respublika.lt

Skatinant vėjo ir saulės energiją, aiškinamasi, kur statomos jėgainės

(15)
Publikuota: 2022 balandžio 29 16:40:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Vėjo jėgainė. Redakcijos archyvo nuotr.

Lietuvos verslininkai skundžiasi, esą įvairios institucijos neleidžia jiems užstatyti šalies vėjo jėgainėmis. Spaudimas pasiteisino: Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisija pernai nusprendė, kad „malūnėlių" tikrai pernelyg baiminamasi. „Vakaro žinios" domėjosi, kaip atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimas kultūros ir gamtos paveldo objektuose reglamentuojamas kitose ES valstybėse narėse.

 

Minėtą komisiją pernai ant kojų sukėlė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto, kuris iš verslininkų irgi gavo tą patį skundą, pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, pareiškęs, kad trukdymas vystyti atsinaujinančią energetiką gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui, kadangi trukdo siekti energetinės nepriklausomybės.

Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos vadovas Martynas Nagevičius pareiškė, kad politikai turi apsispręsti: ar nori XIX a. Lietuvos kraštovaizdžio ir energetinės priklausomybės nuo Rusijos, ar nepriklausomybės ir kraštovaizdžio su „malūnėliais", kurie taptų įprasti akiai. Tyrimą, kaip visa tai reglamentuota kitose ES valstybėse, atliko Seimo kanceliarijos tyrimų skyrius.

Airija

Atsinaujinančių energijos šaltinių įrengimas ant saugomų pastatų, struktūrų, kurie yra vertingi archeologine, istorine, menine, kultūrine ar technologine prasme, yra galimas tik gavus atitinkamą statybos leidimą ir jei suplanuoti darbai nedaro įtakos bei iš esmės nekeičia saugomų struktūrų.

Vėjo jėgainių įrengimas yra laikomas strategiškai svarbiu atsinaujinančios energijos šaltiniu šalyje. Todėl atitinkami sprendimai yra priimami vertinant kiekvieną atvejį individualiai.

Čekija

Galioja bendra taisyklė, kuri iš esmės nedraudžia įrengti atsinaujinančios energijos šaltinių ant paveldo statinių ir kituose paveldo objektuose bei saugomose teritorijose. Vis dėlto kiekvienu atskiru atveju atsakingos institucijos dėl atitinkamų leidimų suteikimo sprendžia individualiai. Praktikoje tokie leidimai neišduodami, jei atitinkami įrenginiai gali pakenkti vizualiniam ar kitokiam saugomo objekto vientisumui.

Estija

Draudimas įrengti atsinaujinančios energijos elementus paveldo objektuose tiesiogiai nenustatytas, tačiau sprendimai dėl konkrečių leidimų yra priimami atsižvelgiant į nacionalinės svarbos kultūros objektų apsaugos interesus.

Graikija

Fotovoltinių elementų parkai negali būti įrengiami apibrėžtose archeologinėse vietovėse, saugomuose pasaulio kultūros paveldo objektuose bei 3000 metrų spinduliu nuo aukščiau nurodytų teritorijų ir objektų. Atskiras reglamentavimas yra taikomas teritorijoms, įtrauktoms į „Natura 2000" tinklą. Šiuo atveju, atliekant konkretų ekologinį vertinimą, dėmesys sutelkiamas į pasekmes teritorijai, remiantis jos apsaugos tikslais.

Ispanija

Kultūrinės reikšmės objektuose be aiškaus kompetentingų institucijų leidimo negali būti atliekami jokie vidaus ar išorės darbai, kurie tiesiogiai paveiktų pastatą ar bet kurią jo sudedamąją dalį. Draudžiama montuoti ant atitinkamų pastatų ar statinių reklamą, inžinerinius ir kitokius įrengimus. Taip pat draudžiami statybos darbai, kurie gali pakeisti nurodytų pastatų pirminį pobūdį. Tai reiškia, jog kultūrinės reikšmės objektuose negali būti montuojami jokie atsinaujinančios energijos gamybos elementai. Tokios pat taisyklės galioja ir nustatytoms archeologinio paveldo vietovėms.

Priklausomai nuo savivaldybių, vėjo jėgainės gali būti draudžiamos rezervatuose bei kitose riboto naudojimo teritorijose.

Latvija

Energijos tiekimo įrengimai saugomose teritorijose gali būti montuojami tik tokių įrengimų montavimą suderinus su atsakingomis valstybinėmis aplinkos apsaugos tarnybomis ir jas administruojančia institucija. Kultūros paminklų, apsauginių zonų ir kultūrinio paveldo teritorijų atveju papildomai atitinkamas leidimas taip pat turi būti gautas iš Valstybinės kultūros paveldo inspekcijos.

Lenkija

Kiekviena paraiška įrenginėti atsinaujinančios energijos elementus paveldo objektuose yra vertinama individualiai. Sprendimus dėl leidimo įrengti vėjo jėgaines saugomuose gamtos objektuose priima atitinkamų savivaldybių tarybos arba miestų merai. Atskiri leidimai nereikalingi įrengiant mažos galios jėgaines asmeniniams (namų ūkio) poreikiams.

Liuksemburgas

Atsinaujinančios energijos elementų įrengimas ant paveldo objektų ar saugomose vietovėse yra negalimas. Vis dėlto, šiai bendrai taisyklei atskirais atvejais yra taikomos išimtys. Šias išimtis labai griežtomis ir smarkiai kontroliuojamomis sąlygomis gali suteikti kultūros ministerija.

Rumunija

Saulės energijos elementai elektros energijai gaminti arba karštam vandeniui ruošti, buitiniam naudojimui gali būti įrengiami ant pastatų, jų priestatų arba ant žemės, apie tai informavus atitinkamas institucijas. Istorinių pastatų atveju tokie darbai yra galimi tik iš anksto gavus kultūros ministerijos leidimą ir negali daryti įtakos šių objektų architektūriniams elementams. Didelių saulės energijos jėgainių įrengimas dirbamos žemės plotuose yra draudžiamas, todėl tokios didelės saulės energijos jėgainės gali būti įrengiamos tik degraduojančios ar neproduktyvios žemės plotuose.

Slovakija

Slovakijoje yra taikomas skirtingas teisinis režimas atsinaujinančių energijos šaltinių įrengimui paveldo objektuose, priklausomai nuo paveldo objekto rūšies. UNESCO pasaulio paveldo objektuose draudžiama montuoti saulės energijos elementus, kadangi jie kenkia paveldo objektų vizualiniam integralumui. Paminklosaugos objektuose atsinaujinančių energijos šaltinių montavimo galimybės yra vertinamos individualiai. Nacionaliniuose kultūros objektuose saulės energijos elementų montavimas iš esmės yra draudžiamas, išskyrus tuose objektuose esančius žemesnės kultūrinės vertės pastatus. Toks montavimas taip pat yra leidžiamas kalnų vietovėse, kur yra neprieinami kiti energijos šaltiniai.

Vokietija

Valstybės lygmeniu vienodo reglamentavimo nėra, yra federacinių žemių lygmens teisinis reguliavimas. Saulės energijos elementų montavimas ant paveldo pastatų dažnai yra leidžiamas, tačiau jie turi būti montuojami po maskuojančiomis lentelėmis arba įleidžiami į stogą ir pan.

Saugomuose gamtos objektuose vėjo jėgainių įrengimas vertinamas individualiai. Konkrečiais atvejais atsižvelgiama į tam tikros vietovės, joje saugomų gamtos objektų ir gyvūnų specifiką. Pavyzdžiui, jei konkreti teritorija yra nustatyta kaip tam tikrų rūšių paukščių ir šikšnosparnių apsaugos zona, joje nebus leidžiama statyti vėjo jėgainių. Taip pat planuojant vėjo jėgainių statybas turi būti iš anksto atsižvelgiama į daugybę kitų faktorių - paukščių migracijos kelius, gyvūnų jauniklių vedimo bei maitinimosi vietas ir pan.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (15)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Jums dažnai tenka naudotis mokamomis medicininėmis paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+3 +6 C

0 +6 C

+1 +9 C

+4 +7 C

+8 +14 C

+13 +16 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s