daugelyje regionų nuo 22.00 iki 5.00 val. galioja komendanto valanda. Barai, kavinės, restoranai veikia nuo 5.00 iki 18.00 val. ir turi pakabinti lentelę, kurioje nurodomas maksimalus galimas žmonių skaičius. Žmonėms nedidelėmis grupėmis leidžiama lankytis parkuose ir skveruose.

Anglai pasimetė valdžios įvestuose draudimuose

Lapkričio 6-ą Londone vykusio protesto metu policija sulaikė 18 žmonių. Demonstrantai reikalavo laisvės ir nutraukti valdžios įvestą ribojimų tironiją. Pareigūnai ir mitingo dalyviai susitiko ant Vestminsterio tilto. Įvyko susidūrimas, per kurį nukentėjo du policininkai.

Protestų gali daugėti, nes valdžios įvesti draudimai - sunkiai suprantami. Nors nurodoma, kad išeiti į gatvę leidžiama tik einant į parduotuvę, vaistinę ar vykstant pas gydytoją, tuo pat metu raginama žmones daugiau laiko praleisti gryname ore. Draugų kviesti į svečius negalima, tačiau galima įsileisti auklę ar namų tvarkytoją.

Susitikti galima ne didesnėmis, negu šešių asmenų grupėmis. Į botanikos sodus ar dvarus patekimas yra ribojamas, tačiau juos lankyti galima.

Mokyklos, universitetai, kolegijos dirba, ugdymo kursai neatšaukti. Tiesa, susirgus vienam iš besimokančių, iškart izoliuojama visa klasė bei susirgusiojo šeimos nariai. Dirba tik pirmo būtinumo prekes siūlančios parduotuvės, tarp kurių pateko ir statybinės medžiagos. Veikia nemažai servisų, o sporto salės ir kirpyklos - ne.

Vokietijoje prasideda revoliucija?

Rugpjūčio pabaigoje Vokietijoje prasidėję protestai nerimsta iki šiol. Vienas didžiausių mitingų šalyje įvyko rugpjūčio 29 d. Tuomet maždaug 38 tūkst. demonstrantų pamėgino pasiekti Reichstagą. Jiems sutrukdė demonstraciją išvaikę policijos pareigūnai. Daugiau negu 300 žmonių buvo suimta.

Dar vienas mitingas Berlyne vyko spalio 25 d. Maždaug 2 tūkst. jo dalyvių patraukė į Aleksandro aikštę, per kurią buvo tikėtasi pasiekti kongresų centrą „Kosmos". Jame turėjo įvykti vėliau į virtualią erdvę perkeltas Pasaulio viršūnių susitikimas sveikatos apsaugos klausimu. Mitingo dalyviams atsisakius užsidėti kaukes ir laikytis socialinės distancijos, policija mitinguotojus išvaikė.

Nauja protesto akcija Vokietijoje įvyko lapkričio 18-ąją. Jos dalyviai pasuko link Reichstago, kur deputatai svarstė kovai su COVID-19 plitimu numatytų priemonių griežtinimo įstatymą. Akcijoje dalyvavo keli tūkstančiai žmonių. Savo nepritarimą įstatymui jie išreiškė švilpdami švilpukais ir belsdami puodais.

Pareigūnams paraginus mitingo dalyvius išsiskirstyti, pastarieji padidino atstumą vienas nuo kito ir toliau artėjo prie parlamento pastato. Tuomet pareigūnai prieš taikius demonstrantus panaudojo vandens patrankas.

Šalyje nuo lapkričio 2-os nedirba barai, restoranai, kino teatrai ir pramogų centrai, ribojamas parduotuvių darbo laikas. Nepaisant to, įstatymas, prieš kurį protestavo vokiečiai, leistų valdžiai dar smarkiau riboti socialinius kontaktus, griežtintų kaukių dėvėjimo tvarką, leistų uždaryti parduotuves bei drausti sporto renginius. Jame numatyta ir mokyklų bei vaikų darželių-lopšelių uždarymo tvarka bei kiti ugdymo įstaigų veiklos ribojimai.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (26)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Kokiu būdu naudositės Galimybių pasu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +15 C

+10 +15 C

 

+7 +15 C

+12 +22 C

+16 +20 C

 

+14 +19 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos