Audrius BUTKEVIČIUS: V.Putinas mobilizuoja vidaus pajėgasnuotraukos (71)

2021 vasario 20 08:13:00 Perskaitė 7800

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vakar pareiškė, kad Rusija turi užtikrinti, jog rugsėjį vyksiantys šalies parlamento rinkimai būtų apsaugoti nuo užsienio kišimosi po masinių protestų šalyje dėl vieno iš aršiausių jo kritikų paleidimo į laisvę.

 

„Rusijos piliečiai pasirinks per parlamento rinkimus, ir mes turime apsaugoti šį pasirinkimą nuo bet kokių išorinio kišimosi bandymų", - teigė V.Putinas.

Praėjusį mėnesį Rusijoje dešimtys tūkstančių žmonių ėjo protestuoti į gatves, reikalaudami paleisti Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną. 44 metų opozicionierius sulaikytas ir įkalintas, nes oficialiai pažeidė anksčiau sukčiavimo byloje jam paskirtos lygtinės bausmės sąlygas, kai po apnuodijimo gydėsi Vokietijoje. Politikas buvo gydomas Vokietijoje po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga, o į Rusiją sugrįžo sausį.

Kremlius anksčiau apkaltino A.Navalną bendradarbiaujant su Centrine žvalgybos valdyba ir teigė, kad Vakarų žvalgybos tarnybos naudojasi juo. Maskva taip pat ne kartą sakė Europos Sąjungai nesikišti į Rusijos vidaus reikalus.

A.Navalnas pernai teigė manąs, kad Rusijos žvalgybos tarnybos apnuodijo jį, nes valdžia laikė jį grėsme prieš parlamento rinkimus. Kremlius atmeta bet kokius pareiškimus, kad valdžia yra kaip nors susijusi su opozicionieriaus apnuodijimu.

Rusija oficialiai jau pareiškė, kad nėra teisinio pagrindo į laisvę paleisti A.Navalną, ir taip atmetė keistoką Europos Žmogaus Teisių Teismo raginimą nedelsiant jį paleisti. Teisingumo ministras Konstantinas Čuičenka naujienų agentūrai „Interfax" sakė, kad teismo reikalavimas yra „nepagrįstas ir neteisėtas" ir kad „nėra jokio teisinio pagrindo paleisti šį asmenį iš nelaisvės".

Pati Rusija anksčiau yra sulaukusi kaltinimų dėl kišimosi į užsienio šalių rinkimus, įskaitant 2016 m. JAV prezidento rinkimus.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Audrius BUTKEVIČIUS:

Pradėkime nuo to, kad visada visi visur kišosi į svetimų valstybių reikalus. Tai yra tiesiog aksioma ir taip visada bus ateityje, kol egzistuos bent viena valstybė.

Kalbant konkrečiai apie Rusiją, savo metu mes kartu su broliais lenkais jiems net carus parinkdavome - pakanka prisiminti Dmitrijų Apsišaukėlį (rus. - Lžedmitrijus) ar kunigaikštienę Jelizavetą Tarakanovą, puikiai atlikusius rusiškų carų pakaitalų funkcijas... Natūralu: rusai kiša nosį į Jungtinių Valstijų rinkimus, Jungtinės Valstijos kiš nosį į rusiškus rinkimus. Galvoti, jog Džo Baidenas (Joe Biden) turi galimybę ar pasirinkimą nesikišti, būtų taipogi labai naivu. Ar V.Putinas gali kaip nors šito išvengti? Žinoma, ne - jis tiesiog rėžia pareiškimą, kuris atlieka lygiai tokią pačią funkciją, kaip kaklaraištis... Jei šito nebūtų pasakęs, tiesiog tai reikštų, kad jis galbūt jau nevykdo pareigų... Tačiau, sutikime, - į jo reikalus nesikišti yra tiesiog neįmanoma...

Tuo metu daug kalbama, esą Rusijos opozicija stiprėja, darosi labiau organizuota, štai net protesto akcijas jai jau pavyksta surengti... Daug svarstoma, ar šis faktorius gali kaip nors padėti opozicijai būsimuose Dūmos rinkimuose? Ar Rusijos parlamente gali atsirasti tikrų, o ne Ziuganovo-Žirinovskio tipo, kišeninių opozicionierių?

Esu matęs, kai situacija pasikeisdavo tiesiog per vieną naktį... Todėl šiandien pasakyti, kad būtinai viskas Rusijoje vyks pagal V.Putino scenarijų, būtų neteisinga. Juo labiau kad iki rinkimų dar labai daug laiko ir dar labai daug kas gali įvykti. Teiginys, kad opozicija dabar jau stipresnė nei anksčiau, iš esmės yra teisingas - galima tikėtis, kad tam tikra rimtesnė opozicijos grupuotė į būsimąją Dūmą paklius. Bet, sprendžiant iš šios dienos realijų, reikia konstatuoti, kad V.Putinas kol kas visiškai kontroliuoja situaciją ir tikėtis, kad valdžia totaliai praloš rinkimus, tikrai nereikėtų.


 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net