respublika.lt

Sutrumpėjo Ukrainos kelias į Europą

(53)
Publikuota: 2022 birželio 26 13:00:00, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Manoma, jog Emanuelio Makrono ir dar trijų valstybių lyderių vizitas į Kijevą nulėmė Ukrainos kandidatės į ES statusą. EPA-Eltos nuotr.

Ukraina ir Moldova sulaukė Europos Sąjungos lyderių paramos ir tapo oficialiomis kandidatėmis prisijungti prie bloko - tai esminis žingsnis po karo nuniokotos šalies ir jos kaimynės kelis mėnesius trukusio lobizmo, siekiant pradėti ilgą narystės kelią.

 

Šis sprendimas yra „stiprus signalas Rusijai dabartiniame geopolitiniame kontekste", Briuselyje pareiškė Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron). Vykstant Rusijos invazijai, šalies piliečiams „negali būti geresnio vilties ženklo", sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula fon der Lejen (Ursula von der Leyen), kalbėjusi kartu su E.Makronu.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis tviteryje parašė, kad yra „dėkingas" už paramą ir apibūdino tai kaip „unikalią ir istorinę akimirką". Sprendimą pasveikino ir Vokietijos kancleris Olafas Šolcas (Olaf Scholz). „Štai geras bendradarbiavimas Europos šeimoje!" - parašė jis. Estijos premjerė Kaja Kalas (Kaja Kallas) per viršūnių susitikimą Briuselyje, kuris tęsėsi ir vakar, sakė, kad taip „kuriama istorija".

Priėmimas į ES, politiškai įtemptas ir teisiškai sudėtingas procesas, gali tęstis daugelį metų ar net dešimtmečius - Ukrainos kelias prasideda jau keturis mėnesius, vykstant sunkiam karui su Rusija. Būti oficialia kandidate į nares yra pirmasis iš daugelio žingsnių, siekiant įstoti į ES, ir suteikia galimybę gauti finansinę paramą socialinėms, teisinėms ir ekonominėms reformoms, kurių reikia, siekiant priartinti šalį prie ES standartų.

ES lyderių sprendimas suteikti šį statusą privalėjo būti priimtas visais balsais ir tai padaryta po Europos Komisijos rekomendacijos, grindžiamos keliomis sąlygomis. Reikalaujama, kad Ukraina įgyvendintų reformas ekonomikos, teisinės valstybės ir pagrindinių teisių stiprinimo bei kovos su korupcija ir oligarchais srityse.

Moldovos ekonomiką ir viešąjį administravimą reikia tobulinti. Bendrame pareiškime sakoma, kad paraišką pateikusiam Sakartvelui suteikiama perspektyva tapti oficialia kandidate, kai bus įvykdytos reformos, tuo pripažįstama, kad ši Kaukazo valstybė turi nueiti ilgą kelią, kol taps bloko nare.

Ukraina pateikė prašymą narystei į ES, praėjus kelioms dienoms, kai Rusija vasario pabaigoje pradėjo invaziją. Netrukus po to paraiškas pateikė Moldova ir Sakartvelas. Visos trys paraiškos iš pradžių sulaukė ES valstybių narių, skeptiškai vertinančių naujų narių įtraukimą į bloką, įskaitant Prancūziją ir Nyderlandus, pasipriešinimo. Tačiau sparti Ukrainos pažanga telkiant vieningą paramą, reikalingą jos siekiui įgyvendinti, vertinama kaip neturinti precedento.

Kitas žingsnis kelyje į narystę - oficialiai pradėti derybas, tam taip pat reikia visų ES valstybių narių pritarimo ir tai gali užtrukti ne vienerius metus.

Balkanų šalys piktinasi

Pasipiktinę Balkanų šalių lyderiai ketvirtadienį užsipuolė Europos Sąjungą dėl įstrigusių jų narystės paraiškų, o Ukrainos kandidatūros siekis išryškino, kad regionui nepavyksta pasiekti pažangos.

Albanijos ministras pirmininkas Edis Rama pasveikino Kijevą, galimai prisijungsiantį prie šalių kandidačių į ES klubo kartu su jo šalimi, tačiau perspėjo, kad nereikia turėti nepagrįstų vilčių, jog procesas bus greitas.

„Šiaurės Makedonija yra kandidatė jau 17 metų, jei neklystu, Albanija - aštuonerius, taigi sveikinimai Ukrainai", - sakė E.Rama ES aukščiausiojo lygio susitikime, kuriame dalyvauja ir Vakarų Balkanų šalys.

Balkanų šalys yra labai nusivylusios dėl aklavietės, kurioje atsidūrė jų siekiai įstoti į ES, o Bulgarija blokuoja derybų su Albanija ir Šiaurės Makedonija pradžią dėl ginčo su Skopje.

„Gėda, kad NATO šalis Bulgarija laiko įkaitėmis dvi kitas NATO šalis, t. y. Albaniją ir Šiaurės Makedoniją, vykstant tikram karui Europos vidury, o kitos 26 šalys tyliai sėdi ir demonstruoja visišką bejėgiškumą", - sakė E.Rama.

E.Rama kartu su Šiaurės Makedonijos ir Serbijos vadovais grasino boikotuoti ES susitikimą, protestuodami prieš pažangos stoką, tačiau galiausiai nusprendė atvykti.

„Tai, kas vyksta dabar, yra rimta problema ir rimtas smūgis Europos Sąjungos patikimumui. Mes švaistome brangų laiką, kurio neturime, - sakė Šiaurės Makedonijos ministras pirmininkas Dimitaras Kovačevskis. - Atėjo laikas Europos Sąjungai vykdyti savo pažadus."

ES partneriai spaudė Bulgariją priimti kompromisinį susitarimą dėl ilgalaikio istorinio ir kultūrinio ginčo su Šiaurės Makedonija, kad būtų pašalintos kliūtys.

Trečiadienį po balsavimo dėl nepasitikėjimo žlugus Bulgarijos vyriausybei šios viltys vėl nutolo. Tačiau Bulgarijos ministras pirmininkas Kirilas Petkovas sakė vis dar tikintis, kad šalies parlamentas „artimiausiomis dienomis" priims sprendimą, kuris padės išeiti iš aklavietės.

„Vakarų Balkanų valstybės ir piliečiai beveik 20 metų laukė galimybės tapti Europos Sąjungos nariais, - sakė Vokietijos kancleris Olafas Šolcas. - Mano nuomone, labai svarbu, kad šis pažadas taptų patikimas".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (53)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s