respublika.lt

TKS astronautai atliko manevrą, kad išvengtų kosmoso šiukšlių

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 23 08:27:49, Darius Mikutavičius, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
TKS astronautai atliko manevrą, kad išvengtų kosmoso šiukšlių. EPA-Eltos nuotr.

Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) dirbantys astronautai ir kosmonautai atliko „vengimo manevrą", kad užtikrintų, jog į kosminę stotį neatsitrenks kosmoso šiukšlė, pranešė NASA, ragindama geriau valdyti Žemės orbitoje skriejančius objektus.

 

Rusų ir amerikiečių TKS astronautai kartu atliko kiek daugiau nei 2 minučių trukmės operaciją, kad pakeistų stoties orbitą ir išvengtų galimai katastrofiško susidūrimo su kosmoso šiukšlėmis.

Šiukšlės praskriejo pro TKS maždaug 1,4 km atstumu, teigė NASA. Kosmoso masteliais tai yra itin mažas atstumas.

Pradedant manevrą trys įgulos nariai - du rusai ir amerikietis - persikėlė arčiau savo erdvėlaivio „Sojuz", kad galėtų evakuotis iš TKS, jei to prireiktų, teigė NASA. Tokio žingsnio esą reikėjo dėl „didžiausio atsargumo".

NASA teigimu, po sėkmingo manevro astronautai sugrįžo prie savo įprastos veiklos.

„Manevras „Burn" užbaigtas. Astronautai sugrįžta iš saugaus prieglobsčio", - tviteryje rašė NASA vadovas Jimas Bridenstine'as.

Kosmoso šiukšlė, kuri galėjo susidurti su TKS, yra dalis 2018 m. paleistos Japonijos raketos, teigė astronomas Jonathanas McDowellas. Vėliau tais metais raketa sulūžo į 77 dalis.

TKS įprastai skrieja maždaug 420 km virš Žemės paviršiaus, o vidutinis stoties greitis siekia 27 000 km/h. Skriejant tokiu greičiu, net ir nedidelis objektas per susidūrimą gali smarkiai apgadinti vieną iš stoties įrenginių.

Tokie manevrai nėra retenybė: NASA patvirtino, kad 1999-2018 m. TKS atliko 25 tokius manevrus. Tiesa, šiemet tai buvo jau trečias toks manevras.

Šios operacijos, tikėtina taps reikalingos vis dažniau, nes Žemės orbitoje skrieja vis daugiau kosmoso šiukšlių - neveikiančių palydovų, raketų ar kitų į kosmosą paleistų objektų dalių.

Susidūrimai kosmose suskaldo objektus į daugybę mažų dalių, kurios savo ruožtu kelia pavojų veikiantiems palydovams. Prie kosmoso šiukšlių problemos prisideda ir palydovams numušti skirtų raketų bandymai, kuriuos 2019 m. įvykdė Indija, o 2007 m. - Kinija.

„Šiukšlių situacija vis blogėja. Pats laikas Kongresui skirti Prekybos departamentui 15 mln. dolerių Kosmoso komercijos tarnybos įsteigimui", - tviteryje rašė J. Bridenstine'as.

Kosmoso komercijos tarnyba yra civilinė organizacija, kuri, rėmėjų teigimu, turėtų rūpinti kosmoso šiukšlių stebėsena. Šiuo metu šį darbą atlieka kariuomenė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s